קורדובה Cordoba


קורדובה החלה כעיר רומאית.
נפלה בימי המוסלמים ב-711, וב750 היא כבר הייתה עיר הבירה של המדינה המוסלמית שהוקמה.
ב 929 עבד-אל רחמן השלישי, העניק לעצמו את התואר חליף, והעיר גדלה והייתה העיר הגדולה ביותר במערב אירופה. אבל לאחר 1236, והכיבוש הנוצרי על ידי פרדננדו השלישי, היא חזרה להיות עיר פרובינציאלית קטנה, אבל הקסם האגדתי של התקופה המוסלמית שומר היטב במבנים העתיקים עד היום.


Mezquita- cathedral
תופעת טבע ייחודית מסגד- קתדראלה. תחילה הייתה פה כנסייה ויזגותית קטנה ולא משמעותית, אח"כ נבנה על יסודותיה מסגד, ומאוחר יותר הוקמה בתוך המסגד, מבלי לפגוע בו, כנסייה נוצרית.
הבנייה של המסגד החלה ב786 על ידי עבד אל-אל רחמן הראשון, והסתיימה במאה ה-10, אחרי שלש פעמים שהיה צורך להגדיל את שטחה עבור אוכלוסיית קורדובה הגדלה. במשך שנים ארוכות, הוא נחשב כמסגד הגדול ביותר בעולם המוסלמי (אבל למעשה מכה תמיד היה מסגד גדול יותר). המורים השתמשו בעמודים הרומיים והויזגותים והכניסו אותם לתוך המסגד הנבנה. במקום 850 עמודים (כמות מדהימה).
למעשה אומרים כי היו יותר מ1000 עמודים, אבל הנוצרים היו צריכים יותר מקום עבור הקתדראלה ולכן הרסו חלק מהעמודים המקוריים.
מעניין לראות כי לאחר הכיבוש הנוצרי, החלו לבנות קפלות קטנות בתוכו, תחת הקשתות המוריות, התפתח בן תערובת מעניין. אבל זה לא הספיק לנוצרים והם החליטו לבנות את הקתדראלה בתוך המסגד ואכן הוקמה מפוארת למדי.
המסגד הוא עירוב של סגנונות בניה ובעיקר שני בתי תפילה בכפיפה אחת.
פרט למבנה עצמו, אל תפספסו את גן התפוזים בחצר הפנימית, ואפשר גם לטפס על המגדל לתצפית על העיר.


Alcazar
אתר ויזגותי במקורו, שהפך על ידי המורים למבצר ועל ידי הנוצרים במאה ה-14 לארמון-
הארמון של המלכים הנוצריים Alcazar de los Reyes Cristianos. הוקם על ידי אלפונסו התשיעי במאה ה14, אבל בפועל התגוררו בו ראשונים המלכים הנוצריים פרדיננד ואיזבלה.
כאן הם רקחו את תוכניות הכיבוש של גראנדה, כאן הם קיבלו את פניו של קולומבוס פעמיים לפני שהפליג לאמריקה.
אפשר לבקר באולם המלכותי, במגדל, אבל החלק הכי משמעותי שעליו אסור לוותר הוא הביקור בגני האלקזאר- גנים ערביים מהמרהיבים שיש.


הרובע היהודי Barrio de la Judería
מאד פשוט למצוא אותו- יוצאים ממוסקיטו-קתדראלה ומגיעים לרחוב calle bosco ממנו לסמטה יפיפייה calle de las flores (פרחים) וכשמה כן היא, מלאה אדניות פרחים, הבתים מסויידים לבן ועל אדני החלונות ובעצם בכל מקום אפשרי- עציצים תלויים. זוהי סמטה ללא מוצא, הולכים וחוזרים כמו כולם.
כיכר יהודה הלוי –כיכר בלב העיר העתיקה, החודרייה (הרובע היהודי) נקראת מימים ימימה על שמו של המשורר בן המקום יהודה הלוי. למען האמת הוא יליד טולדו ואת חלק ניכר משנותיו בילה בגראנדה. אבל כל עיר רוצה את פיסת התהילה שלה, והיות וחי כאן כמות לא מבוטלת של שנים, להלן הכיכר על שמו.

בתי מלון בקורדובה
עוד אתר
לינה וארוחת בוקר