בורגנלנד Burgenland

 נפת בורגנלנד

היא הנפה המזרחית ביותר באוסטריה, מכילה 9 חבלים . הגבול שלה ארוך מאד, במערב גובלת בנפות אוסטריות אחרות אבל בצפון מזרח גובלת בסלובקיה ,במזרח בהונגריה ואילו סלובניה גובלת בדרום הנפה. האגם היפה Neusiedler See

מהווה את הגבול בינה ובין הונגריה ולמעשה שתיהן חולקות בו. הנפה מהווה יעד תיירות מבוקש בשל הקרבה לוינה מחד, הגבעות המיוערות למרגלות האלפים האוסטרים, האקלים הממוזג הנוח המאפשר את גידול היין, נותן גם אופציות חופשה נוחות.

ההיסטוריה של הנפה מתקופת האבן, כיבוש רומאי שהקים בה פרובינציה ,ואחרי קרב אוגסבורג הגרמנים השתלטו עליה במאה ה-10 והתיישבו בה. הסכם שלום בין הקיסר הגרמני והמלך ההונגרי בראשית המאה ה-11 קיבע את הגבול המערבי של הונגריה, ונפת בורגנלנד הייתה למעשה חלק מהונגריה עד אחרי מלחמת העולם הראשונה, אבל האוכלוסייה הייתה ברובה גרמנית. תקופה ארוכה מהמאה ה-16 ועד ה-20,הנפה הייתה תחת שלטון בית האבסבורג האוסטרי כמו חלקים אחרים בהונגריה.

למעשה העברתה של הנפה לאוסטריה אחרי המלחמה הייתה בגלל אחוז האוכלוסייה הגבוה דוברי הגרמנית (כ75% מתושבי הנפה).הסיפוח הנאצי לא פסח עליה,והוקם בשטחה מחנה ריכוז לצוענים.

מתום המלחמה ועד 1955, האזור כולו היה בשליטת הכוחות הסובייטים המשחררים, הם השאירו בשטחה לא מעט שדות מוקשים שפינויים הסתיים רק בראשית שנות השבעים.

האזור ובמיוחד סביב האגם שופע כרמים וייצור יין.

העיר המרכזית היא Eisenstadt ובה ארמון אסטרזי הידוע, הקתדראלה ,והבית שבו נולד המלחין היידן שהיום כמובן מוזיאון לזכרו. בביקור בעיר לא לפספס את Burgenländische Museum ,את המצודה Berg ואת הכנסייה הפרנסיסקנית.

לנו יש גם עיניין בבית הקברות היהודי המצוי בשטחו של מה שהיה פעם הרובע היהודי.

יעדים נוספים לביקור בנפה

הפארק הלאומי Neusiedler-Seewinkle National Park , ובו האגם המקסים Neusiedl see.

העיירה Raiding בה נולד פרנץ ליסט, ועיירות הספא St Margarethen ו - Bad Tatzmannsdorf, וכן עיירת היינות המפורסמת Rust.