מורסייה Murcia

 


צפונית לאנדלוסיה, ודרומית לוולנסיה, מערבית לקסטיליה –זה בדיוק המיקום של נפת מורסייה. החבל הנ"ל מטבע מיקומו היה מבוקש הן על ידי כל השכנים הגדולים שלו.
כאן למעשה החלה ההיסטוריה הספרדית עם האיברים הקדומים- איברים, האם מקורם במילה עבריים או שזו גחמת גדלות יהודית?
כבר התושבים הקדומים של האזור קיימו קשרי מסחר ענפים ופוריים עם יורדי הים האחרים, הפניקים, היוונים וכל אלו הגיעו כמובן בבוא העת לכבוש את מורסייה. הראשונים היו אנשי קרתגו- שהקימו את קרתגו החדשה במקום בו נמצאת היום העיר השנייה בגודלה במחוזר –קרחטנה, אחריהם הגיעו הרומאים ובמהלך המלחמה הפונית השנייה זו הפכה להיות עיר נמל משמעותית. הכיבוש הרומי הותיר במורסייה מבני ציבור. כבר במאה ה-4 הייתה כאן קהילה נוצרית עם בישוף והתפוררותה של רומא הובילה לכיבושים של השבטים הנודדים כמו הויזגותים.
ב713 האזור נכבש על ידי המוסלמים כמו כל חצי האי האיברי, מורסייה הייתה חלק מממלכת קורדובה, ותקופה זו הייתה תקופת שגשוג כלכלי.
המורים ששלטו כאן מיסדו חקלאות מסודרת, ועד היום גידול החקלאות הוא אחד הרכיבים הכלכליים המשמעותיים באזור. עם הצלחת הרקונקיסטה, במאה ה-13, מלך קסטליה אלפונסו העשירי העביר את מורסייה לחזקתו.

האזור נעים מאד מבחינת מזג האוויר, 3.000 שעות שמש בשנה וחופי ים חוליים ארוכים.
בלגונה שנקראת הים הקטן Mar Menor, המים מלוחים חוץ מאשר בחופי הצפון שלה, בה מתקבצות להקות עופות מים בעונות מסוימות ושווה לראות. 

האוכל המקומי מתבסס על דגה ומוצרי ים והמון ירקות. בשר צלי, אורז, ויין באיכות טובה. עיר הבירה, מורסייה, ידועה במסעדותיה הטובות.


האתרים התיירותיים:

קוסטה קארידה Costa Calida- החוף הים עם חוף ים חולי ארוך.
ימת המלח "הים הקטן"- Mar Menor ולצידה La Manga del Mar Menor, אתר בילוי וספורט ימי בעיקר.
הערים:
Murcia- עיר הבירה של המחוז.

Cartagena- מוכרת מההיסטוריה בתור Cartago Nova ושרידים לתקופה זו ניתן למצוא במוזיאונים שלה. כאן גם הנמל החשוב של האזור.