אקסטרמאדורה Extremadura

רכסי הרים, Cordillera ,Sierra Morena ו Montes de Toledo, שפלות רחבות ידיים ושני הנהרות- Tajo ו Guadiana יוצרים את החבל הלא מתויר של ספרד. נמצא באמצע בין קסטיליה, פורטוגל ואנדלוסיה מדרום.
שמו מעיד על מיקומו Extremo- משמעותו "בקצה" ואכן נמצא בקצה ספרד. לא רק במובן הגיאוגרפי אלא גם במובן הכלכלי- חבל די נידח. התושבים בחבל לאורך שנים הרחיקו ממנו כדי למצוא פרנסה שאינה שכיחה בצחיחות הזו.
חלק ממגלי ארצות ויורדי הים ילידי החבל.  לא פלא גם כי יעדים רבים בדרום אמריקה בעיקר, קיבלו את שמות ערי הבית מספרד.
עם השנים הם חזרו והקימו ארמונות ובתי פאר בערי הולדתם. כל זה לא מסייע לכלכלה המקומית. וכאשר אין ממה להתפרנס הצעירים מהגרים, והמקום קופא על שמריו. דווקא לתיירות הקיפאון הנ"ל חיובי, שכן העיירות והערים נשארו כמו שהיו במאה ה16.
בקיץ חם ויבש מאד, ובחורף קר למדי.

ישנן שתי נפות עיקריות- Caceres ו Badajoz ועיר הבירה מרידה.
את מרידה Merida, כדאי לבקר כדי לראות את העתיקות הרומאיות, התיאטרון הרומי והגשר- הם סמלה המסחרי. כאן הייתה אחת הערים החשובות באימפריה הרומית. ולאורך תקופה ארוכה האזור היה גבולה של השליטה המורית והפריד בינה ובין ספרד הנוצרית.

אתרים נוספים הם:
Alcantara- עם גשר רומי נוסף ועתיקות.
Sierra de Gata- מכרות כסף רומיים עתיקים, על שמם נקרא המסלול המקומי "דרך הכסף".
Caseres ו Trujillo- ארמונות בולטים של המסדרים הדתיים. מעניין כי הלחימה במורים נשאה אופי של מסע צלב עם מבנה צבא דומה (אנשי דת ואבירים).
ב Caseres יש רובע עתיק משומר יפה מוקף חומות עיר מוריות ומגדלי שמירה.
ב Trujillo, עיר הולדתו של הכובש פיזארו Pizarro, כדאי להציץ בכיכר הראשית שלה, במבצר שצוין לעיל, וחומותיה עם שבעת השערים.
Guadalupe- עיר יפה נשלטת על ידי מנזר הבנוי בסגנון מודחאר ומכיל לא מעט יצירות אמנות יפות.
אם מחפשים את ספרד שאינה על המסלול הראשי, כאן אפשר למצוא לא מעט שמורות טבע, עמקים לאורך שני הנהרות, אוכל טוב ,עבודות נחושת באיכות טובה ויין מעולה,
אבל בהחלט לא בסדר עדיפות ראשוני לביקור בספרד.