הויקינגים והסאגה הנורדית

המיתולוגיה הנורדית משקפת את הגיאוגרפיה, אקלים ואופי של תושבי הצפון. במיתוסים שלהם לוקחים חלק ענקים דרקונים גמדים זהב וכשפים.

עד היום שמות האלים הם בסיס לימי השבוע-Wendsday על שמו של אודין Wodon. יום חמישי ושלישי על שמו של תור Thur ויום שישי על שמו של פריי Frey.

המקורות החשובים של המיתולוגיה הם ה "תדה" הקדומה (שירה) שנכתבה במאה ה13. וכן הסאגות שם אגדות הגיבורים .

חלק גדול מהמיתולוגיה הקדומה לא נכתבה כלל והיא משוערת על פי ממצאי ארכיאולוגיה כמו גם רשימות של אחרים מאותה התקופה (רומים למשל)

 המילה "סאגה" משמעותה משהו שסופר , משהו שתועד. הכוונה הפופולארית היא לספרות ימי הביניים שנכתבה ומקובלת כיום כאחד מסוגי הספרות הטובים שנכתבו מעולם..הסאגות נכתבו בחורפים הארוכים , בסיוע של כתב היד שהגיע עם הנצרות. ואכן כתבי היד הראשונים היו במקומותיהם של אנשי הדת..

בריאת העולם:

בהתחלה היה קיים כלום,  שמורכב מעולם של קרח צפוני ואש דרומי. כאשר האש הדרומית המיסה את הקרח הצפוני נוצר ענק בשם ימאר ופרה גדולה. הנשימה של הפרה יצרה אדם בשם בור, שנולדו לו ילדים שהם כמובן אודין ואחיו האלים הקדומים. אודין הרג את הענק ימאר,וגופתו של הענק הפכה להיות העולם . הדם הפך להיות הים, הגולגולת-השמיים והעצמות הן האדמה. הגיהינום כמובן נמצא במרתפו של העולם ומעליו הארץ.היא כמו שסברו הנורדים, מוקפת כולה ים ובו שוחה מפלצת בצורה של נחש שמחיק את זנבו של עצמו בשיניו. באוויר מעל הארץ נמצאת מדינת האלים.ומה שמחבר את כל העולמות הוא העץ ששורשיו מחברים את כל העולמות, מהגיהינום, דרך הארץ ועד מדינת האלים.

בריאת האנשים:פעם אחת אודין ואחיו הלכו לטייל,ומצאו שני עצים ,החיו את העצים בצלמם, ומהם בעצם התפתחה האנושות.

מי ומי באלים הנורדיים:

אודין

 הוא האל השליט. הוא תלה את עצמו על עץ הבריאה כדי ללמוד את סודות הבריאה . משך תשעה ימים ולילות. הוא גם הקריב אחת מעיניו        כדי לשתות מהמעין למרגלות העץ.

חוץ מזה שאודין הוא אב האלים,הוא גם אל המלחמה, וגם אל ההשראה. הנערות שלו, הוואלקיריות , נשאו את הגיבורים שמתו בקרבות לביתו של אודין, שם הם חגגו את יתרת ימיהם המתים, בשתייה ו..מלחמות(מה שהם אהבו כמובן).

אשתו של אודין היא פריג ובניו הם ת'ור (אל הרעם) תיר (אל המלחמה ) ובלדר.

 אודין וסוסו בעל 8 הרגלים

ת'ור

בנו של אודין, בעל הפטיש הוא אל הרעם , ג'ינג'י ,מזוקן,מזג חם, הרבה תיאבון. בעזרת הפטיש שלו הוא נלחם באויבים כמו הנחש הידוע.

 

 

 

הפטיש של תור

 


תור השחור

 

הספור מספר שפעם אחת אחד הענקים גנב את הפטיש של ת'ור וביקש בתמורה את פרייה , אלת הפריון. ת'ור התחפש לכלה , לקח איתו את רוקי שהתחפש לשושבין ובא כ"פרייה" להתחתן עם הענק הגנב. האחרון היה שיכור בנישואיו המאושרים, ות'ור הרג את הגנב ולקח את הפטיש חזרה כמובן.

