סלמנקה Salamanca

העיר הייתה בימיו של חניבעל ואף מספרים שנכבשה על ידו, ואח"כ ע"י הרומאים. שרידי הגשר הרומי מעיד על כך שהעיר הייתה משמעותית למסחר. בשנת 1218 יסד אלפונסו ה 9 מקסטיליה ולאון את האוניברסיטה. האוניברסיטה נמנית על האוניברסיטות הוותיקות ביותר של אירופה והביאה לפרסומה של סאלאמנקה ברחבי אירופה.
במאות ה14-15 היו חיכוכים רבים בין משפחות יריבות והעיר איבדה מיכולתה הכלכלית. אחרי השגשוג היא שוב נכבשה על ידי נפוליון.
בנייתה באבנים שנחצבו בסביבה, אלו אבנים המכילות כמות רבה של יסודות כימיים מתחמצנים ואלו מקנים לעיר מראה זהבהב, יש אפילו הקוראים לה "עיר הזהב" La Dorada.
שווה לבקר ב:

Plaza Mayor- מהמאה ה-18, כיכר בסגנון בארוק. נחשבת ככיכר היפה ביותר בספרד, אבל אני מוכנה להסתפק בהגדרה אחת הכיכרות היפות בספרד.
אין טיול לעיר זו שלא מגיע אל הכיכר. סיבוב במבנה התלת קומתי של חנויות וארכדות, לנעוץ לפחות מבטים בבתים היפים בצבע הדבש.
מי שמימן את בניית הכיכר היה פיליפה החמישי- תושבי העיר תמכו בו בעת מלחמה פנימית והוא הוקיר להם תודה.
בית הצדפות Casa de las Conchas- בניין שנבנה באבן חול צהובה ונראה כאילו הוא עשוי זהב. אחד מעולי הרגל לסנטדיאגו דה קומפוסטלה, שהיה רופא ופרופסור כאן באוניברסיטה הוריש סכום כסף גדול כדי שהבניין יצופה בגילופים הנראים כמו צדפות (לצדפה ערך סימבולי-ראו פרטים בסנטדיאגו דה קומפוסטלה).

הקתדראלה הישנה Catedral Vieja-
שתי הקתדראלות נמצאות זו מול זו, זו האחות המבוגרת. בנייתה החלה ב1140. אולם התווך שלה גדול יותר. בקפלה המרכזית שלה ציור של אחד מציירי איטליה מהמאה ה-16, על גבי לוחות שונים היוצרים את מכלול הספור בתמונה. נראה מלא חיים גם כיום. קפלות שונות באחת מהן נהגו הסטודנטים לקבל את התארים האקדמאים שלהם.
הקתדראלה החדשה Catedral Nueva-
מאד "חדשה"- מ1513. לקח "רק" 200 שנה לסיים אותה, ולפיכך היא תערובת של סגנונות שונים. בנויה בעיקרון בסגנון גותי, אבל יש בה לא מעט אלמנטים של בארוק.

האוניברסיטה Universidad de Salamanca-
מהקתדראלות רחוב קטן Calle Caldern המוביל לאוניברסיטה. האוניברסיטה העתיקה ביותר בספרד, הייתה הגדולה ביותר בכל אירופה בזמנו. נוסדה על ידי אלפונסו התשיעי מלך לאון, שנים ספורות לאחר שהוקמה באיטליה אוניברסיטת בולוניה, ואוניברסיטת סורבון בפריז. ובמשך השנים התפתחה תחת חסות המונרכים הספרדים.
יודעים כי במאה ה-16 למדו בה מעל 10.000 תלמידים.
חזית המבנה הראשי מרשימה ביותר נבנתה ב1534 נראה כמו תחרה או גילוף מדהים מוזהב, הפסל-הארכיטקט קרא לכניסה "דלתות גן העדן", אלו מוקדשות לאיזבלה ופרדיננד שמימנו את העבודה. אבל זו רק עבודת אומנות אחת במסגרת רבות אחרות. למעשה זהו "מוזיאון אומנות ללא תשלום". המבנים שנראים כיום, אינם מתקופת ראשית הבנייה, אלא רק אלו ה"חדשים" מתקופת המלכים הקתולים.

מיוחדת האפשרות לבקר בתוך אולמות ההרצאות של מרצים ידועים, לראות איך ישבו ולמדו פעם על ספסלי עץ, אפילו דה סרוונטס למד כאן פעם.
בקומה העליונה יש ספריה אדירת מימדים וספרים (160.000 כותרים) סגורה למבקרים- אבל אפשר להציץ בה מבעד מחיצת דלת זכוכית. מעניין לראות גם את הלבוש של הסטודנטים בעבר ובכלל להריח את הלמידה כפי שהייתה פעם, עת הסטודנטים היו חותמים את שמם על הדלת (כן, גרפיטי) כאשר במקום דיו השתמשו בדמו של שור.
בחזית האוניברסיטה בכיכר חמודה פסל של Luis De Leon, שהיה מרצה ואיש רוח, ונרדף על ידי האינקוויזיציה. זכור בשל המשפט שלו לאחר שחזר משנים ארוכות של כליאה במרתפי האינקוויזיציה, עמד ליד דוכן המרצה ואמר "כפי שהזכרנו אתמול..." כאילו לא היו 7 שנים בין האתמול להיום שלו.

מוזיאונים בעיר:
מוזיאון מלחמת השוורים Museo Taurino
שעות פתיחה: שלישי-שישי 9.00-18.00, שבת 14.00-12.00 ו 21.00-18.00, ראשון 14.00-12.00.

Casa de los Doctores de la Reina
בניין יפה מהמאה ה-16 עם חצר עוד יותר יפה. נבנה עבור הרופא של המלכה איזבלה ושיהיה מספיק קרוב לאוניברסיטה כמובן.
כיום מוזיאון אמנות יפה יצירות פיסול וציור מהמאה ה15-20.

Museo Art Nouveau-Art Deco
מוזיאון המכיל כ1500 פריטי אמנות ארט דקו, אוסף של קרן Manuel Ramos Andrade. מוצגים מהמאה ה19 ועד 1930. כולל 300 בובות פורצלן.