אמבואז Amboise

 

אמבואז אחת הערים המשמעותיות של אזור הלואר. ונושאת את ההיסטוריה העתיקה ביותר בעיקר בשל מיקומה הטופוגרפי. האי הגדול מפריד את הלואר לשני יובלים שונים, בחזיתה של העיר. מיקומה של העיר על האי הופכת את חציית הנהר בנקודה זו לקלה יותר. כמובן שהרמה שעליה מתנוססת הטירה, היא נקודת שליטה אסטרטגית חשובה. זו הסיבה שתושבי האזור הקדומים שנכבשו על ידי הרומאים התגוררו כאן. אמבואז הייתה גם נקודת המפגש של קלוביס מנהיג הפרנקים ומנהיג הויזגותים, כאן חתמו על חוזה השלום בינהם, חוזה שהחזיק מעמד זמן קצר בלבד.
במהלך ימי הביניים, ב1429 ז'אן ד'ארק עברה דרך העיר ,ימים ספורים לפני שהצליחה להביס את האנגלים באורליאן. כתוצאה של קשר שנרקם נגד המלך, וכשלונו, אמבואז הפכה להיות רכושו של מלך צרפת שרל השביעי ב1434. מלכים אחריו, הגדילו וביצרו את הטירה.
במלחמת העולם השנייה הגשר של אמבואז נהרס. רק במאה ה-20 למעשה העיר גדלה והתפתחה תעשייתית. כיום מונה כ12.000 תושבים.

רשימת בתי מלון בעיר

שני אתרים מרכזיים לביקור בעיר- טירת אמבואז ומוזיאון המכונות הנהדרות של לאונרדו דה וינצ'י.


קצת רכילות על אן מברטאן שקבורה בננט:
במאה ה-15 בימיו של הדוכס פרנסואה השני (שקבור כאן בקתדראלה), העיר שגשגה כלכלית. נוסדה בה אוניברסיטה, והוקם ארמון הדוכסים (1466) .בארמון זה נולדה אן מברטאן, בתו (1477). קצת רכילות מלכותית שהשפיעה על עתיד ברטאן- אן נישאה בפעם הראשונה נישואים על הנייר למקסימלאן מאוסטריה (1490)-היא הייתה בת 13!! וזה כבר היה שנתיים לאחר שאביה, שהיה הדוכס האחרון של ברטאן, נפטר. אחרי שנה התאלמנה (1491) ונישאה נישואים שניים לשרל השמיני. מייד באותה שנה (ילדה גדולה- בת 14 כבר) היא ילדה שני ילדים שמתו בעודם צעירים. ב1499 שרל השמיני, נתקל במשקוף הדלת ומת מוות מטופש. היא שוב התאלמנה ובאותה השנה נישאה בשלישית ללואי השמיני. אהבה גדולה לא הייתה שם. אלא עסקאות פוליטיות כמובן. נולדו להם שתי בנות, אחת מהן נישאה למלך צרפת, פרנסואה הראשון. וככה ברטאן הפכה להיות חלק מצרפת. כאשר אן נפטרה ב1514, היא הייתה כמובן דוכסית ברטאן ומלכת צרפת ובהתאם לכך נקברה בטקס ממלכתי בסנט דני ליד פריז. על פי בקשתה ליבה הועבר לקבורה בננט (אז בהחלט היה מקובל לחלק את גופו של הנפטר החשוב לכמה חלקים). והיות שלא נפגע במהפכה הצרפתית. הינו מונח בננט עד עצם היום הזה.