בורדו- Bordeaux

העיר בת 260.000תושבים, בירת חבל אקוויטן ובירת היין כמובן הידועה בעולם. מפורסמת באדריכלות הניאו קלאסית, שדרות רחבות, פסלים עצומים וכיכרות ופארקים ציבוריים. שלוש אוניברסיטאות בהם לומדים 50000 סטודנטים ,מוזיאונים מצוינים,ויין.
נוסדה על ידי הרומאים במאה השלישית לפני הספירה. ב1137 בקתדראלת סנט אנדרה התחתן בנו של המלך (מי שיהיה לואי ה7) לאלינור מאקוויטן. היא הביאה איתה לחתונה נדוניה של כל מערב צרפת. אחרי 15 שנים הם התגרשו.
אלינור קיבלה את הנדוניה שלה בחזרה,מה שהיה "אסון לאומי" מאוחר יותר. היא התחתנה עם אנרי דוכס נורמנדי , שתוך זמן קצר הפך להנרי ה-2, מלך אנגליה וכל השטחים שהביאה עימה עברו להיות חלק מחסות אנגלית.וגרמו למלחמת 100 השנה בין צרפת ואנגליה בסופו של דבר. עד ל1453היא פרחה כלכלית , האנגלים שאהבו את היין שלה , הפכו את ייצור היין לענף כלכלי מרכזי.
רק בתום מלחמת מאה השנה, השטחים חזרו לידי צרפת.

שווה להשקיע בה חצי יום לפחות לבקר במוזיאון היין אם לא מבקרים ביקבים.
הבית משמש כמקום מושב מועצת היין של בורדו, אבל מעבר לכך הקומה הראשונה היא מרכז מבקרים בו ניתנות הרצאות (גם אנגלית) וניתן לטעום. לראות את הטיילת הענקית Esplanade des quinconces זו לא בדיוק טיילת אלא רחבה עצומה,126 מטר, מראשית המאה ה- 19. במרכזה נראה מזרקה ענקית עם פסלים עשויים ברונזה. ואת האנדרטה Monument aux girondins .
אל תפספסו את :
Grand theatre-התיאטרון הגדול
אולי הזה המבנה המיוחד ביותר בכל העיר. תוכנן ונבנה ב1773 על ידי ויקטור לואי. הוא בנוי בסגנון ניאו קלאסי, מזכיר מאד את התיאטרון העתיק לא רק במימדיו העצומים אלא גם בצורתו, שרשרת העמודים המקיפה את המבנה כולו, ובראש כל אחד פסלו של אל. גם גרם המדרגות שלו מעורר השתאות ואולי יזכיר לנו במקצת את אופרה גרנייה בפאריז, שיש האורמרים כי גרנייה חיקה את המבנה הנוכחי. בבנין עצמו ניתן לסייר רק בסיורים מודרכים, פרטים בלשכות התיירות.

כיכר גמבטה
קשה לעמוד בכיכר היפה מלאת המסעדות,בתי היין, ולדמיין איך היא נראתה שבמקומו הגן היפה שמרכזה ניצבה גיליוטינה עורפת ראשים, שהחליפה את פסלו של "יורש העצר" טרום המהפכה.באחת מפינות הכיכר נמצא שער דיז'ו Porte dijeaux i,שער מהמאה ה-18 שהיה אחד משעריה של העיר.

בית הכנסת
פתוח : שני-חמישי 15.00-17.00 רק על ידי תאום עם משרדי הרבנות המקומית, בסנט קתרין 213 (ממש מעבר לפינה)
בניין מרשים , בתקופת מלחמת העולם השנייה הבניין הוסב על ידי הנאצים לכלא, ורק לאחריה שוחזר.
יהודי בורדו,בניגוד לקהילות יהודיות אחרות, נשארו בעיר כל השנים. מעולם לא גורשו אלא נטלו חלק פעיל בכלכלתה. קרבתה של העיר לספרד, הביאה המוני אנוסים,כמו גם מהגרים ממרכז אירופה.וותיקי היהודים בעיר לא התלהבו בלשון המעטה מהיהודים החדשים שהגיעו ממרכז אירופה ופעלו למניעת קליטתם בעיר. גם אלו וגם אלו נשלחו למשרפות על ידי הנאצים.

ואת הקתדראלה Cathedrale st andre

הקתדראלה נבנתה במאה ה11, והמגדל שלה במאה ה15. ממנו ניתן לערוך כיום תצפית על העיר ,היא קרויה על שם הבישוף שהורה לבנות אותה .
ספורה של הקתדראלה הוא ספור נישואין אומללים של נסיכה צרפתייה. היה הייתה פעם נסיכה בשם אלינור , שאביה היה מלך אקוויטן. הוא השיא את בתו כמקובל באותם הימים, ל"שידוך" הטוב ביותר שיכול היה למצוא, ומה טוב יותר מנישואין למלך צרפת לואי השביעי?
אבל הנסיכה הצעירה הייתה תוססת ואוהבת חיים, ולואי היה אדם רציני נרגן והלשונות הרעות מספרות שהיה גם קצת חסר יכולת מינית. בכל אופן נסיכה אומללה לא יכולה להיות נשואה לנצח למלך כל כך רציני ונוקשה, ולכן אחרי 15 שנים וכמה בנים, היא הצליחה להתגרש ממנו ,מה שמוכיח שההיסטוריה רק חוזרת על עצמה, ראה מקרה הנסיכה דיאנה.
אלינור , נישאה שנית די מהר, ושוב לא שאלו אותה הרבה בשידוך הזה, והיא נישאה לאנרי , שעקב כל מיני קשרי דם ,הפך תוך חודשים ספורים להיות מלך אנגליה.
היות ואלינור הגיעה לנישואיה על כל נחלותיה שהפכו להיות אלו של בעלה, האזור הפך להיות בשליטה אנגלית למשך כמה מאות שנים.
סופה של אלינור היה להיות כלואה בעיירה מארטל, ליד רוקאמאדור, אחד מבניה ניסה לתפוס את השלטון, גנב מהכנסיות הקדושות ומת מייד. אבל זה שייך לספור אחר.