אוטון Auton

אוטון עיר בת 18.000 תושבים, ממוקמת כ90 ק"מ מבירת בורוגנדי –דיז'ון. העיר הייתה אחת הערים החשובות ביותר בגאליה הרומית. נוסדה על ידי אוגוסטוס 50 שנה אחרי שיוליוס קיסר כבש את כל גליה. העיר מבוססת על פי הדגם שנבנתה רומא עצמה. היא הייתה מוקפת ב6 ק"מ של חומות, ומעל 50 מגדלים. הכניסה לעיר הייתה דרך ארבעה שערים, וכמובן היא הכילה את כל מבני הצבור הידועים והמוכרים, כמו אמפיתיאטרון, תיאטרון, בתי מרחץ, אמות מים וכו'. עם נטישת הרומאים היא נבזזה כמה פעמים אבל השתקמה בימי הביניים. וב1146 הוקמה בה הקתדראלה ע"ש לזרוס, שהיא מרשימה עד היום.

לשכת התיירות: Place de terreau 5 ליד הקתדראלה
Av Charles de Gaulle 2

קתדרלת סן לזרוס Cathedrale saint Lazare
הקתדראלה נוסדה בשנת 1120-1146, בנויה מאבן חול וענקית בגודלה. הספור כמובן על לזרוס שישו הקים אותו לתחיה, ולכאן הובאו שרידיו ממרסיי בדרומה של צרפת. לא חשוב הספור כי הקתדרלה מרשימה גם בלעדיו. מבנה רומנסקי- בסגנון בורגונדי. תוספות הבניה מהמאה ה15 ו- ה16. גמלון מעל הכניסה- הטימפניום מגולף דמויות מהמאה ה-12, ע"י אמן שחתם את שמו ליד כף הרגל של ישו (לא היה בכלל מקובל אז לחתום שם על יצירת אמנות). הגילוף הוא של יום הדין, גן העדן והגיהינום שלא נראה מאד סימפטי, נחשים אוכלים שדי אישה ואף תיאור הגיהינום עצמו. רבים מהעמודים באולם התווך הם בעלי כותרות עתיקות מהמאה ה-12. (בסוד, אלו שרואים כאן אינן המקור, אלא העתקים מהמאה ה-19, המקור מוצג באחד החדרים הפנימיים בקומה העליונה). כדי להאיר את הכותרות ולראות אותן, צריך לשלשל מטבע לאוטומט. האור נדלק לפרק זמן קצוב (מספיק כדי לראות ואף לצלם).

מוזיאון רולאן Musee Rolin
Rue des Bancs 5
שעות פתיחה: מדי יום, חוץ משלישי, אפריל- ספטמבר 12.00-9.30 18.00-13.30. באוקטובר-מרץ שעות הפתיחה מצטמצמות 12.00-10.00, 16.00-14.00.

המוזיאון נמצא בבית מיוחד מהמאה ה-15, שהיה ביתו אדון רולאן כמובן, שהיה שר חשוב בחצרו של דוכס בורגונדי, ואכן הוא גם הקים את המבנה המפורסם של הוטל דיה בבון.
המוזיאון מכיל אוספי ארכיאולוגיה מהתקופה הגאלו רומית, ציורים צרפתיים וגם פלמים מהמאות ה15-16.
ישנה אפשרות למעוניינים להמשיך מכאן דרומה קצת עד המגדל Tour des Ursulines, מגדל מהמאה ה-12, ובראשו פסל, ממנו לעלות לסיבוב על חומות העיר.


Porte d Arroux

היה אחד השערים בתקופה הרומית. נשמר יפה במיוחד עד היום. הוא נבנה כמקובל בעת ההיא ללא מלט רק על ידי הנחה נכונה של אבנים. מכיל ארבע קשתות, שתיים מהן משמשות למעבר הולכי רגל ושתיים לרכב. אם תביטו לכיוון הנהר אפשר לראות את כותרות העמודים המגולפות.


Temmle de Janus

למעשה מה שנשאר ממנו שני קירות והרבה זיכרונות. פעם הוא היה 24 מטר גובה, בפנים היה צבוע באדום, עכשיו רק הדמיון יוכל לתאר אותו בצורתו המקורית מהמאה הראשונה לספירה.
אל תתבלבלו. המקדש נמצא מעבר לכביש הראשי, מעבר לתחנות האוטובוסים והרכבת, הולכים אליו ממש בשביל עפר דרך השדות- אבל בסופו של דבר מגיעים (כ1 ק"מ של הליכה).
אפשרות אחרת ושונה היא מכיכר העירייה לפנות מזרחה, לכיוון התיאטרון הרומי.

Theatre Romaun
פעם זה היה התיאטרון הכי גדול בגאליה. כאן היו כ15.000 צופים יושבים וחוזים, במשך השנים נהרס הרבה וכיום, בזכות השיקום של המאה ה-19 ניתן להבחין במה היה כאן בעבר.
למעשה גם כיום מתקיימות כאן הופעות. ולראות אחת כזו, בהחלט חוויה ייחודית.