הבסקים Euskadi

 

בקצה המערבי של הפירנאים, לחוף האוקיינוס-חלק מהחבל הבסקי שייך לצרפת וחלק בספרד. בשנים האחרונות גם חבל נאוורה "נזכר" שהוא בסקי.
המילה הספרדית לארץ הבסקים País Vasco, Basque Euskadi
למעשה הבאסקים מעוררי סקרנות במידה רבה. לא יודעים מהו מוצאם, השפה שלהם מוזרה ואינה דומה לשום שפה אנושית אחרת. אנחנו "קבענו" שבטח הם צאצאים של יפנים לאור ריבוי אותיות הX והG במילים שלהם שיוצרים מילים שאי אפשר בכלל להגות בעברית.
החבל הבאסקי נכבש על ידי הרומאים כבר בראשית המאה השנייה, למרות זאת רוב התושבים נשארו פאגאנים עד המאה ה-10 (לא יאומן אבל חלק מהם נשאר פגאני עד המאה ה-17). החבל היה אוטונומי ברובו במסגרת הממלכה הקסטילנית.
הבאסקים היו עניים, אמצעי היצור הכלכלים היו מועטים ולכן רבים היגרו ל"עולם החדש".
המהפכה התעשייתית של המאה ה-19 גרמה להגירה חיובית אל החבל ולאט התעוררה הלאומנות הבסקית. פרנקו האמין באומה ספרדית אחת והתנגד לכל ניסיון גיבוש זהות עצמאית ,ביטל את האוטונומיה של הבאסקים ,של קטלוניה גם. כאן הביטול של האוטונומיה התקבל בהתנגדות אזרחית, ובתקופת מלחמת האזרחים המחוזות ה"קשים" יותר תמכו ברפובליקנים, בעוד נווארה השמרנית תמכה בפרנקו.
האירוע הנוראי היה מחיקתה של העיר גרניקה על ידי מטוסים גרמניים ידידיו של פרנקו ועל פי בקשתו. גרניקה הייתה עיר המחוז , בה ישב הפרלמנט המקומי,לצידו עמד עץ שהפך לסמל שכן בדרך מקרה לא נפגע בהפגזה.
רבים מהתושבים הבסקים היגרו מעבר לגבול אל חבלי צרפת הבסקית ואחרים מעבר לים ,והאוכלוסייה התדלדלה משמעותית.
לבסקים מחתרת טרוריסטית ETA הרוצה "בית לאומי לעם הבסקי", המפלגה המייצגת אותה הוצאה מחוץ לחוק אפילו בשל מעשים אלו ותמיכה בהם. בשנים האחרונות הייתה התמתנות של פעילות הטרור מצד המחתרת בסקית (כמו מצד המחתרת האירית ודומותיה) מה שלא מנע ביום הפיצוץ הנורא של רכבת אטוצ'ה ומקומות נוספים במדריד על ידי ארגון אל קאידה-לחשוד בראש ובראשונה כי מדובר בפעולת טרור איומה של המחתרת הבסקית.
הממשלה הספרדית מוכנה להרבה ויתורים ואוטונומיה אבל לשמור את השליטה על המחצבים ונמלי הבאסקים.
עם מותו של פרנקו לאורך השנים ממחצית שנות ה-70, יש מגמה הולכת וגוברת של השלטון המרכזי למתן אוטונומיה לבאסקים, אך לא באותה עוצמה ומינון שהבאסקים מעוניינים ושואפים.  