הפסלים של ת'ור היו שחורים ברובם, ונקראו "ת'ור השחור" במיוחד בניגוד לפסלים של ישו הלבן.הפטיש של ת'ור היה מנוגד לצלב הנוצרי.לא מזמן מצאו אבן יציקה עם דוגמאות של צלבים וסמלים נורדיים ,מה שמוכיח שהתרבות הנורדית הקדומה השתמשה במקביל בנצרות ובמיתולוגיה הנורדית.

שמו של תור מוצא לו הרבה אזכורים בשמות של ימים רבים בשפות הקרובות: Thursday  שזה אמור להיות "יום הרעם" שזהו אחד השמות של תור – thunder

בגרמנית Donnerstag, שזה אחד משמותיו donner.

בלדר- אמו של בלדר לקחה הבטחה מכל הגורמים הקיימים בתבל שכלום לא יפגע בבנה, אבל היא שכחה צמח אחד, ולוקי ,האל הרשע, לקח את הצמח ,קשר אותו לעץ ונתן לאחיו העיוור של בלדר לירות בו, וכך בלדר מת. לוקי ניסה לברוח אבל נתפס ונענש על ידי כך שהוא ובנו נקשרו לצוק שארס של צפע מטפטף עליהם נצחית.

פריי- אל הפריון,הוא היה שייך לקבוצת אלים קצת יותר נחותה משל אודיון ות'ור, אחותו הייתה כמובן פרייה. הפסל שלו כש...שלו זקוף מעיד על יכולתו.

המאבק בין שתי קבוצות האלים- האקטיביסטים כמו אודיון ותור, או אלו השומרים על סדרי עולם כמו פריי ופריה הוא מאבק מיתי. ויתכן שנעוץ במאבקים בין שבטים עם בסיסי אמונות שונים.

גפיון-אלת הנשים הלא נשואות.היא האלה הרביעית במיתולוגיה הנורדית, היא כמובן בתולה,כמו כן היו לה גם ארבעה בנים מענק ובסיפור אחר היא נישאה לאחד מבניו של אודין.

ספור החגורה הכחולה

ילד קטן שהלך עם אמו לקבץ נדבות,בדרכו חזרה ראה חגורה כחולה וללא ידיעת אמו לבש אותה. הוא הרגיש מייד מאד חזק. הם הלכו בהרים ומצאו בית של טרול,נכנסו אליו . הטרול היה שם ואירח אותם בנימוס וכבוד.בלילה ,כאשר הילד התחזה לישן,שמע את אמו והטרול משוחחים על ל"היפטר" ממנו מחר בהרים.

בבוקר הטרול לקח אותו להרים וניסה לגלגל עליו סלע.אבל הילד הצליח לחמוק וזרק סלע על הטרול ואף שבר לו שן אחת.

יום למחרת, הטרול שלח את הילד ליער להביא עבור אמו ה"חולה" חלב של אריות. ביער התגוררו תריסר אריות. כאשר הילד הגיע אל האריות,הוא ניצל את הכוח שהיה בחגורתו, וקרע את גופו של האריה הראשון שנתקל בו. יתר האריות, החליטו להצטרף אל הילד.

יום למחרת הטרול שלח את הילד להביא תפוחים מסוימים מהטירה הרחוקה, שם גרו שני אחיו ,עבור אמו ה"חולה". הילד לא ידע שמי שנוגס ולו נגיסה אחת בתפוח יירדם לשלשה ימים. הילד הלך לטירה, הגיע לעץ תפוחים , נגס בו ונרדם. האריות שהצטרפו אליו,שמרו עליו מכל משמר והרגו את שני הטרולים שהתגוררו בטירה.

כאשר הילד התעורר, הופתע למצוא את גופותיהם של הטרולים והחליט לסייר בטירה. שם מצא נסיכה והתאהב בה. אבל שניהם נאלצו לשוב לבתיהם.

