יהודים וספרד

אחת המדינות בהן השרידים של המורשת היהודית משמעותיים . בערים Oviedo, Ribadavia ו Tudela יש ממצאים מעניינים הנוגעים לאורח החיים של הקהילה היהודית הקדומה.  רובע יהודי עתיק נמצא במדריד ,אחד הנמצא בסגוביה.

טולדו, המוכרת גם בשם "ירושלים שבספרד" יפה בפני עצמה הייתה קהילה בולטת ובה ב1391 היו כ5 תלמודי תורה ו 10 בתי כנסת,שניים נותרו וכמובן הומרו לכנסיות.

אנדלוסיה הייתה מרכז יהודי חשוב לתרבות היהודית, התיישבות גדולה בסביליה, גראנדה וקורדובה ,מקום לדתו של הרמב"ם,שם גם נמצא בית כנסת עתיק .

מאידך מי שמחפש שרידי קהילה יטיב לעשות אם יסע לקוסטה ברבה, ליד ברצלונה בעיר חירונה,יש את השרידים המשמעותיים ביותר לדעתי.

 מעט ידוע על היהודים בספרד עד פלישת הויזגותים במאה ה-5, קופה שניתן להבין כי הנצרות הראשונית הייתה סובלנית ליהודים. עדויות ראשונות מכירים מהמאה ה-10 (איבן שפרוט שהיה רופאו האישי של החליף בקורדובה) יהודה הלוי,איבן גבירול ואחרים שאנחנו מכירים היטב כשמות של רחובות . כולם היו יהודים, אנשי רוח ומדע שחיו במאות ה10-12 , בד"כ בחסות המלכים, חליפים ושליטים אחרים.

במחצית המאה ה-11 השתלטה על דרום ספרד המוסלמית המפוררת לאחר התפרקות החליפות לאין ספור ממלכות, כת של קנאים מוסלמים (אלמוהדים) ואלו חייבו את הנוכרים (נוצרים ויהודים) להתאסלם . חלק התאסלמו וחלק ברחו צפונה. ואכן רוזני ומלכי צפון ספרד (נוצרים) שמחו לקבל את היהודים ולאפשר להם מישרות בכירות ומעמד.

היהודים היו משכילים, בוגרי התרבות המוסלמית העשירה יותר , רופאים, מדענים, מתורגמנים, אסטרונומים וכו. ידוע כי המלך אלפונסו העשירי הקים בטולדו מכון תרגומי מדע, ומרבית העובדים היו יהודים.

במחצית השנייה של המאה ה-14 נערכו כמה מעשי טבח ביהודים, הקשה מכולם היה ב1391.

הסיבה למעשי הטבח לא הייתה דתית אלא כלכלית –חברתית. המעמדות הבינוניים תיעבו את היהודים כי תפסו את המשרות הבכירות , והמקורבות למלכים. הכמרים ,תיעבו את היהודים מסיבות דת כמובן, והמון העם.... טוב, זה המון ,והתנהגותו כזו.

המלכים ,אגב ,ניסו להגן על בני חסותם,אבל ללא הועיל.

הרבה מאד יהודים התנצרו בתקופה זו.

כ100 שנה היה שקט תעשייתי, ובמהלכם ה"נוצרים החדשים" שוב תפסו את המשרות הבכירות ועוד גרוע מזה הם היו גובי הכספים של המלך.

במאה ה-15 היו לסירוגין פרעות ורדיפות של הנוצרים החדשים (המומרים) נחקקו נגדם חוקים מגבילים גזעניים שבדקו שורשים ודם יהודי עד דור שלישי לאחור לכל נושא מישרה חשובה ,לומד באוניברסיטה ועוד.

היהודים חיכו לשלטון מרכזי חזק שיוכל להיות תקיף מספיק וידכא את הפורעים. לכן ה"נוצרים החדשים" תמכו ואולי אפילו יזמו את הנישואין של איזבל מקסטליה עם פרדיננד מאראגון.

לביש מזלם, העניינים לא היו בדיוק כמו שציפו. המלכה הייתה חביבתו של הכומר הדומיניקני תומסו דה טורקמאדה שמונה על ידה לתפקיד ראש האינקוויזציה

ב1492 יצאה פקודת הגירוש נגד יהודי ספרד,ואלו ארזו מיטלטלין והיגרו, רק במחצית שנייה של המאה ה-19 ,עם פרסום החוקה, רק אז החלו היהודים לשוב לספרד.

 פרטים על יהדות במדריד ויהדות בברצלונה תוכלו למצוא באתרי הערים הנ"ל.

יעדים אחרים בספרד –מידע על כשרות, בתי כנסת .

 מראבלה Marbella

מאפיה

La Tahona
 

בית כנסת אורתודוכסי בית אל

מרכז קהילתי יהודי  Community Center

Paseo Maritima
Marbella
 

טורמילנוס

מלון כשר בטורמלינוס

בית כנסת Beth Minzi

Calle Skal La Roca 16

Torremolinos

מלגה Malaga

הקהילה היהודית

Comunidad of Malaga

Duchess of Parcent 4, 3º

 סביליה

הקהילה היהודית

Communidad Israelita de Sevilla

Calle Bustos Tavera 8

 חירונה

מרכז קהילתי

Bonastruc ca Porta Center
8 Forsa Street
Girona

 אורבידאו

הקהילה היהודית

אליסנטה

מרכז קהילתי

Communidad Israelita
Apdo. 189 , Playa de San Juan
Alicante

בית הכנסת בית שלום

 מיורקה Majorca

Comunidad of Majorca

Monsignor Palmer 3

Apt de Correos 389

פמפלונה

מסעדה צמחונית

Restaurante Sarasate Vegetariano
San Nicolas 19-21
Pamplona

אתר (אנגלית) יפיפה על חיי היהודים בספרד של ימי הביניים- למי שמתעניין, ובעיקר למי שצריך להכין עבודה בנושא