מי היו הקתרים?

הקתרים היו קבוצה דתית נוצרית (מהמילה קתרוס-טהור בלטינית) שפעלה באירופה בעיקר במאה ה-11-13.המקורות שלהם ערבוב של אמונות פרסיות,בלקניות,צפון איטליה,וחלקים אחרים של אימפריית ביזנטיון. הויכוח היה תמיד אם הם בכלל היו נוצרים באמונתם או שלא.השאלה הזו נותרה פתוחה עד היום. הם קראו לעצמם נוצרים ושכניהם אף כינו אותם "הנוצרים הטובים" .הכנסייה הקתולית קראה להם קתרים.
הקתרים האמינו ב-2 עקרונות בסיס:
• הטוב
• הרע
די מקבילים לאלוהים ושטן בנצרות.
הם האמינו בנצרות בדרכם שלהם, ללא כל הטקסים והממסד הכנסייתי.
הטוב- הטהור זהו עולם שאליו מגיעים אחרי סדרה של גלגולי נשמות –והוא קשור לברית החדשה וישו.
הרע- השטו-הוא העולם הפיזי שקשור איכשהו גם קשור לאלוהים של הברית הישנה) ולכנסייה הקתולית
הכנסייה במבנה שלה ובשחיתות שלה מונעת את שחרור הנשמות.

בחברה הקתרית רוב האוכלוסייה הייתה המאמינים ,ומעטים היו ה"המושלמים" שכבר הגיעו להארה הקדושה-סוג של נזירים מהסוג היותר קשוח. אורח החיים שלהם היה סגפני גם במדדים של נזירים באותה עת. המאמינים הפשוטים לא נדרשו לאיסורים האלו אלא המשיכו לחיות חיים רגילים רק היו צריכים להימנע מסוגי מזון ,ממלחמות והרג ולא להשבע-יחסית ,לא הרבה דרישות תמורת ההבטחה לגלגול טוב יותר בעולם הבא.
הקתרים שאפו לטוהר והביעו מחאות קולניות נגד הכנסייה והכמורה המושחתות.הם קראו לכנסייה הקתולית "כנסיית הזאבים" וזו לא הייתה בדיוק מחמאה.

בממלכת אוקסטיניה,אזור שמקביל כיום לחבלים הדרומיים של צרפת וצפון ספרד, ובעיקר באזור המוכר היום בתור לנדוק הקתריזם התפשט במהירות. זה היה אזור עם סובלנות דתית גדולה (גם יהודים אגב התגוררו כאן בשקט באותה עת) ולאט הפך להיות מיעוט דתי משמעותי וגדול ,הנשען על התמיכה המסיבית הכלכלית של האצולה המקומית, עם כנסיות משלו ואורח חיים סגפני של הממסד הדתי .

הכנסייה הקתולית של ימי הביניים מאד לא אהבה את תפיסת העולם שהנחתה את הכת הקתרית. אבל עוד פחות מכך היא אהבה את העובדה שהם סירבו לשלם מיסים לכנסייה.
בתחילת המאה ה-13 נשבר לאפיפיור והוא איים לתקוף את הקתרים אם לא יוותרו מיידית ולאלתר על אמונתם ויצטרפו לכנסייה .
האפיפיור אינוקנטיוס השלישי Innocent III במאה ה-12 היה בן של משפחה שבין צאצאיה היו עוד 8 אפיפיורים נוספים היה אפיפיור כוחני ופוליטי מאד. במסגרת זו ארגן את מסע הצלב הרביעי , אותו אחד של ריצ'רד לב הארי ופיליפ מלך צרפת, הוא דאג שישלימו בניהם לתקופה של חמש שנים ובמקביל יצאו יחד למסע צלב בארץ הקודש. אותו אינוקנטיוס השלישי ב1207 החליט להחרים את הרוזן רמון השישי ,רוזן טולוז –כי זה לא התנגד לקתרים שישבו בתחומו. למרות ניסיונותיו המשפילים של רמון לקבל את צווי האפיפיור, להתנצל בפומבי, להגדיל את נתח המיסים לטובת הכנסייה ,לא בדיוק הצליח לו.
במסגרת הדיונים האלו האפיפיור שלח שליח מיוחד אל רמון השישי-ולביש מזלו הפעם רצחו את השליח- אז האפיפיור החליט שלא להבליג והכריז על מסע הצלב נגד האלביניזם(הקתרים) ויתר כיתות כופרות.
השיטה של האפיפיור הייתה מעודנת בהתחלה- הוא שלח נזירים קתולים שניסו לשכנע את הקתרים להמיר את הדת ,אבל היות והאחרונים היו משכילים ובקיאים פי כמה ,הנזירים נכשלו מה עוד שייצגו את אורח החיים הנהנתני הנפוץ בכנסייה. הוא נידה את אוהדי הקתרים וב1207 הוציא נידוי לרמון השישי.
רמון מטולוז שהבין לאן הולכים פני הדברים והבין את משמעות הנידוי של הכנסייה חיפש דרך לרצות את האפיפיור ואכן קיבל דרך חזרה משפילה למדי. הוא היה אמור למסור אי אלו מטירותיו ,להצטרף למסע הצלב ולהגיע לכנסייה בסן ג'יל כשהוא לובש מכנסים קצרים בלבד,על צווארו חבל ושני נזירים מושכים אותו בחבל ומצליפים בו. ככה הוא התקדם עד הכנסייה בסן ג'יל .זה ריצה את האפיפיור והחרם בוטל .
האפיפיור הזמין את פיליפ אוגוסט מצרפת להצטרף למסע ,אבל זה ויתר על התענוג שכן הבין שהרבה ביזה לא יפיק מכך כמו ממסעות הצלב למזרח התיכון. בצר לו פנה האפיפיור אל הרוזן סימון הרביעי ממונפור Simon de Montfort וזה נרתם למשימה הקדושה.
ב22 יולי 1209 הצלבנים בראשותו של סימון ממונפור ורמון מטולוז כבשו את Bézier בדרום צרפת וטבחו את תושביה .הגישה שהובילה אותו הייתה "הרגו את כולם אלוהים כבר ידע לזהות את הכופרים" שיטה לא ממש יעילה למסע צלב ממוקד
.בכך חשב רמון מטולוז נגמרה המלאכה והוא חזר הביתה .זו הייתה טעות כי חברו למסע סימון הרביעי ממונפור המשיך לבד במסע כיבוש והשתלטות על הקרקעות, ורמון שוב נודה על ידי האפיפיור.השתלשלות נוספת של בריתות והפרותיהן ורמון מצא את עצמו מותקף על ידי סימון ממונפורט חברו למסע הצלב.התקפות חוזרות ונשנות ומצור על טולוז עצמה כמו על יתר שטחי שליטתו.
האפיפיור הסתבך כאן כי הוא העדיף שרמון ישאר בשליטה אבל חלש בכוחו באזור כדי שהוא יוכל להשאר בעל השפעה כלכלית ופוליטית באזור לנדוק של דרום צרפת , לביש מזלו הרוזן סימון ממונפור היה חזק ויעיל מדי,
,הוא התקדם וכבש את כל הערים של דוכסות טולוז-גירש את האצולה המקומית האוקסטינית (ממלכה בין ספרד-לצרפת שהייתה מזוהה הרבה יותר עם ממלכת אראגון מאשר עם מלכי צרפת) ומחק את תרבותם ודתם,
וכמובן קיבל את התמורה הראויה והפך להיות בעל הבית ודוכס טולוז בעצמו.
היות והקתרים התנגדו לשמוש באלימות ,נהרגו מאות אלפים-כנראה מספרם היה כ500.000 נפש (!) בעוד יתרת הקתרים חוייבו ל"חזור בתשובה" ולענוד צלב צהוב גלוי על בגדיהם ,מאות שנים לפני הטלאי הצהוב.

