קולומבוס Christopher Columbus

קולומבוס, דמות נערצת, איש ים שהיה אגדה בחייו. גיבור לאומי מיסטי כמעט, מינהלן גרוע, איש חזון נאיבי ואימפריאליסט חמדן.

כריסטופר קולומבוס נולד ב1451 באי – כ200 ק"מ מ- Ajaccio, לא רחוק מקורסיקה, חופי סן טרופז של צרפת דהיום.  הבכור בין חמישה ילדים. בתור ילד הוא סייע לאביו במלאכתו כטווה. הוא אהב את הים, את ההפלגות לג'נובה הסמוכה בה התבצע המסחר. הוא היה מתגנב לאוניות , ובגיל 14 החל לעבוד כשוליית ספנים.העדות על זמן התחלת השוטטות הימית שלו ממכתבו למלך ספרד, ועדות אישית  שלו. מאידך במקום אחר הוא כתב שהוא שט בימים כבר 23 שנה- מה שכנראה יותר נכון, ומתאים לכך שהתחיל לשוט בגיל 19 בכלל.

בשנת 1471 הוא הגיע כנראה לפורטוגל (אבל יש מקורות שמוצאים את שנת 1474 כשנת הגעתו)

נישא בשנת 1474 לעלמה פורטוגזית.

הוא ניסה לקבל את תמיכתו של מלך פורטוגל למסעותיו למזרח הרחוק . אבל בהבדל מהמסעות המקובלים, קולומבוס רצה לפנות מערבה וככה להגיע לסין והודו. בתקופה זו הרחיב את הידע שלו בגיאוגרפיה ואסטרונומיה . אולי למד גם באוניברסיטה של ליסבון.

ב1485 הוא פנה לספרד,הוא רצה למצוא דרך אל המזרח העשיר בזהב ותבלינים, דרך המערב.

 זו הייתה השנה בה החל רומן סוער שלו עם אישה מהעיר קורדובה,ממנה נולד בנו פרננדו

ב1492 הוא עזב את ספרד למסעו הראשון. באניות המפרשים Santa Maria, Nina ו Pinta. ועליהם כ-80 ספנים.  באוקטובר אותה שנה התגלתה יבשה (סן סלבדור) .קולומבוס היה בטוח שזה אחד מאיי הודו המערבית (ולכן התושבים הם אינדיאנים)

ב1493 נסע למסעו השני ונחת ב Marie-Galante, וחזר ל Cadiz בספרד ב1496.

ב1498 הוא נסע למסעו השלישי הפעם הוא הגיע רחוק יותר ,הגיע לאי Santo Domingo וחזר לספרד ל Cadiz ב1500

ב1502 הוא נסע למסעו האחרון, נחת ב מרכז אמריקה ב Portobelo, (מרטיניק ) חופי הונדורס ,הים הקריבי .הוא שב לספרד בפעם האחרונה.

ב1506 הוא נפטר.

איפה הוא קבור?
איש ים, נע ונד בחייו השפיע גם על מקום קבורתו. לפחות שניים אוחזים בטלית, האחד  ברפובליקה הדומינקנית (El Faro Colon) בסנט דומינגו. והשני בקתדראלה של סיביליה בספרד.

בשנים האחרונות היה מחקר של היסטוריון ספרדי שביקש רשות להשתמש בעצמות של בנו הלא חוקי פרננדו מאותה אישה בקורדובה ולהשוות אותם לעצמות הנמצאות בתוך הקבר בקתדראלה של סיביליה.

מה שכן ידוע , כי קולומבוס מת בוואיאדוליד בספרד., בשנת 1506 (אוטוטו 500 שנה למותו) והוא ביקש להיקבר באמריקה "שלו"

מאז הלחשושים לאן העבירו משם את גופתו, כי שם הוא לא נשאר.

בכנסייה ברפובליקה הדומיניקנית נמצאה תיבה עם שרידי עצמות אדם, וכתובת על שיוכה לאדון המפורסם-קולומבוס. קבר נוסף במקום הוא של נכדו.

מה שברור שעם העברת הגופה ממקום משכנה הראשוני, המשיך קולומבוס בנדודיו

מי גילה את אמריקה באמת ראשון?

קודם כל , זה לא היה קולומבוס!

 אולי המצרים הקדמוניים, זו הייתה התיאוריה של תור היירדאל . הוא בנה את הספינה "קון טיקי"

מקני סוף, והפליג בה כמעט עד אמריקה. המטרה הייתה להוכיח כי המצרים הקדמונים הגיעו לאמריקה הרבה לפני קולומבוס, אחרת איך הגיעו הפירמידות הענקיות למקסיקו?

כנראה שהפניקים ,יורדי הים מצפון לנו, היו באמריקה הרבה לפני קולומבוס .בערך בשנת 600 לפנה"ס.

במאה החמישית האיריים הגיעו לאמריקה כמה גיבורים מאכלסים אגדות עם איריות הטוענות כי האירים הדיעו לאמריקה ארץ הנעורים לעולם ועד. המתיישבים היו נזירים דווקא.

יש עדויות לקיומם של מתיישבים וולשים שהתבוללו באוכלוסיה המקומית (בעיקר באוקלהומה )

כנראה שהמוסלמים מספרד הגיעו לאמריקה, זאת אנו יודעים ממפות (בודדות) שצויירו באותה עת.(מאה 9-10).

כל אלו השערות.

בטוח שהויקינגים הגיעו לאמריקה. בסוף המאה ה-10 .בנו של אריך האדום, לייף אריקסון הקים משלחת ,שנסעה מגרינלנד לאי רחוק  ,הם קראו לו Telluland (ארץ קפואה) ,והם לא ירדו לחוף. אבל קצת יותר דרומה הם מצאו את ארץ היערות Markland,שם הם כבר ירדו לחוף ופגשו את האינדיאנים המקומיים. הם המשיכו דרומה לארץ הגפנים . ואיפה שיש יין הם החליטו להקים התיישבות- אחרי היין הם מצאו את הדגה העשירה, את הכמויות של העצים לבניה והסקה ובעיקר אקלים נעים. כאשר חזרו לגרינלנד בקיץ הם לקחו איתם לא מעט עצים לאדמתם הקפואה.

בקנדה נמצא ממצאים ושרידי ישובים ויקינגים רבים.

אין ספק.

הויקינגים היו כאן קודם.

 אתר מידע מפורט על מסעותיו, הציוד שהשתמש והאיש

האוניות של קולמובוס

תולדות חייו –לוח זמנים