קמברידג' Cambridge

 קמברידג' נמצאת 90 ק"מ צפונית ללונדון ו30 ק"מ צפון מזרחית לאוקספורד.בעיר כמה אתרים מבוקרים מאד- האוניברסיטה על כלל הקולג'ים שלה, הגשר הצופה אל הצבים, שיחי הערבה הבוכייה לצידו, מדפי חנויות ספרים מאובקים, שירת המנונים דתיים בכנסיית קינג'ס קולג', ריקודים עד אור השחר בנשפי חודש מאי, סמטאות צרות, בתים אליזבטנים.

כמו אוקספורד אחותה , קמברידג' היא אחת הערים העתיקות האוניברסיטאיות שסיפוריהן מפרנסים אגדות פולקלור אורבני רבות. הויכוחים הבלתי נגמרים "מי יותר טובה" בינה ובין אוקספורד, מי למד איפה? והיכן למדו יותר מפורסמים.

ההיסטוריה של העיר

העיר הייתה עיר משמעותית עוד הרבה לפני שנוסדה בה האוניברסיטה הראשונה. בגלל מיקומה היא הייתה נקודת מפגש וגבול של שבטים שונים. במאה הראשונה לפני הספירה, שבט בלגי הקים את ישוב הקבע הראשון ,היכן שהיום נמצאת גבעת המבצר.

כמובן שהרומאים הגיעו והשתלטו בסביבות שנת 40 לפנה"ס. אכן העיר הפכה לעיר מרכזית על הדרך החוצה את אנגליה צפון-דרום Via Devana. אח"כ הגיעו הסקסונים ובסוף הנורמנים בראשות וילאם הכובש, שאכן הקים את המבצר במקומו הנוכחי (מאה 11). המבצר היה מספיק חזק ששרידיו נשארו עד היום, התצפית ממנו טובה.

בשנת 1209 נוסד הקולג' הראשון בעיר וקבוצה של מלומדים הגיעו מפריז ולונדון. לקח עוד 100 שנה עד שבשנת 1326, ייסד הבישוף של Ely את הקולג' השני בעיר , בשנים לאחריו צמחו עוד כמה וכמה ובמחצית הראשונה של המאה ה14  היו כבר  5. במאה ה-15-16 נוספו עוד 10.מיקומה של העיר בקצה נתיב מים מחד ולא רחוק מלונדון מאידך-היה קלאסי.קולג' לנשים אגב נוסד רק ב1873 –קודם לא היו צריכות ללמוד.

האחרון שנוסד ב1977 על ידי מיליונר מקומי (רובינסון).

קיומם של קולג'ים ואוניברסיטה כמובן הביא לשגשוג כלכלי, החל מהבניה עצמה וכלה בשירותים השונים. כיום יש 31 קולג'ים ואוניברסיטה אחת האחראית בעיקר לחלק תעודות גמר.

הקולג'ים של העיר הם מדגם יפה של הארכיטקטורה הבריטית ב700 השנה האחרונות. בעיר מתגוררים 100.000 נפש,והיא עיר מודרנית לחלוטין,עם חנויות, פאבים ובתי קולנוע. מאד ייחודיות הן חנויות הספרים, חלקן הגדול בבעלות האוניברסיטה.

המוזיאונים של העיר

הפאבים של העיר

מפה של 118 פאבים בעיר - לחיצה

מה עוד לא לפספס בעיר?

האוניברסיטה

אין ספור קולג'ים, ומי שלא מתכנן דוקטורט כאן-יטיב לעשות אם יבחר בודדים למדגם .

King's College

נוסד ב1441, החלק.

כיום רוב המבנה מהמאה ה-19

 

King's College Chape

החשוב שלו הוא הקפלה שנבנתה על ידי המלך הנרי הרביעי, למעשה נבנתה בהמשכים על ידי שלושה מלכים- הנרי הרביעי, השביעי והשמיני- טוב שנגמרו להם ה"ההנריים", בשנים 1446-1515. אפילו הארכיטקט של כנסיית סנט פול בלונדון(רן) התפעל ממנה ואמר שהוא מוכן לבנות אותה קפלה אם מישהו יגלה לו סוד אחד- איפה להניח את האבן הראשונה לתקרה העגולה, עם השאר הוא כבר יסתדר לבד.

 

 

Peterhouse

ברחוב Trumpington Street

St. John's College

הקולג' השני בגודלו ,בית השער שלו, מגדליו וסמלי בית האצולה מרשימים.הוא הוקם על ידי Lady Margaret Beaufort, אמו של הנרי השביעי.כמה שנים קודם היא ייסדה את כריסטי קולג'. לפני שהיא ייסדה כאן קולג'-היה פה בית חולים ישן. המבנה רובו בסגנון טיודור.

גשר האנחות Bridge of Sighs החוצה את הנהר, נבנה במאה ה-19 כדוגמת הגשר בוונציה. הוא מחבר את החלקים השונים של הקולג'- הישן והחדש. את גשר האנחות אפשר לראות טוב מגשר המטבח

 

Punts

פונטינג בנהר Cam ,הוא שיט בסירה שטוחה , דומה קצת לגונדולה , שימשה בעבר את הסטודנטים והמבקרים בעיר .כיום דרך תיירותית מקובלת, בין הגנים שלגדות הנהר.

קרקע הנהר בוצית מאד, ורבים איבדו את המשוטים שלהם בבוץ שליד הנהר