סביליה Sevilla

בירת אנדלוסיה. שמה בספרדית מבוטא סבייה. אני ממליצה לא לפספס את הערים הקטנות, חופים וכו'- ואם אין לכם זמן רב, לספרד יש שלוש ערים גדולות שחשוב לבקר בהן בעדיפות על אחרות- מדריד, ברצלונה וסיביליה.
עיר יפה, יושבת על גדות הנהר גוודלכיביר. בקיץ רותחת מחום, אחוז פשיעה גבוה (בעיקר גנבים וצוענים), ועדיין אחת הערים המלבבות של ספרד. מוצרט כתב את דון ג'ובאני אודות דון ז'ואן שפיתה כאן את נשות העיר, ביזה כתב את כרמן בעקבות רומן אודות בת העיר, וכמובן רוסיני שכתב את הספר מסיביליה. מעיר זו יצא מאגלן למסעו מסביב לעולם, כאן ישב אמריגו וספוצ'י שעל שמו קרויה אמריקה.
כל הדימויים של אנדלוסיה, מעצי ההדר, ריקודי הפלמנקו, פטיו מלאים פרחים, צוענים, הכל קיים בעיר, אך לא רק זו אלא נמל נהר משמעותי (היחיד בספרד על שפת נהר) וכמה מיצירות האמנות היפות ביותר בספרד.
סביליה, בניגוד לערים אחרות שימרה את כלל התרבויות שעברו דרכה. היות והייתה עירם של המורים וגם של הנוצרים, כיום ניתן לראות את שרידי הבנייה של אלו ואלו גם.
העיר נוסדה על ידי הפיניקים, אח"כ הגיעו הרומאים במאה השנייה לספירה, הקיסר טריאנוס נולד בה, הייתה בירתם של הויזגותים, וב -712 הגיעו הערבים שהמשיכו להשתמש בה כעיר בירה.
כאשר קורדובה נפלה במאה ה-11, סיביליה הפכה להיות העיר הממלכתית של ממלכת המורים. מתקופה זו, אפשר לזהות את החירלדה, מגדל הזהב וחלק מחומת העיר ששרדו.
ב1248 העיר נכבשה על ידי הנוצרים ופרדננדו השלישי לקח את הארמון לשימושו האישי. הוא מת ב1252 ובנו אלפונסו העשירי, החליף את הארמון המוסלמי בבניה של ארמון גותי (וכל היתר בסיפורו של האלקזאר). כאן גם נבנה בית חוזי המסחר מה שהביא המון זהר מהעולם החדש והוביל לבנייה של מבני פאר והקתדראלה בראשם.

חגיגות בעיר:
השבוע הקדוש  Semana Santa
השבוע שלפני הפסחא, השבוע הקדוש. בכל ספרד. שבוע של תענית, שבוע המשחזר את חיי ישו. למעשה הנצרות חוגגת פעמיים משמעותיות. בחג המולד –חג אופטימי ועליז חוגגים את לידתו של ישו ואילו בפסחא את מותו ואת שובו לחיים כמובן שלאחר המוות.
בכל ערי ספרד יש תהלוכות דתיות, אנדלוסיה בפרט וסיביליה במיוחד.
ברחובות העיר צועדות תהלוכות של הכנסיות המקומיות, רעש מונוטוני של תופים וחצוצרות, מוסיקה מונוטונית של ימי הביניים. גברים לבושים בגלימות שחורות מכף רגל ועד ראש, על הראש מצנפות משולשות עם חורי ראיה בלבד (מזכיר את הקו קלוס קלאן, אבל בשחור), צועדים עם מוטות מגולפים וצלב ענק.
אם התהלוכה מתרחשת בלילה, כולם עם לפידים בוערים.
אחרי מאות אנשי המצנפות מובילים "במה" ענקית על הכתפיים. לנושאים את הבמה קוראים "קוסטאלרוס" Costaleros ואלו צעירים חסונים בני העיר שנושאים את הבמה כמו מסע אלונקות, רק שאלונקה שוקלת כ-100 ק"ג והבמה שוקלת טונות רבות. במהלך הצעידה יש ריטואלים ותנועות קבועות של להרים ולהוריד את הבמה, בקצב קבוע.
על הבמה מוצגים רליקים (חפצי דת) דמויות וסצנות שלמות מהברית החדשה- בובות ודמויות עשויות עץ ומצופות בגבס, צבועות, עם תכשיטים ועוד.
לכל כנסייה ומסדר דתי יש את התהלוכה שלה, עם הבמה שלה. הבמות מוסתרות מפני הקהל כל תקופת ההכנות, ויש סקרנות גדולה בין המקומיים, הבמה של איזו כנסייה תהיה מוצלחת יותר, נוצצת יותר, מושקעת יותר.
התהלוכות משולבות, וכל מאמין מחכה לחלק של הכנסייה שלו בתהלוכה.
התהלוכות מתנהלות כמה פעמים ביום, גם בשעות הערב.

הפסטיבל של סביליה Feria de Sevilla
מתרחש שבועיים לאחר התהלוכה של השבוע הקדוש. במקור זה היה שוק בשר, אבל עם השנים הוא הפך להיות אחד הפסטיבלים העממיים הפופולאריים ביותר בספרד. אפשר לראות את הנשים בתלבושות הפלמנקו המסורתיות (כל הנשים, לא משנה אם הן סבתות קשישות בכלל). לצידי הכיכרות מוקמים מאהלים ומבנים זמניים מקומיים, מקושטים עם מנורות צבעוניות.
בבקר ובערב מגיעים בעלי הסוסים בכרכרות לבושים מסורתית וכובעי בוקרים ספרדיים לראשיהם, ובמקביל מתקיים גם יריד מכירת יין שרי. וכמובן מלחמות שוורים.
אירועים וחגיגות אלו מתקיימים יום ולילה משך שבוע שלם.