בביתו הילד מצא את האימא ואת הטרול. אמו רימתה אותו וטענה שלא ידעה כלל על הסכנות האורבות לבנה. ביקשה ממנו שיראה לה את החגורה, ואז חטפה אותה ממנו. הטרול שרף את עיני הילד ושלח אותו בשירה קטנה לשוט בים. האריות הנאמנים שחו אחרי הילד, הביאו אותו לחוף וטיפלו בו עד שראייתו שבה אליו.

הילד החליט לשוט בספינה לארצה של אהובתו הנסיכה לחפש אותה.כאשר הגיע לארצה, שמע שהמלך החליט להחביא את בתו והבטיח למי שינסה למצוא אותה ולא יצליח-יוצא להורג ומי שיצליח יקבל את ידה.

הילד קנה פרוות דוב לבן, והתחפש לדוב שעשועים. בעזרת חכמתו הוא שכנע את הקהל שהוא אכן דוב שעשועים אמיתי. המלך ששמע על הדוב החכם קרא לו לארמונו.גם המלך השתכנע בלהטוטיו והמלך החליט להראות לבתו את הדוב המופלא.

בחצות הלילה העיר המלך את הדוב ולקח אותו עימו דרך מסדרונות וגלריות רבות,עד שיצאו מהיציאה האחורית של הארמון שפנתה לים. לא נראה כאילו היה דבר מה בים,אבל המלך משך בכמה חוטים נסתרים בסבך, ולפתע התרומם בית מתוך הגלים. המלך הראה את הדוב לנסיכה.

למחרת , הוריד הילד את התחפושת המוצלחת. ונכנס לארמון, הצהיר שהוא ימצא את הנסיכה . המלך אמר לו שאין לו שום סיכוי למצוא אותה תוך יממה . והזהיר אותו מהעונש הצפוי.הילד התעקש לבצע את המשימה. הוא פתח מסיבת הילולים ריקודים ויין, אחרי 23 שעות ,כאשר נותרה לו שעה אחת בלבד. המלך התערב איתו שלא יוכל למצוא אותה. אבל הילד הלך כפי שהובל אמש,אל הבית שצץ מהים. פתח את דלתו מצא את הנסיכה. היא כמובן זיהתה אותו כאהובה מהטירה, והם נישאו וחיו באושר ועושר.

 

אתר  הנותן מידע על הסאגה הנורדית

אתר מידע על האלים הנורדיים

הויקינגים

המורשת הויקינגית היא חלק מהתרבות הסקנדינבית הכוללת.כולם רואים את עצמם צאצאי הויקינגים ומתקיימים כיום ריטואלים שונים המשחזרים את החוויה הויקינגית.

הישוב הויקינגי הראשון המוכר הוא ריבה ,ליד הנהר ריבה בדרום יולנד. בשנת 700 היה כאן כפר קטן,שבעצם היה צירוף של כמה חוות ביחד שהתקבצו להגן על עצמן מהרוח החזקה. במרכז החוות נוצר שוק מקומי.הגיעו סוחרים. נחפרו תעלות וככה התחיל המסחר בעיר. עם בנייתו השוק משך לפעילות סוחרים ובעלי מלאכה שקנו את המגרשים סביבו, וחלקם הוחכרו לזרים.ככל שהחלו למכור שם יותר מוצרי מותרות מיובאים, המקומיים החלו להתעניין במקורם של המוצרים.

המילה ויקינג משמעותה –מי שהטיל עוגן במפרץ. יש לשער כי זה היה המינוח שהגדיר הכי טוב את הויקינגים. העידן הויקינגי המזוהה והמוכר הוא מאז הפלישה למנזר לינדסי בחופי אנגליה.סיומה של תקופת הויקינגים משוערכת במקביל לעלייתו של וילאם מנורמנדי ב1066.

אי אפשר להבין את התפשטות הויקינגים מבלי להבין את הרקע התקופתי.

