אודנסה Odense

העיר בת יותר מ1000 שנה, השלישית בגודלה בדנמרק, מונה 185.000 תושבים. ממוקמת על האי המרכזי של דנמרק ומהווה לכן נקודת מעבר ומסחר משמעותית. נחשבת לאחת מהערים המובילות מבחינה תרבותית, וכמובן עירו של אנדרסן.
שמה של העיר היא מהשם של האל הנורדי "אודין", שמשמעותו "הזוהר של אודין", מה שמעיד על קיום יישוב פעיל בעיר עם פולחן נורדי, עוד לפני שנת 988 המוכרת עקב התבססות הנצרות במקום.
העיר אודנסה נבנתה על האתר הקדוש ששימש בעבר כמקדשו של אודין, אל המלחמה הסקנדינבי, הייתה פעם מרכז של פולחני אליל. היא העיר הוותיקה ביותר בדנמרק, והייתה הבית של המלך קנוד השני, חשובה יותר היא הפכה עם הרצחו ב1086.


מוזיאון האנס קריסטיאן אנדרסן Andersens Hus
מתעד את חייו. בבית קיימת ספריה גדולה, רואים חפצים אישים שלו, כמו מקל הליכה, מכתבים שכתב לחברתו, תעודות, כתבי יד, ספרים. המוזיאון נמצא בבית שהיה בית הולדתו ב1805. ולכן מוצאים כאן גם תעודות מבית הספר, מכתבים מסבא שלו, מכתבים ממנו ואליו, למען האמת- למרות הערך הנוסטלגי –ההיסטורי המוזיאון מעניין במידה מועטה ביותר, ובוודאי לא יעניין את מי שאינו דובר דנית. החלק היחיד במוזיאון עליו אני ממליצה גם לילדים- הוא החדר העגול שנמצא לקראת סיום הביקור במוזיאון, שבו לאורך הקירות ציורי קיר ענקיים, כמו בכנסיה מתארים את חייו לשלביהם הכרונולוגיים.
בחנות המוזיאון ניתן לרכוש ספרים מיצירותיו, כולל באנגלית. המחירים-הם מחירי מוזיאון.


קתדלת קנוד הקדוש Sankt Knud Kirke
קתדראלה גותית מהמאה ה13-15, על שם המלך קנוד השני שנרצח ב1086 על ידי איכרים בעת מרד עממי. למרות שנמלט מהרודפים הגיע למזבח ואלו צפצפו על חוקי דת ומוסר ורצחו אותו בדיוק שם. הוא הוכרז לקדוש על ידי הכנסייה, בצעד שנודע לחזק את מעמד הכנסיה. שרידיו קבורים בחלקת הקבר בתיבת זכוכית במרתף הקתדראלה. גם אח שלו, בנדיקט, נהיה קדוש וגם הוא קבור כאן.
מומלץ מאד לבקר בקתדראלה ובמיוחד להיכנס לקריפטה, שם נמצאים שני הארונות (פתוחים, אפשר לראות את הגופות).

מוזיאון פתוח ליד העיר Den Fynske Landsby
Sejerskovvej 20
פתוח: 9-17. סגור שני. בקיץ פתוח עד 19.00.
כניסה בתשלום.
שחזור של החיים באי פין במאה ה18-19. 25 מבנים שונים שהובאו ממספר כפרים בסביבה. המוזיאון הפתוח מספר את ספורו של האי פיין ב1850 לערך. טחנת רוח, בית סוהר, בית ספר, וכן ניתן לצפות בבעלי המלאכה בעבודתם, באותם שיטות חומרים וכלים כמו בעבר. נראה את התושבים בלבוש מסורתי, נוכל לנסוע בעגלה רתומה לסוסים או להאכיל תיישים וכבשים.

מוזיאון המכוניות העתיקות Europaeik Automobilmuseum

120 מכוניות עתיקות משנות ה50, בעיקר ההיסטוריה של המכוניות לסוגיהן.
יש גם מכירה פומבית של מכוניות עתיקות. זהו מוזיאון ייחודי במינו באירופה.

גם גן החיות של העיר שווה ביקור, במיוחד עם ילדים.