אלקזאר
המבנה הוקם על ידי פדרו הראשון (פדרו הרשע) ב1364. בסגנון מודחאר בולט. נמצא צפונית לקתדראלה וזה בית המגורים המלכותי העתיק ביותר באירופה שנמצא עדיין בשימוש בית המלוכה. הפטיו מוקף בסטיו עמודים יפיפיים, תקרה מיוחדת.
האולם- Salon de Embajadores- אולם השגרירים היה המקום בו קיבלו את פני השגרירים, והיה אולם הממשל של פדרו. אולם מאד מקושט.
במרכז נמצא Patio de las Munecas– חצר הבובות, מוקף בדירות הפרטיות המלכותיות.
הגלריות למעלה הן תוספת מאוחרת מהמאה ה-19.
חדרי קרלוס החמישי Salones de Carlos V נבנו למעשה במאה ה-13 עבור אלפונסו ה-עשירי, האולמות והחדרים מרהיבים ומעידים על תקופה שחלפה מהעולם. לא לפספס את אולם האוכל, בית התפילה בקומה העליונה, חדר השינה של המלך פדרו ועוד.
חלק יפיפה אחר באלקזאר הם הגנים. קשתות, מזרקות וצמחיה בשלל צבעים.


הקתדראלה
המבנה הגותי הגדול ביותר בעולם. הכנסייה השלישית בגודלה באירופה (אחרי הוותיקן וסנט פול בלונדון-לדעת הספרדים, אבל על כך יש ויכוחים רבים עם כנסיות אחרות כמו זו של קלן בגרמניה). בנייתה החלה ב1400 ולקח כמה מאות שנים לסיים אותה.
היא נבנתה על יסודות מסגד קדום יותר.
גובה מגדל הפעמונים שלה La Giralda 90 מטר.
הפטיו Patio de los Naranjos, הבנוי על יסודות ויזגותיים, מוקף שורות של עצי תפוז, שרד עוד מהכיבוש המוסלמי והלאה.
קבורים כאן ב Capilla Real: פדרו הרשע, רעייתו, אלפונסו החכם ואימו ביאטריס משוודיה. יש הטוענים כי שרידי גופתו של קולומבוס הובאו לכאן ב1899 מקובה ואכן מצבה לזכרו נמצאת במקום. מכתבים שלו, ומסמכים אחרים נמצאים בארכיון הסמוך (Archivo de Indias) למעשה מפות רבות ומסמכים שמורים על גבי מחשבים, וזה קצת מקלקל את החוויה האוטנטית של הנגיעה בהיסטוריה.


חירלדה
כמו שהביג בן מסמל את לונדון, כך מגדל חירלדה מסמל את סיביליה. מגדל מורי, נבנה ב1184 כחלק מהמסגד במקום. הפעמונים הם תוספת מהמאה ה-16. שמו חירלדה, הוא על שם הפסל המסתובב בראשו.
בכניסה למגדל עוברים דרך פטיו התפוזים, פשוט תענוג לעיניים.
לטפס למעלה חווית חיים, במיוחד שאין מעלית נגישה. העלייה אינה במדרגות אלא מיועדת לסוסים קטנים כמו שהיו למורים, מתלול סיבובי במגדל. חוויה מיוחדת גם למי שרגיל למגדלי פעמונים.
אבל הנוף מלמעלה של כל העיר והסביבה מרשים ושווה את המאמץ וקוצר הנשימה.


פלאצה דה אספניה Plaza de Espamna
בפעם הראשונה ששוטטתי בעיר היה חם ומעיק כמו שסיביליה יכולה לרתוח בסופו של חודש אוקטובר. חשבתי כי נשב בפלאצה אספניה, נשתה בקבוק גדול של מים קרים, אולי נאכל גספצ'ו קריר והמאווררים בבתי הקפה בוודאי יועילו.
מה רבה הייתה תדהמתי למצוא כי פלאצה אספניה כלל אינה כיכר במובן המקובל של כיכרות.
מתחם בצורת חצי עיגול שנבנה לתערוכה ב1929, מוקף קשתות ובכל קשת דמויות פסיפס המסמלות את חלקיה השונים של ספרד.
אפילו הסוסים שהמתינו עם בעלי הכרכרות לתיירים מזדמנים התעלפו מחום.


פארק מריה לואיזה Parque de Maria Luisa
פארק מקסים. מחובר לכיכר אספניה, מכיל מוזיאונים בתוכו, אבל היופי שלו אינם המוזיאונים דווקא, אלא הברכות, המזרקות, הגשרונים, הצבעוניות של האריחים, והצבע הירוק העוטף את הכול. משובב נפש.

מוזיאונים בעיר
בילוי לילה
איפה כדאי לאכול בעיר
לינה

מה עושים בסיביליה עם ילדים?
יש לא מעט אפשרויות בעיר והסביבה לבלות 2-3 ימים עם ילדים ונוער.
מי שמעוניין במידע נוסף, תוכנית טיול לסביליה או אנדלוסיה כולה עם ילדים מוזמן לפנות ליונית.