הפשיטות הויקינגיות

 התפוררות האימפריה הרומית, נדידת העמים הגדולה, השבטים הגרמניים- הגותים, הלומבארדים ,הסקסונים החלו לנגוס באימפריה המתפוררת. אנשי סקנדינביה לא ממש היו פעילים בכך,הם היו עסוקים בביסוס מעמדם כסוחרים ימיים בעיקר. לא ברור היסטורית איך מלחים וסוחרים ימיים שמקסימום הגנו על עצמם, הפכו לשודדי ים ואח"כ פולשי יבשה,אבל בהחלט ניתן להניח שהרקע היה העדר משאבי כלכלה מספיקים.

עם מותו של שארלמאן ב814, חל שינוי במאזן הכוחות בצפונה של אירופה. ההתפתחות המדהימה של הדנים בראשותו של גודפרד, תוך עשור להיות מעצמה ימית מאיימת-היא מדהימה ולא ברורה. הוא שלח צבאות לאורך החופים המוכרים לו בתקופה ההיא, החל בהולנד, בריטניה, צרפת ואפילו ספרד. הם נקראו ע"י המקומיים "נורמניים" כלומר אנשי הצפון, או דנים.

ההשתלטות הייתה במזרח על לטביה ואסטוניה עד חופי קוסטניטינופול.

 במאה ה10 ניתן היה למצוא ויקינגים בכל נקודה מסחרית אפשרית. ובעיקר לאורך החופים והנהרות שהגישה אליהם הייתה קלה וימית.

 

שיטת הפלישה

שיטות הפלישה הויקינגיות היו הגעה בכלי השיט אל החוף וסמוך לו, פשיטה על מקורות הכנסה כמו מנזרים, כרמים וכו' פשיטה מהירה , לקיחת שבויים והסתלקות מהמקום. את השבויים לקחו ויישבו במקומות אחרים, או השתמשו בהם כעבדים.

מיתוסים ומציאות:

מה יצר את המיתוס הנוראי של פושטים אלימים, ענקים כחולי עיניים עם קסדות מקורננות?

קודם כל המנזרים שהותקפו ראו את הפשיטות כהתפשטות השטן.גם קודם לכן הם היו יעד של גנבים ושודדים, אבל ספינות שלמות שמגיחות בבת אחת-יצרו אפקט של שוק.

הדימוי של נחילי ויקינגים מתואמים הפושטים בו זמנית,אינו נכון. הפשיטות היו מקומיות עצמאיות, ללא התארגנות של צבא או צי ימי זו הייתה פעילות יזומה של כמה "ראשי שבטים" שהתקבצו יחד לפשיטה . לעיתים נדירות ,כמו בפלישה לנורמנדי הם הכינו את עצמם מראש והיו מאורגנים. באופן כללי שלטה האינדיבידואליות. הם היו צריכים למצוא מזון,שכמובן לא יכלו לקחת איתם למסעות, ולכן הבריחו את התושבים ולקחו מה שיכלו לאכול, או שווה ערך למזון.

הדימוי הוא שהויקינגים היו יותר אכזרים מאחרים והרגו רבים בפשיטות שלהם.- הדימוי לחוד ומציאות לחוד, כי הויקינגים היו אכזרים כמו יתר השבטים, הבעיה היא ההיתקלות עם כותבי ההיסטוריה שהיו נוצריים, והם נתפסו בעיניהם כברברים בגלל היותם פגאנים.

הם לא הרגו את התושבים-ברוב המקרים כי לקחו אותם לצרכים שלהם.

הויקינגים החלו להקים מאחזים וישובים פיאודלים, שהיו מורכבים ממקומיים, שבויים זרים.


 

לאן הגיעו הויקינגים ?


 

1.דנמרק (של היום דרום) 2. הולנד –בלגיה (של היום) 3. פריז 4. נורמנדי  5. דבלין (אירלנד) 6. יורק (אנגליה) 7. אורקני (איי סקוטלנד ) 8. איי שטלנד (איי סקוטלנד)  9. איסלנד 10. גרינלנד (מזרח) 11. מיצר פורקפיו (גרינלנד) 12. גרינלנד (מערב) 13. גרינלנד (מרכז). ,15,16, ישובים שלא קיימים כיום ברוסיה  17. נובוגרד 18. בולרוסיה  19. קייב 20. קוסטנטינופול  21. בלגרדבמזרח הם יסדו את קייב ונובגרד-שהיו אח"כ הבסיס לאימפריה הרוסית.

