טור Tours

 


העיר טור, היא עיר מודרנית, חיה ותוססת. חלק מהאווירה שבה הם הסטודנטים הרבים. ברכבת של הTGV מפריז, תוך שעה נמצאים בטור, והיא גם מרכז לטירות הרבות שבאזור. העיר אמנם מודרנית, אבל יש בה חלק עתיק משומר היטב וכמה מוזיאונים איכותיים. האמת שהעיר הייתה עיר של השכלה וידע שנים רבות, החל מהנזירים שהעתיקו את כתבי הקודש בכתב ידם, וכלה באסטרונומים, פיזיקאים ואחרים.
בעיר מתגוררים מעל 300.000 תושבים. כאשר מגיעים אל העיר, הקתדראלה שלה, ומגדלי הפעמונים נצפים למרחק. בהתחלה הקתדראלה הייתה מוקדשת לסנט מרטין, רק מהמאה ה-16 התחלף ייחוסה לסנט גאטיין, הבישוף הראשון של העיר.
במשך שנים רבות הייתה העיר מרכזית ביותר מיקומה על הלואר, במעבר בין מזרח למערב צרפת. רחוב קולברט היה חלק מציר תנועה זה עוד מהימים הגאלו רומים. בנייתו של הגשר ,הצפון מערבי, רחוב נאציונל כיום, המעיטה מחשיבותו. בתקופת הקדומה ולמעשה עד מחצית ימי הביניים העיר הייתה עיר הבירה של כל מערב צרפת, כולל ברטאן.
בימי הביניים, קברו של הקדוש סן מרטן הפך את העיר לעיר "קדושה" ומוקד עליה לרגל. גם מיקומה על הדרך המובילה את עולי הרגל אל סינטגיאגו בספרד הוסיפה לחשיבותה הדתית. בעיר כמה כנסיות משמעותיות כתוצאה מהפריחה הדתית, החל בקתדראלה הענקית, הבזיליקה הישנה של סנט מרטין, הכנסייה של מארמוטייר ושרידי הכנסייה של סנט ג'וליין.
במאות ה15-16 הייתה גם משכנם של מלכי צרפת כמו יתר עמק הלואר.

מפת העיר

אחד ילידי העיר היה אונרה דה בלזק
תקציר של ארבעה מסיפוריו (אנגלית)

בזילקת סן מרטן Basilica Saint Martin

הבזילקה המקורית לא קיימת יותר, היא הוזנחה קשות במשך השנים, ונהרסה כליל במהפכה הצרפתית. נשארו שני שרידים, מגדל שרלמאן (שרל הגדול), הוא נבנה על קיברה של רעייתו של שרל הגדול שנפטרה ב-800. הוא נבנה במאה ה-11, וסבל לאורך השנים משריפות וצרות אחרות. הוא התמוטט בראשית המאה ה-20 ושוחזר רק בחלקו. מגדל השעון, שהיה חלק מההגנה כמובן על הארמון. נקרא בעבר גם מגדל האוצר, כי שם נשמרו אוצרות העיר. נבנה במאה ה11-12.
בתחילת המאה ה20 בין שתי מלמות עולם, נבנתה כאן בזיליקה חדשה, "כאילו" בסגנון רומנסקי.


אתרים נוספים בעיר:
הטירה כמובן מוזיאון עירוני , קתדראלת סן גאטיין, מוזיאון האמנויות היפות, מוזיאון תעשיית וויטראז' זכוכית, מוזיאון הגילדות ואל תפספסו את כיכר פלימרו- הכיכר הכי יפה בעיר, לדעתי.