רייקה Rijeka

 לרייקה עבר מרתק . היא נשלטה על ידי הרבה ממלכות ואימפריות לאורך השנים. תחילתה בתקופה הפרה היסטורית ויש ממצאים כאן המעידים על כך. הרומאים הגיעו כמובן "והזיזו" את המיקום של העיר קצת יותר קרוב אל הים –במקום בו ממוקמת רייקה העתיקה כיום. העדויות מהתקופה הזו קיימות עד ימינו .ברור כי מיקומה הנוח והאקלים הנהדר הפך אותה לעיר נמל מרכזית וככזו נשארה עד היום. עיר תעשיה ונמל.

לרייקה נמל הומה וחוף רחצה אחד . אינה מקום לבילוי חופשת קיץ. רבים משתמשים בה כ"תחנת מעבר" בלבד.

חברת המעבורות Jadrolinija

 

מפעילה צי מעבורות המתחילות את השיט ברייקה ומפליגות עד דוברובניק ,עוברות גם דרך Zadar, Split, Hvar  וגם Korcula. דרך יפה למדי.

אתר מידע של לשכת התיירות(אנגלית)

לינה ברייקה

את העיר חוצה מדרחוב קורוזו Korzo במקום בו פעם היו חומות העיר שהתמוטטו ברעידת אדמה שתקפה את המקום ב1750. שדרה רחבה מלאה אנשים וחנויות.

 מגדל העיר ובו שעון גדול  Gradski Toranj

 קתדרלת ויטוס הקדוש- Katedrala sv. Vida

 

מי היה ויטוס?

בכלל נולד בסיציליה ונרדף בשל הנצרות על ידי הרומאים, כנראה שחי (באמת ) במאה ה-3. במאה השישית התחילו כל מיני אגדות להירקם סביבו ומותו והתפתחה ממש כת בעיקר במדינות הסלאביות.

הוא היה הקדוש הממונה על ה"ראיה" ולכן כל הכנסיות שלו נבנו על גבעות שיוכל לראות טוב משם.

בימי הביניים האוניות היו מפליגות מכאן עם דגלים נושאי דמותו עליהן,שערי העיר קושטו בדמותו- ותמיד בסמלים "שלו" בחור צעיר עם כפות דקלים ועם סיר (לא יודעת לאיזו מטרה שימש הסיר)

מספרים כי על הצלב המוצב במקום איזשהו פרחח שהפסיד במשחק קלפים חטף קריזה וזרק אבן אי שם במאה ה-13, ולא תאמינו כי דם פרץ מגופו של יישו הצלוב.האדמה כמובן בלעה את הפרחח ,אבל השאירה את ידיו מחוץ לאדמה ואח"כ המושל של העיר הורה לשרוף את הידיים. מה שבטוח שהשאירו פסל שלהן מתחת לצלב

אולי אתם לא מאמינים אבל רבים אחרים מאמינים כי הדם שמחזיקים שם במבחנה הוא דמו של יישו.

מעל העיר מבצר טראסט Trsat Castle