בצרפת את נורמנדי כמובן, ומכאן יצא גם וילאם הכובש ב1066 כמו גם חלק מכובשי ירושלים במסע הצלב הראשון.

בצפון אנגליה –כמה ישובים המתחילים בנורת' מקורם ויקינגי והעיר יורק הפכה לעיר מרכזית. גם באת הייתה עיר ויקינגית דרומית . כל הערים ששמותיהם מסתיימים בBY הן ויקינגיות במקור.

הם השתלטו על סקוטלנד ואירלנד.את העיר דבלין ייסדו ויקינגים,הגיעו לאיסלנד וגרינלנד, וב1000 לערך הגיעו לצפון אמריקה לקנדה של היום,ואזור ניו יורק.

איסלנד – כ25.000 אלף תושבים ויקינגים גרו כאן,הם היוו את גרעין האוכלוסייה של היום.

גרינלנד –ההתיישבות הכי מזרחית . אגדה ויקינגית שלא שייכת לאלים אלא למלכים דווקא. המלך אריק האדום,ברח עם משפחתו מנורווגיה בגלל פחד מנקמת דם. אחרי שגילה את גרילנד חזר לאיסלנד לקרוא לאנשים להתיישב עימו. הוא הקים רשת של חוות שנקראו שמושבה המזרחית והמושבה המערבית.הוא קרא למקום גרינלנד כדי לפתות את האנשים להגיע עימו."פרסומת" של המאה ה10.

הספור הוא אולי נכון היסטורית, המיתוס אומה שאשתו של אריק האדום הייתה נוצרית והוא פגאני.היא החליטה שלא להיכנס איתו למיטה עד שיתנצר. הוא לא רצה כמובן להתנצר. ולכן היה להם רק בן אחד לייף, שכינויו היה לייף בר המזל. השאלה היא בר מזל מדוע? בגלל מסעותיו המוצלחים או בגלל שהספיק להיוולד לפני שאמו התנצרה.


 

ככה נראה בערך אריק האדום

הספינות הויקינגיות

הספינות זכו לתהילה המפוארת שלהן בזכות יכולת הבניה והתכנון יוצאות הדופן לזמנן תקופת הבניה הייתה 800-1100. הדרקונים שקישטו את ראשי הספינות נועדו להפחיד כמובן את מי שרואה אותן מרחוק. הן היו בנויות לפשיטה מהירה ליבשה ותוך כמה שעות הפלגה מחודשת לתוך הים.


 

המבצרים העגולים

 הויקינגים גרו בנוף מתאים להגנה על עצמם מאויבים שיגיעו מבחוץ. אדמות המבצר מוקפות אחו וביצות . מהמבצר היו יכולים לצפות באויבי המתקדם, ויכלו להתכונן לקראתו.,מעבר לכך החצייה של הביצה עם כלי נשק כבדים הייתה בלתי אפשרית. והנהרות הו צרים מדי למעבר ספינות מלחמה מסיביות.

הם התגורר במבצרים, אשר הוקפו בסוללת מגן עגולה, מקופת בתעלת מגן עגולה,שני רחובות הנפגשים בזווית ישרה בניהם בעצם חתכו את המצודה ל4 חלקים סימטריים ,כל רבע הכיל 4 בנינים סביב חצר פנימית וגם כאן הסימטריה "חגגה". כיום אין הרבה שרידים מהביצורים הללו כל המבנים היו מעץ וקצותיהם מעוגלים מה שמזכיר ספינה הפוכה. יש ארבעה שרידים למבצרים כלאו בדנמרק של היום (אחד באודנסה!).עד לאחרונה חשבו שאלו היו מחנות אימונים.אבל התברר ששימשו למחיה ומגורים מוגנים.

מי ומי במלכים הויקינגים?

גורם הזקן כמובן שהיה נשוי לטיירה. בנו הבכור קנוד נהרג בפשיטה לאנגליה ובמקומו מלך בנו הצעיר הארלד כחול השן, שנהרג גם הוא בפשיטה לגרמניה, ונקבר ברוקסילדה.

