אורהוס Arhus

העיר אורהוס היא המרכז הגיאוגרפי והתרבותי של דנמרק. העיר השניה בגודלה בדנמרק, רבע מליון תושבים, יש בה די בכדי למלא יותר מיום טיול. היא מחולקת באופן ברור לשני חלקים. אחד העתיק שקרוב לקתדרלה, בתים של ימי הבינים והחלק החדיש המקיף אותה. שני חצאים אלו ברורים לאור הסטוריית העיר, עידן הויקינגים והתפתחותה הכלכלית בגלל המפרץ שהוביל לנמל שהוביל לסחר.

קתדרלת דומקירקה אורהוס Arhus Domkirke
זוהי הקתדרלה הארוכה ביותר בדנמרק, 94 מטר אורך. אולם התווך אורכו כמעט 100 מטר. הקפלה הרומנסקית מצד מזרח נבנתה ב1201 וכל השאר 1450-1520 סגנון גותי. יש לה מגדל שעון. נבנתה במאה ה13-15.


מוזיאון הוויקינגים
כאשר הקימו את הבנק במקום שהוא עומד, לא רחוק מהקתדראלה, מצאו שרידים ויקינגים. המשמעותי ביותר, חלק מסוללה ויקינגית ששימשה כחומה. ניתן ללמוד כי בשנת 900 הויקינגים התגוררו באזור אורהוס, אחרי 100 שנה הן כבר היו בצפון יולנד (אולבורג של היום), ובאי שלנד (רוסקילדה). התפשטותם הייתה מהירה ולכיוונים השונים של דנמרק.
במקום ישנו שלד של גבר צעיר, בגובה 1.70 מטר, נטול כתפיים וראש. אבל מלמד על מבנה הגוף לפני 1000 שנה ויותר. כמו כן אפשר ללמוד על התפתחות הרגלי התזונה, מה אכלו בתקופת הויקינגים ומה בימי הביניים המאוחרים. אם הנושא מעניין אותנו מוצגים רבים נוספים נמצאים באתר של מוסגור.

מוזיאון הנשים Kvindemusetti danmark
בבנין העיריה העתיק מאחורי הקתדרלה.
פתוח: מיוני-סוף ספטמבר כל יום 10-17. חורף עד 16, בקיץ פתוח גם ימי ראשון.
מוזיאון ייחודי בעולם המוקדש לנשים, ולהיסטוריה של נשים. במאה האחרונה ייעודן ותפקידיהן המסורתיים של נשים, השתנו במידה ניכרת. המוזיאון מציג אוסף של מסמכים, תמונות, ציורים וחפצים המעידים על השינוי הזה.

מוזיאון הכיבוש Besqettelsesmuseet
המוזיאון שוכן בסמיכות למוזיאון הנשים (לכאן מומלץ להתפצל, אם אנחנו מעוניינים).
המוזיאון מתאר מאורעות דרמטיים כמו גם את חיי היום יום בדנמרק במהלך הכיבוש הגרמני 1940-1945. מוצגים אמצעי לחימה והתנגדות (טרור) של הדנים בגרמנים.


וור פרואה קרקה Vor Frue Kirke
Vestergade 21
פתוח: כל השבוע 10-14, ראשון 10-12.
כניסה: חינם.
מכלול של שלוש כנסיות שונות, כאשר "גבירתנו" היא האלגנטית מכולן. ואולי המסקרנת מכולן בגלל הקריפטה.
כנסית גברתנו- מזבח עץ מגולף מהמאה ה-16. מתחת למזבח, קריפטה- יש מדרגות ושם שרידיה של כנסיה עתיקה הנחשבת לעתיקה ביותר בכל סקנדינביה, מחושבת ל1060.

ליד העיר ובשוליה:
דן גמלה בי Den Gamle By
מוזיאון פתוח –המועדף משלשת המוזיאונים הפתוחים בדנמרק עד כה.
מוזיאון המורכב מ70 בתים מחושקי עץ, שהובאו אליו על כל תכולתם וריהוטם מכל רחבי דנמרק ובעיקר מיוטלנד. הוא ערוך ככפר דני, וניתן לראות את מקצועות הדיירים, את ביתו של ראש העיר, כל מיני בלי מקצוע. גם מסעדה ומרתף בירה.
המוזיאון נחשב כמוצלח ביותר בתרבות האירופאית. נסיון רב חושי, חדרים מרוהטים, בתים ומסחר 75 בתים היסטוריים, 27 חדרים ומטבחים, 34 סדנאות ובתי מלאכה, 10 בתי סוחרים, חנויות, דואר, חנות ספרים, מוזיאון צעצועים עתיקים, מוזיאון שעונים, בתים כפריים ובתים של עשירים, ריהוט מלא, ביגוד, תאורה, עוברים בין הבתים וחשים שנמצאים במאה אחרת.


מוסגור Moesgard
המוזיאון הפרה היסטורי של מוסגור moesgard הוא בעצם חורשה, עם מבנים. מוצגים מתקופת האבן ועד הויקינגים. חדר עם אבנים עם כתב עתיק.
ניתן לערוך סיור בחולות מסלול של 5 ק"מ לערך, ליד אתרים עתיקים, דולמנים ובית קברות מתקופת הברזל- מדובר במסלול "למיטיבי לכת".
בקיץ מתקיימים ימי שוק ויקינגים ואירועי הפעלה ויקינגים- כדאי לא לפספס.


פארק ההנצחה Mindepark
ליד יער טירת מארסילסבורג רואים את פארק הזיכרון Mindepark, פארק גדול עם ערוגות פרחים, עצים, והמון ירוק. אבל החלק הכי חשוב בפארק הוא אנדרטת ההנצחה לדנים שנהרגו במלחמת העולם הראשונה.

Tivoli Friheden

שלוחה של פארק טיבולי על מגוון המתקנים ופחות צפוף.
צפונית לעיר יש עוד שפע של אתרים לבילוי משפחתי כמו Randers Regnskov- הגן הטרופי.
או Djurs Sommerland- פארק המים.
או פארק חיות- Skandinavisk dyrepark djursland.
או Kattegatsentret- פארק הכרישים.

מתלבטים מה כדאי יותר ומה פחות?
איך אפשר להספיק הכול?
האם עדיף פארק הכרישים ב Grenaa או האקווריום הצפוני ב Hirtshals?
האם כדאי להגיע לפארק המים?
מה לגבי טיבולי כאן או בקופנהגן?

צריכים סיוע בבניית המסלול של הטיול ?
אני יכולה להציע לכם ייעוץ –
כזה שיתן לכם את התשובות לשאלות, מידע נוסף שאינו מופיע באתר, מטבע הדברים והמרחב המצומצם.
רוצים ייעוץ?
נא לפנות ליונית.