טולדו Toledo

טולדו נכבשה על ידי הרומאים בסוף המאה השנייה. עם התפוררות האימפריה הרומית הגיעו הויזגותים (מאה 5) והפכו אותה לבירה (מאה 7). מספרים שהמלך הוזיגותי שישב בטולדו, ריקדו, היה מציצן, אהב להציץ לנשים ונהג להתחבא מאחורי השיחים. יום אחד הוא הציץ לבתו של מושל עיר אחרת (מוסלמי), אומרים שהוא לא רק הציץ לה, אלא אנס אותה. אז האבא שלה תפס קריזה והוביל את המוסלמים לכיבוש העיר.
ואכן במאה ה-8 הגיעו המוסלמים וכבשו את העיר. זו הייתה התקופה בה חיו כולם בשלום זה עם זה. נוצריים, קצת יהודים והרבה מוסלמים. במאה ה-11 הגיע אלפונסו השישי (נוצרי) מקסטיליה וכבש את טולדו. אלו היו השנים שהקהילה היהודית שגשגה כאן כמו ביתר ערי ספרד.
תחת שלטונו של אלפונסו העשירי הוקם במקום בית ספר לתרגומים, ומי היו המתרגמים?- אכן, היהודים. התרגומים הללו של פילוסופיה יוונית ורפואה מוסלמית הביאו להתפתחות המדע בכל אירופה.
הקהילה היהודית בטולדו הייתה קהילה מפוארת, שני בתי כנסת נותרו, שמות של רחובות ומבנים מעידים על הבעלים היהודים.
טולדו נחשבה כבירת הקהילה היהודית הספרדית. מספר תושביה היהודים היה כ60.000 נפש. היהודים החזיקו את משרות המפתח בחצרות המלכים הנוצריים.
לקראת סוף המאה ה-14, היהודים נלכדו למעשה בתוך מלחמה פנימית, כל בתי הכנסת (8) ותלמודי תורה (5) נשרפו. נותרו 2 בתי כנסת ששרדו כי הפכו לכנסיות- בית הכנסת טרנזיטו ובית הכנסת מריה בלנקה הקדושה.
מלכי ספרד לא ממש גרו בה, אבל היא נשארה עיר חשובה עד 1492- שנה בה גורשו היהודים מהעיר והיא דעכה כלכלית. המלך קרלוס הראשון, מאוסטריה, קבע את טולדו כעיר מגוריו במאה ה-16 ולתקופה קצרה היא הפכה שוב להיות משמעותית. עד מהרה פיליפה השני העביר את מרכז הכובד השלטוני למדריד וטולדו נשארה בין העננים.

העיר העתיקה של טולדו נראית (לי) כמו ירושלים, כמו מבוך בלתי פתיר של סמטאות ורחובות צרים. אם תלכו לאיבוד במבוך, וזה מאד קל ללכת לאיבוד, עקבו אחרי קבוצת תיירים עם מדריך, הם בטח הולכים ליעד כלשהו.
מכוניות נוסעות ברחובות הצרים האלו, אבל אם אתם עם מכונית, אני לא מציעה לכם לנסות אפילו. זו מיומנות השמורה למקומיים בלבד. בתור הולך רגל אתם מוצאים עצמכם נלחצים אל דלתות הבתים לא פעם אחת.
שווה לעשות מסלול בעקבות הקהילה היהודית שהתפוגגה, דרך הרובע היהודי- חודרייה, להכיר את מוזיאון בית גרקו וכמובן את בית הכנסת Tránsito בו המוזיאון ליהדות ספרד ואת הכנסייה Santa María la Blanca.
מעבר לכך אל תפספסו את האלקאזר הממוקם בחלק המזרחי של העיר העתיקה, הנמצא ליד Plaza de Zocodover. שולט יפה בקו הנוף של העיר. כבר בתקופה הרומית היה כאן מבצר, מאוחר יותר שופץ על ידי פילפה החמישי, אבל מעולם לא התגוררו שם מלכי ספרד (עברו למדריד). למעשה במאה ה-16 המקום כמעט נהרס כולו ורק במאה ה-19 שופץ שוב. מאידך פרסומו היה בשל מלחמת האזרחים, במבצר התרכזו אנשי הצבא, ואילו הרפובליקנים כיתרו אותו משך 70 יום. פרנקו מיהר לסייע ללוחמיו וכבש את טולדו.
ספור מקומי מספר על מנהל בית הספר הצבאי בטולדו, בנו הבכור נהרג בברצלונה ובנו השני היה בין כוחות פרנקו שצרו על העיר. פרנקו הציע לאב לשחרר את הבן (פרוטקציה בין לוחמים) אבל האב סירב ואמר לבנו "בני, תחשוב על ספרד ועל אלוהים ותמסור נפשך". ואכן הוא מת. אחרי המלחמה הפכו את האב השכול לגיבור לאומני.
במהלך הכיבוש, האלקזאר כמעט נהרס. כיום משמש כמוזיאון צבאי,עם הדגמות מוחשיות מאד איך המקום נראה לאחר מלחמת האזרחים. מוחשי ומזעזע לראות את תהליך הכיבוש והכניעה.

שווה לבקר בקתדראלה ובעיקר בחדר האוצרות שלה.
החלו לבנות אותה במאה ה-13. בנייתה נמשכה "רק" 200 שנה. אחת הקתדראלות הגותיות המרהיבות בספרד (כמו בורגוס). בהחלט ניתן לראות את הסגנונות השונים בבניה בחלקים שונים שלה. תחילת הבנייה הייתה על ידי ארכיטקט צרפתי וסגנונו מראה דמיון לנוטר דם של פאריז.
לא מעט אירועים הסטורים התרחשו כאן. כאן אפילו הכריזו על היותה של חואנה המשוגעת כלא אחראית למעשיה, ובלתי כשירה להיות מלכת ספרד והכתר הועבר לבעלה, פיליפ היפה.
בחדר האוצרות יש לא מעט רכוש שנצבר עם השנים, כלי קודש נוצריים וספרים מקושטים בעיטורי זהב.
בסיבוב נרחב יותר בעיר ממליצה על הגשרים והשערים המקיפים אותה.

רשימת המלונות
מלון שלנתי בו בעיר היה הפארדור מעל העיר. הפארדור לא נמצא בעיר העתיקה, אלא בגבעה מעליה, ולכן מאפשר את התצפית המרהיבה על העיר בשעת שקיעה ובשעת זריחה (אם קמים בשעה זו כמובן). המחירים לא נוראיים לחוויה של לילה אחד בעיר.

מתלבטים איך להגיע יעיל ביותר? כמה זמן מספיק לעיר? האם אפשר לצרף אותה לביקור במדריד? מה מעניין בה? איך מוצאים מידע על הקהילה היהודית? האם אפשר לבקר בבתי הכנסת?
אוכל להציע לכם ייעוץ
נא לפנות ליונית