סוון טוויסקאג היה מלך שהיה וכר בזכות פלישותיו הרבות לאנגליה, שם גם נהרג.

הארלד השני -----(לא נהרג???)

קנוד הגדול ,היה מלך דנמרק נורווגיה ואנגליה, קבור בווינצ'סטר והיה אבא של המלך האנגלי הרלד רגל ארנבת. הארקנוד ,מת באופן טבעי מהתקפת לב בלונדון וקבור גם בווינצ'סטר.

 

למה הויקינגים מיהרו להתבולל?

הם היו אנשים סתגלניים, למדו לקחת את היתרון מכל דבר. כשהגיעו לארצות חדשות פגשו תרבויות חדשות, עבדיהם הפכו להיות חלק מהמשפחה. השפה לא הייתה קשה. החשוב יותר הפשיטות של הויקינגים לא היו" מסע צלב קדוש", הם לא ניסו להביא את הפאגניזם לאירופה, להיפך אפילו התייחסו לנצרות בהערצה.

 

חיי היום יום של הויקינגים

נשים:

הם חיו בקבוצות משפחתיות של משפחה מורחבת.הבן הבכור היה אחראי למשפחה ולכלכלתה. אשתו הייתה גברת הבית, הייתה אחראית לשמור האוכל, היא זו שהכינה חמאה וגבינות, שימרה דגים ובשר לחורף .היא גם הייתה זו שאחראית על הידע של צמחי המרפא וטיפול בחולים.

היא זו שהייתה אחראית על חיות הבית,וכאשר בעלה יצא לשוט היא ניהלה גם את החלק החקלאי של החווה. במשפחות עשירות היו לה כמובן עבדים ושפחות.

הסמל למעמדה היה המפתח למחסן האוכל.  נשים נשיאו בגילאי 12-15 ,ואז הן היו אמורות לנהל משק בית. הנישואין היו עסקה ביו המשפחות. לגברת הצעירה עצמה לא היה מה להגיד. כנדוניה היא הייתה מביאה בגדי צמר וכותנה, גלגל טוויה נול ומיטה. נשים עשירות הביאו גם תכשיטים , חיות חווה ולעיתים אפילו חווה שלמה. הרכוש נשאר שלה , והילדים ירשו אותו בעתיד,אבל הוא לא עבר לבעלה.

האישה נשארה חלק ממשפחת המוצא. אם בעלה התאכזר אליה, או היה עצלן

או התעלל בילדים,או סתם היה לא יוצלח – היא יכלה להתגרש ממנו,היא הייתה מביאה כמה עדים לדלת הבית והייתה מכריזה על עצמה כגרושה.

ילדים נשארו אצלה עם הגירושין אם היו תינוקות. ילדים בוגרים יותר התחלקו בין ההורים (ילד = כוח עבודה). היו לה יותר זכויות מנשים אירופאיות אחרות מקבילות.

בחוות חקלאיות החיים היו לנשים פחות נוחים, והן עסקו גם בחקלאות.

עבדים- הם היו כמובן רכושו של האדון, ניתן היה לקנות אותם, אם אדון רצח את העבד שלו, זה לא נחשב רצח.אבל אם אחר רצח עבד היה צריך לשלם עבור עבד חדש(כמו עבור הרג של פרה). כאשר לשפחה נולד ילד הוא היה באופן אוטומטי רכושו של הבעלים.

 

פשוט קרש גיהוץ ויישור הבגדים

 

אוכל

לא ידוע הרבה על הרגלי האכילה. היה אבל ברור כי בחורף היה צריך לאכול מזון משומר בעיקר בגלל הקור. לכן השימוש בדגן וחיטה היה מתאים לשימור הם אכלו גם שעועית, גזר, בצל, סלק שרשים,אגוזים ,פירות משיחים ומוצרי חלב ובשר.

הקומקום וכלי האוכל היו עשויים ברזל והיו החפצים החשובים בכלי הבית. הם אכלו מדי יום אותו תפריט,אבל כמובן שכל יום בישלו מזון מחדש.

