אורליאן Orleans

מיקומה של העיר בצפון נהר הלואר, גרם לה להיות מוקד למלחמות וכיבושים. החל מיוליוס קיסר, דרך אטילה ההוני, מלחמת מאה השנים, ומלחמת העולם השנייה שהשאירה חותמה כאן. כיום גרים בעיר כ100.000 תושבים.


העיר מוכרת בעיקר בגלל היותה העיר הראשונה במסלול המגיע מפריז אל טירות עמק הלואר. אבל מוכרת לא פחות בזכותה של ז'אן ד'ארק. היא הייתה בתו של חקלאי עשיר. מאז ילדותה היא טענה ששמעה קולות שאמרו לה ללכת להציל את צרפת. באותה תקופה צרפת הייתה מחולקת בין האנגלים ובין צבא דוכסות בורגונדי. ב1429 כאשר האנגלים צרו ממושכות (8 חודשים) על אורליאן, ותושבי בעיר כמעט גוועו ברעב, ז'או ד'ארק שכנעה את שרל השביעי, מלך צרפת באותה עת. עם צבא קטן שאספה, היא הגיעה לאורליאן ושחררה את העיר, מה שגרם לאנגלים לסגר ולצבא הצרפתי לקבל עידוד ותעוזה.
אבל ספורה של ז'אן ד'ארק לא מסתיים כאן. אחרי הניצחון באורליאן, היא עברה עם צבאה לפריז, אבל שם הפסידה בקרב. נלקחה בשבי ונדונה למוות. ב30 במאי 1431 היא סירבה לכפור באמונתה, והועלתה על המוקד בעיר רואן. יש הטוענים כי האישה שהועלתה שם על המוקד, לא הייתה ז'אן ד'ארק. יש הטוענים כי ליבה שנזרק לנהר יחד עם גופתה המשיך לפרפר אחרי מותה ואז הבינו האנגלים כי העלו באש קדושה ולא מכשפה. אבל כנראה שהכול סיפורי פולקלור. דמותה הפכה לסמל לאחדות ועצמאות צרפת וב1920 הוכרזה רשמית על ידי הכנסייה הקתולית כ-"קדושה הלאומית" של צרפת כולה.. פיסלה מוצב היום בכיכר Martroi, הכיכר הראשית של העיר.


פעם הייתי בעיר בתחילת מאי, החגיגה של תושבי העיר על שחרורה ועצמאותה, כאילו האירוע קרה לפני ימים ספורים. החגיגה היא עממית מאד, שווקים, בלונים וכו'. מצחיק לראות את התושבים ממש מחופשים כמו בימי הביניים, עם דגלים וחצוצרות. בהחלט חוויה מרנינה.
אתר מידע (צרפתית) על החגיגות בעיר ולוח זמנים (קבוע כל שנה!).
בתי מלון בעיר

מידע נוסף על העיר והסביבה ניתן למצוא בספר "צרפת זה לא רק פריז"