קולמר Colmar

העיר התפתחה על ידי הפרנקים לגדות הנהר Lauch, אפילו שרל הגדול ובנו שהו בה לעיתים קרובות.
במרכז העיר של ימי הביניים, ניצב המגדל, ההמון גר מסביב לוילה, שנקראה וילה קולומביה- Colombe משמעותו "יונה" ברבות הימים הוא קוצר והפך לקולמר. למרות תנאי הפתיחה האידיאלים, העיר הייתה צריכה לעיתים קרובות להגן על עצמה ועל עצמאותה. ב1261, אחד הנסיכים המקומיים, למעשה בנו שנקרא רוזלמן (שם יהודי קצת, אבל הנסיך היה מקומי לגמרי), הוביל מרד נגד בישוף סטרסבור שלטש עינייו לקולמר. שנים אחרות היו תחת שלטונו של דוכס בורגונדי פעם אחת הוא הובס ונלקח בשבי תושבי קולמר, והמוציא להורג של העיר נבחר לבצע את העניין. אגב, הוא כנראה היה מקצוען כי גם בעיירה ריקווויר, במגדל הגנבים, היו שהמתינו לשירותיו הטובים. בכל אופן, החרב שבה השתמש כדי להוציאו להורג עדיין מוצגת במוזיאון אונטרלינדין.


במאה ה-12, הקיסר פרדריך השני, הפך אותה לעיר עצמאית בממלכתו. והיא ניסתה לאורך שנים לשמר את המעמד העצמאי. העיר הפכה להיות עיר מסחר מרכזית ומרכז אומנותי. מעמדה התפתח עד כדי כך שבמאה ה-14 היא הייתה אחת מ-10 הערים החשובות של האימפריה. במהלך מלחמת 30 השנה, והרפורמציה, העיר סבלה קשות. אבל ב1679 היא אוחדה עם צרפת כמו מרבית אלזס והאיחוד הזה רק הביא לה שקט ושגשוג. ב1789 היא הפכה להיות הבירה המחוזית.

מ1842 העיר נבנתה להיות עיר מודרנית, תוך שימור חלקיה ההיסטוריים ומרכז העיר העתיק. נבנו בעיר תחנת רכבת, נמל לנהר ותעלות, מה שהפך אותה להיות דומה לערים אחרות במעלה הריין. העיר, כמו יתר ערי אלזאס סופחה לגרמניה ב1871, והוחזרה לצרפת לאחר מלחמת העולם הראשונה. סופחה שנית במלחמת העולם השניה, ושוחררה רק ב1945.
כיום, עיר מלאת קסם תרבותי והיסטורי.