רוסקילדה Roskilde

עיר עתיקה על גדות פיורד בשם זהה, מוקפת בכמה פארקים. מרכז קומפקטי,כל האתרים במרחק הליכה רגלית.מדרחוב ססגוני.

זוהי בירתה הראשונה של דנמרק .האגדות על שמה של העיר "העיר של רוב" שהיה אחד האלים המשמעותיים, מלך היבשה. בין המאות ה10-14.ואז גם הייתה עשירה מאד. ב980 נבנתה בה הכנסייה הראשונה, בהוראת המלך הארלד שן כחולה,הוא שהפך את דנמרק לנוצרית הויקינגים הפכו את העיר לעיר נמל מרכזית..ב1170 הכנסייה הפכה להיות בנויה מאבן בהוראת הבישוף אבסלון. העיר הייתה קתולית תקופה ארוכה ועיר הבירה , בעקבות הרפורמציה הבירה הועברה לקופנהגן,העיר נהרסה בחלקה הגדול,ורבים מהתושבים נטשו אותה,עם נטישת התושבים כנסיות רבות נעזבו גם.. היא הפכה שולית. במחצית המאה ה19, הקימו תחנת רכבת וקשר בינה ובין קופנהגן ואז פרחה שנית והכנסיות שהיו בה שוקמו כמו מבנים רבים אחרים.

 מוזיאון ספינות הויקינגים

המוזיאון הוא משכנו של אוסף ספינות וויקינגיות מרשים,כמו גם כלי שיט ויקינגים אחרים. מצאו אותם בפיורד  במחצית המאה ה20, משו אותם בתהליך מורכב שלא לפגוע בהן. מקורן מהמאה ה11, יש ספינת משא, ספינת דיג , וכמובן למלחמה גם.

 קתדרלה-דומיקרק Roskilde domkirk

זוהי הכנסיה העתיקה ביותר בדנמרק,נבנתה ב980 ,ורק ב1170 הוחלפה בכנסיה בנויה מאבן. הקתדראלה,שהייתה הגותית הראשונה בסקנדינביה, בנויה מלבנים אדומות, בעלת צריחים גבוהים, כיפות מחודדות. סגנון רומנסקי -גותי .החלו לבנות אותה ב1170 על שרידי כנסיה עתיקה יותר של הרולד "כחול השן". מי שיזם את בנייתה הוא הבישוף אבסלון, ולקח 300 שנה לבנות אותה. נשרפה כמה פעמים בתהליך ואחרי השלמתה. האחרונה הייתה ב1968. מעל הכניסה שעון  ודמותו של קדוש על סוסו הורג כמובן דרקון נוראי. השעון נבנה במאה ה15 ומנגן עד היום.

החלק המרתק הוא  המוזילאום בו קבורים 39 מלכים ומלכות דנים,(נבנה במאה ה15)וכמו כן נכבדים אחרים אצילים וכמרים כאחד. הסרקופגים מעוטרים ומוקפים פסלי שיש. הקפלה היא המפוארת ביותר ובה טמון המלך כריסטיאן הרביעי..