בודדים בחרו שלא להיכנע והתבצרו בהר מונטסגור בדרום חבל אוד בצרפת עד 1244 בו נטבחו על ידי אבירי הצלב. האגדה מספרת כי בלילה שלפני הטבח נעלמו כמה קצרים עם אוצרות הקתרים אל תוך עומק צלע ההר ובמסגרת האוצרות היה גם הגביע הקדוש או הספר הקדוש הקתרי-ספר העץ.
איך הגיע למונטסגור הגביע הקדוש?
איך הגיע לשם הגביע הקדוש(גריל) שממנו שתה יישו בליל הסדר טרום הסגרתו על ידי יהודה איש קריות לרומאים וטרום צליבתו?
הסבר פשוט ו"הגיוני" – יונה קדושה גם היא עופפה מעל הר מונטסגור –במעופה חילקה את ההר לשניים ולתוכו השליכה את הגביע הקדוש מירושלים.
במהלך תחילת המאה ה-20 היה חוקר גרמני שהתעניין בתרבות והממצאים הקתרים וחקר את הר מונטסגור אבל העלה חרס בידו-הוא האמין כי אם ימצא את הגביע הקדוש הוא יביא גאולה ושלום לעולם ואכן פרסם ספר שלא היה רב מכר בנדון. ב1935 החוקר קיבל מכתב מאדם שהתלהב מהספר וביקש לממן מחקר נוסף-קראו לו היינריך הימלר שהיה ראש האס אס הנאצי. המטרה שלו הייתה שונה מ"אהבה ושלום לעולם" הוא האמין כי לגביע הקדוש כוחות מאגיים והוא יסייע לטהר את האנושות מגזעים נחותים

ואיך הגיע למונטסגור ספר העץ?
ובכלל מהו ספר העץ? – ספר שמורכב מלקט כפות דקלים וכתוב בשפה לא מוכרת. התגלה (באמת) במאה ה-20. הספר הפך להיות רליק (חפץ קדוש) של כת מוזרה מודרנית יחסית שטוענת שהספר הוא הדרך לתקשר עם ממלכת אגהרטה שנעלמה ונמצאת מתחת לפני האדמה (סוג של אטלנטיס) לדברי המאמינים יש מקומות שונים ברחבי תבל משם מתפתלות מחילות אל לב כדור הארץ אל ממלכת אגהרטה.
הספר היה ברשותם של חוקרי הקתרים במאה ה-20 אבל רק דפים בודדים ממנו נמצאו,חלק מהם אכן נמצאו במהלך תחזוקה של מבצר מונטסגור במחצית המאה ה-20.
שפת הספר לא הייתה מוכרת לאיש מהחוקרים עד שחוקר הודי זיהה את השפה כניב של הודית עתיקה (סוף המאה ה-20) איך הגיע הספר הכתוב על עלים בהודית עתיקה אל המבצר בדרום צרפת? אין מענה.