הם היו מקימים מעין "תנור-טאבון" מאבן, שאחרי כמה שנים של שימוש, בגלל החום הרב שנדף ממנו,הוא היה נסדק והיה צריך להקים תנור חדש.

 ביגוד

הויקינגים לבשו צמר כמו ברוב אירופה, כבשים שימשו לתעשיית הצמר והיו באחריות של הנשים. הם גם השתמשו בכותנה. ביגוד לגבר: חלוצה ארוכה שמוחזקת על ידי אבנט, מעליה מעיל 3/$ על חגורה ועל הרגלים גרביים ונעלים רכות. ברור שלקרבות לבשו על זה שריון.

ביגוד לאישה: לבוש וכותנה ארוך, מעליו טוניקה של צמר,ומין סינור תפוס בסיכות/מכבנות. לפעמים מעל הכול לבשה צעיף. על הרגלים גרבי מר ונעלים רכות. בחורף כולם לבשו מעילים ,פרוות וכובעים-אומרים שהיה שם די קר.

בתים

רוב הבתים היו בכפרים בביתם "ארוכים" בעלי חדר אחד, עשויים מעץ והגג מעשבים. היו מקומות שהקירות היו עשויים מכבול, מוחזקים בקורות עץ , ספסלי ישיבה ושינה לאורך הקירות מכוסים בפרוות ובדים לחימום וכריות לישיבה. מיטות היו רק בבתי העשירים, חמום היה דרך תנור והייתה ארובה עם חור בתקרה שמטרתה להוציא עשן. את האמבטיה היו עושים בימי שבת, היו להם גם סאונות ובתי מרחץ קרובים לשימוש.


 

 

תפיסת העולם הויקינגית

העולם שטוח- למרות שרוב האירופאים הכירו את הכפר שבו גרו ואת היער לצידו והויקינגים הכירו "עולם" הם עדיין חשבו שהעולם שטוח.

דת- חיי היום יום שלהם הושפעו מהאלים ,הם ידעו שהאלים יכולים לעזור להם, ולכן הם צריכים להתנהג יפה כלפי האלים. הקרבת קורבנות חיות לאלים, נתפסה כהתנהגות הולמת כלפי האלים. הנצרות אמנם שינתה את התפיסה הדתית אבל חלק גדול מהמנהגים הפאגניים נשארו לדורות.

לתפיסת של הויקינגים לא היה רגע גדול בחיים מאשר נישואין או יותר מזה הולדת הבן הבכור.האבנים שימשו כאבני פולחן ומזל.

החוק- שמירה ואיזון בין טוב ורע. מה שמפר את האיזון מאיים עליהם, ולכן עבריינים הורחקו מהחברה. עצם המילה LAW היא ויקינגית במקורה. הייתה להם מועצה מחוקקת . עבריינים הועמדו לדין בפני חבר מושבעים של 12,24 או 36 איש, לפי אופי העבירה. חבר המושבעים הוא שקבע אם העבריין חף מפשע. העונש של הרחקה מהחברה היה עונש נוראי, כי הוא נותר ללא הגנה וכל אויב יכלו ל"צוד" אותו ולהרוג אותו.


 

 ספר חוקים ויקינגי

מחלוקות בין אנשים פתרו לעיתים קרובות בדרך של דו-קרב. כאשר דמו של אחד נשפך לקרקע, הוא הפסיד –לא היה צריך להרוג אותו ממש ,רק דוגמית.

מבחן האש- לשים פרסה של ברזל מלובן ביד, וללכת איתה 9 צעדים. האגדה אומרת שאינגה , אמו של הוקון עברה את המבחן הזה כדי שבנה ימלוך.

ללכת על אש-ללכת 12 צעדים על גחלים לוהטות להוכיח את צדקתך. אם אחרי 3 ימים הפצעים לא העלו אינפקציה,סימן שצדקת

כמובן שהכנסייה הנוצרית התנגדה לעונשים הללו.

  

 (משחק מחשב על ויקינגים (בעברית

 

אתר הנותן מידע על האותיות  הקדומות ועל כוחן של האבנים