 

אחת הבעיות של הבאסקים להחיות את השפה (קשה ללמידה)למרות שמותר ללמוד בבסקית,אבל רק כרבע מהבאסקים מכירים את השפה. הוקמה אקדמיה ללשון בסקית ונעשות פעולות רבות.
בכל מקום אפשר לזהות את הגאווה הבסקית ,החל מצבעי הדגל (אדום ירוק) המרוחים בכל פינה, ממשיך בכתובות רחוב (גרפיטי) מכל הסוגים, הבתים צבועים באדום וירוק, דגלים בכל מקום. כל שלטי הרחוב והכתובות כתובים בשתי השפות.
הבאסקים מקפידים לשמור על המסורת והתרבות העתיקה- סמליהם כמובן הדגל שבעבר היה אסור, וכיום מונף בכל מקום, ההימנון הלאומי, כובע הברט (בצרפתית בכלל קוראים לברט- באסקי) ומקל ההליכה ההררי (מאקילה)שימו לב לדמיון הלשוני בין "מקל" ו"מאקילה" ,סנדלי חבל ,פעמונים מיוחדים לבקר, אריגים מפשתן וכל מה שיכול לייחד אותם.
חבל הבסקים הספרדי מתחלק ל3 נפות:
Bizkaia     שבירתה Bilbo.
Gipuzkoa שבירתה San Sebastian
Alava       שבירתה Vitoria-Gasteiz
החבל הבאסקי הוא אחד האזורים המתועשים ביותר בספרד של ימינו, אם כי ניתן למצוא לא מעט אתרים ומקומות השומרים על צביונם הטבעי.
פארקים לאומיים חשובים כמו Valderejo . Urdaibai וגם לאורכו של נהר Guernica,אבל יותר מכל אלו העיירות לאורך החוף וההר.
לחובבי אמנות אסור לפספס את הביקור במוזיאון גוגנהם בבילבאו ,סן סבסטיאן היא עיר מרתקת ומאפשרת התבוננות בחיים העירוניים על גבול צרפת בעיר נמל ססגונית במיטבה.מערות אדם קדמון כמו מערות אלטמירה, עיירות קסומות שוות ביקור הן סנטלינה דל מאר, ברמאו, קאסטרו אורדיאלס ,חאטריה מונדאקה וגולשי הגלים שלה, אלאנצ'ובה הציורית, הנמל של לקטיו ואחרות לאורך החוף. עיר לא גדולה ששווה ביקור היא סנט אנדר
ובל נשכח את האוכל המעולה. השפים הבסקים נחשבים הטובים באירופה. כאן נולד בשנים האחרונות המטבח הבאסקי החדש, אבל יש המעדיפים את המטבח הבאסקי המסורתי הנשען על מאכלי ים, בעיקר דגים,אבל גם שרצים. ויין טוב מקומי ועוגה בסקית שהם גאים בה מאוד ולנו הזכירה עוגות צבאיות של ליל שבת


 

L'abarka

נעליי ריקוד אופייניות לריקודים הבסקיים.

beret

כובע בד רך עגול גזרה, בצרפתית הוא בכלל נקרא "בסק" כלומר בסקי. אומץ על ידי מדינות רבות בעיקר בתור כובע של יחידות צבא(בדגש על יחידות עילית) בצבעים שונים-ואפילו בארץ-רק שפה מקפלים אותו לתוך הכותפת.

Ardi gazna –fromage de brebistd

גבינה בסקית המיוצרת מחלב כבשים בלבד.חצי קשה.זמן היישון שלה כ4-6 חודשים.מיטבה אחרי 5 חודשים בד"כ.אוכלים אותה כל השנה אבל אביב וקיץ היא במיטבה (כמו הריון לספור לאחור חצי שנה )אוכלים אותה לבד, בסלט וכמנת קינוח.  

Cidre basque

הסידר המיוצר בנורמנדי החל מהמאה ה-6 עם שלטונו של וילאם הכובש התפשט בצרפת ובמפרץ הבסקי הקרוב למפרץ נורמנדי .הסידר הוא סוג של יין תפוחים ויש כיום 1189 סוגי סיידר. בחבל הבסקים מייצרים הרבה,שותים הרבה ובמין שיטת מזיגה חברתית מעל ראשו של השותה.  

makhila

המקל הבסקי המסורתי,סמל לכבוד הבסקי עם פילוסופיה שלמה מאחוריו של דרך חיים ,בדלנות ועצמאות(כמה הרבה במקל אחד)משמש מחד ככלי נשק ,עזר להליכה ואלמנט עיצובי.