שטרסבורג (סטרסבור) Strasburg

העיר בת 389.000 תושבים נושאת את השם "העיר של הדרכים" (בורג-עיר שטרס-דרך). יושבת לגדתה המערבית הפורייה של נהר הריין, ממש על גבול גרמניה. הייתה והינה אחד מצמתי המסחר המרכזיים של אירופה. היא בירת חבל אלזאס, ומשמשת כיום כמקום מושב מועצת אירופה ועוד מוסדות אירופאים אחרים.
בשנת 842 נחתמה בעיר שבועת סטרבור בין שניים מנכדיו של קרל הגדול, קרל ולואי, להישאר נאמנים זה לזה לעולמי עד. וגם קצת נגד האח לותר. השבועה הייתה בשפה שכל צד מבין ולכן אלו נחשבים הטקסטים בצרפתית וגרמנית כעתיקים. כמובן שלאחר שנה כבר נחתם הסכם ורדון בו כבר שותף האח לותר, אבל לאפקט של שבועה יש משמעות גדולה יותר משל הסכם מדיני וכך הייתה גם ההיסטוריה האזורית.
אחד המפורסמים בעיר היה גוטנברג שאמנם נולד במיינץ בגרמניה, ממנה נמלט מסיבות פוליטיות לסטרסבור ב1434, וכאן גם המציא את הדפוס. המצאה ששינתה את פני ההיסטוריה. גם האוניברסיטה של העיר הביאה לפרסומה ובמיוחד בזכות אישים בולטים שלמדו בה כמו מטרניך המדינאי, וגתה הסופר.
אפילו ההמנון הצרפתי, המרסייז, שייך לעיר. ונשאל את עצמנו, הכיצד המנון לאומי, הנושא את השם מרסייז שבוודאי קשור לעיר מרסיי, משויך לעיר צפונית זו?
ספור שהיה, כאשר החלה המהפכה הצרפתית, סטרסבור הייתה צרפתית מ1861, כאשר קיבלה את מרותו של לואי הארבע עשר. באפריל 1792 ראש העיר, ערך נשף לקבוצה של חיילים מתנדבים בני העיר שהלכו להלחם בצבא הצרפתי. ראש העיר ביקש ממשורר מקומי לחבר לכבודם שיר לכת. ואכן הוא עשה זאת, בליווי הפסנתר של אחייניתו של ראש העיר (חשוב מאד!). לא רחק היום ומתנדבים ממרסיי שעברו דרך סטרסבור בדרכם צפונה, אימצו את השיר לעצמם ומשם הפך להמנון הכוחות הלוחמים והמנונה של צרפת.


העיר אינה קטנה. ניתן כמובן לסייר במרכזה ברגל, ואת היתרה לבקר ברכב פרטי (יש סיכוי טוב להסתבך בתנועה המקומית, באופן אישי אני ביקרתי את ארמון אירופה שלש פעמים, שתיים היו בטעות). ניתן לנסוע באוטובוסים המקומיים, הפועלים עד חצות וניתן לרכוש כרטיסים במרוכז לכמה נסיעות. ישנה אפשרות לכרטיס יומי גם.
אפשרות מלבבת אחרת היא שיט מודרך בעיר (יציאה ממש מאחורי ארמון רואן), או טיולים מודרכים במיני-רכבת, הנוסעת בעיר העתיקה ובצרפת הקטנה (בהחלט נותן נקודת מבט נוספת למרכזה של העיר).
ישנה אפשרות לרכישה של כרטיס Pass של העיר נותן אפשרות כניסה חינם למוזיאון אחד, נסיעה חינם ברכבת הקטנה (פעם אחת) והנחה באתרים אחרים.
אתר מידע על העיר.
אתרים לביקור בעיר: הקתדראלה כמובן, ארמון רואן, מוזיאון אלזאס, כנסיית סנט תומא, מוזיאון אמנות מודרנית ובעיקר מחסום וואבן וצרפת הקטנה, הרובע שבשבילו שווה להגיע אל העיר.