מי רוצה לרקוד בנשף מכבי האש?

חיכיתי לזיקוקים של ערב העצמאות הצרפתי-ראיתי המון ילדים עם פנסי נייר, הורים עם נרות, והמון כבאים

אהה אמרתי לעצמי (בשלבים שאני מדברת עם עצמי), הסיבה לריבוי הכבאים היא בשל החשש להתלקחות שריפות מהזיקוקים של הלילה. למחרת בכל עיירה וכפר ראינו כבאים (בלי זיקוקים).

אח"כ החשיכה ירדה (מאוחר) והפנסים הודלקו כולם, ומהכיכר של העיר הקטנה יצאה מצעד, אשר בראשו תזמורת מכבי האש והמון כבאים.

אחריהם הלכו כל התושבים (והתיירים) בעיר.

בסוף היו זיקוקים כמובן וכלום לא נשרף.

למחרת - נוסעים, ובכל עיירה וכפר תחנת מכבי אש פתוחה, הדגמה של כיבוי, התזת קצף, תצוגת סולמות.

מה יש לצרפתים ממכבי אש? אמנם נחשבים כסמל סקס אפיל - אבל ......

אולי הצרפתים שרפו את הבסטיליה ומאז חוגגים את האש?

זהו שלא.

אולי זה יומולדת של מכבי האש?

מכבי האש של פריז הוקמו בספטמבר 1811, אחרי שנפוליון בונפרטה הצליח להימלט משריפה טרגית, והחליט על הקמת בריגדות למלחמה באש, בהחלט בסגנון של גדוד צבאי. הצרפתים טוענים שזה היה גדוד מכבי האש הראשון בעולם כולו.

זו כנראה לא התשובה הנכונה.

אז הלכתי לבדוק עוד קצת - וגיליתי את הסיבה לחיבור של נשף מכבי האש לאירועי יום הבסטיליה.

Bals des pompiers

בעיירות צרפת השונות מתקיים תמיד ב - 13-14 ביולי, מצעד- נשף, מוסיקה וריקודים ב.... תחנות מכבי האש . אלו נפתחות לטובת הציבור הרחב

לרוב אירועי הריקודים של מכבי האש מתקיים ב-13.7 בלילה או ב-14.7 בלילה חלק מהחגיגות של יום הבסטיליה כמו שאנחנו קוראים לו או Fete Nationale החג הלאומי כפי שהצרפתים קוראים לו.

התזמורת הכפרית מנגנת לטובת הציבור בערך מ-18.30 ועד 22.30 ואז אחרי הזיקוקים (23.00) ממשיכים עד אחרי חצות...וחלק אף הרבה יותר מאוחר. חלק מהן מנגנות ג'אז, רוק ואפילו מוסיקה אלקטרונית רחמנא ליצלן.

 

מאיפה הכול התחיל?

בשנת 1937 דקה לפני מלחמת העולם השנייה, הכבאים של רובע מונמרטר בפריז מיהרו לחזור לבסיס לחגוג את יום החג הלאומי, הם צעדו ברחובות עם הנשק והתופים .... הם לוו על ידי תזמורת כלי נשיפה וקבוצה קטנה של אזרחים צעדה אחריהם. כאשר הכבאים הגיעו אל המחנה שלהם, אחד הצופים ביקש מקולונל בופה (Buffet) להיכנס לחצר המחנה, וזה אישר לפתוח את השערים לטובת הציבור הסקרן. ככה האזרחים והכבאים חגגו יחד בפעם הראשונה את יום הלאום בנשף משותף. עד מהרה תחנות מכבי אש אחרות בפריז חיקו את האירועים. כמובן שב-1939 ועד 1945 לא היה בדיוק על מה לחגוג והאירועים הופסקו. כאשר המלחמה הסתיימה גם האווירה השתנתה וגם האירועים התפשטו לרחבי צרפת.

אגב תוך כדי חיטוט וקריאה - יש גם דעות אחרות שטוענות כי החגיגות כבר היו ב-1880, בהנחייתו של נפוליון השלישי, שגם נתן לפועלים הצרפתיים שבוע של חופשה כדי לחגוג את האירועים.

אחרים טענו כי הסיבה הרבה יותר פרוזאית, לוחמי מכבי האש נחשבים "שווים" וזו הייתה הזדמנות לנערות הפריזאיות להתחכך בחברתם.

כך או כך- שווה לראות!

yonit@yonitour.co.il כל הזכויות שמורות ליונית