בון Beaune

העיר המקסימה בת 21.000 תושבים, נמצאת כ45 ק"מ דרומית לדיז'ון, ולטעמי אחת הערים היותר יפות בבורגונדי בצרפת כולה. העיר ידועה בשל יינותיה המצוינים והאתר המפורסם, בית החולים "הוטל דיה" מימי הביניים.
העיר הייתה מרכז גאלו-רומי מאוחר יותר הייתה מקום מושבם של דוכסי בורגונדי עד המאה ה-14. לפני שהם עברו באופן קבוע לשכנה דיז'ון. ביצורים של העיר והמגדלים מהמאה ה-15 שנבנו על ידי שרל האמיץ, קיימים עד היום. העיר חזתה במותו של הדוכס האחרון של בורגונדי (1477) ורק אז לאחר חמישה שבועות של מאבק נואש, נכנעה ללואי השישי מצרפת. יריבות הייתה תמיד קיימת בין אנשי דיז'ון ובין אנשי בון, במיוחד הועצמה במאה ה-18. ידוע הספור המקומי על המשורר בן העיר דיזון שהשמיץ את אנשי בון באחד ממאמריו, ויום אחד נתקל בקבוצה של אנשי בון שרצו פיזית לשתות את דמו. הוא נחלץ על ידי מספר תושבים שהבריחו אותו באישון לילה מהעיר .
האירוע המרכזי בעיר הוא "מכירת היין" שנקראת Le Hospices de Beaune בחודש נובמבר כל שנה ביום ראשון השלישי של החודש. אל המכירה מגיעים היינות הטובים ביורת באזור ומבקרים מומחי יין רבים.
בחודשים יוני-אוגוסט מתקיים בעיר פסטיבל למוסיקת בארוק, מי שמעוניין לשמוע קונצרטים, כדאי שיזמין מקומות דרך לשכת התיירות (בעיקר בסופי שבוע).

לשכת התיירות:Rue de hotel dieu 1 בכיכר המרכזית, מול ההוטל דיה. אם בכוונתכם לבקר במספר מוזיאונים ואתרים בעיר בהחלט כדאי לרכוש את Pass Beaune במחיר של 13.42 יורו. הפס מאפשר כנסיה ל3 אתרים בעיר מתוך מכלול המוזיאונים והאתרים. ניתן לקבל סיור מודרך בעיר, ביקור בהוטל דיה, ביקור בכל אחד מהמוזיאונים שצוינו, ביקור ביקב יין אחד, לקבל אוזניות עם הסברים באנגלית לסיור בעיר ועוד... פרטים בלשכת התיירות.

הוטל דיהHotel –dieu des Hospices de Beaune
שעות פתיחה: מאפריל-נובמבר 18.30-9.00 רצוף. יתר השנה 11.30-9.00 ו 17.30-14.00.
כניסה בתשלום.

בית חולים ישן שהוקם ב1443 על ידי רולאן, שהיה אחד השרים של פיליפ הטוב, דוכס בורגונדי.
עם תחילתה של מלחמת מאה השנים בין צרפת לאנגליה, בון סבלה קשה מעוני וממחלות. הדוכס החליט לייסד "הוספיס" לעניים של עירו. הוא מימן את ההקמה מהכנסותיו מיקבי היין העצומים שברשותו, וממכרות המלח. הוא העסיק מספר גדול מאד של אמנים, ציירים, וארכיטקטים לבניית המבנים.
במשך התקופה, דוכס בורגונדי היה תקופה לא מבוטלת בפלנדריה (בלגיה של היום) שהייתה בעצם חלק מהדוכסות שלו, כמו כן היה גם רולאן ,שר האוצר שלו. שניהם התרשמו במיוחד מסגנון הבניה המקומי של בתי המחסה לעניים.
מימי הביניים ועד המאה ה-20 חולים ועניים מרחבי האזור הובאו להחלים כאן. הם טופלו בחדרים והאולמות כאן, על ידי נזירות –אחיות. ב1971 הוחלט להקים מבנים חדשים שישמשו למטרת בית חולים, ומרבית האולמות הוסבו לתצוגה. לבית החולים בעלות על יקבי היין המרכזיים באזור, ומכירת היין השנתית שלו מתקיימת כל שנה ביום ראשון השלישי של חודש נובמבר, נחשבת מכירה איכותית ביותר.

בכניסה- האולם הגדול, נפתח ב1452, עדיין בגודלו המקורי באורך 50 מטר ורוחב של 14 מטר, מיטות ווילונות לצידי החדר, ליד דרגשי העץ, מעין שולחנות לתרופות ואוכל, ובשידה זו היו גם שומרים את הבגדים וחפצים אחרים של החולה (ממש כמו בבית חולים מודרני). שימו לב לעיטורים ולציורים, הרצפה המרהיבה העשויה מעץ. לצידו של האולם הגדול נוכל לבקר בקפלה שנועדה לשמש את החולים, כולל אלו שלא יכלו לקום ממיטותיהם וכך יכלו להתבונן בתפילות ובטקסים הדתיים, וזאת כמובן אם ראו למרחק 50 מטר אורכו של האולם.
חדר מעניין נוסף הוא החדר של אנה הקדושה. הוא מכיל 4 מיטות בלבד, מיועדות כמובן לנשמות אצילות (או עשירות) וכיום רואים דגמים של הנזירות ששירתו את החולים המכובדים בחדר זה.
החצר הפנימית- מספר פעמים במהלך הביקור בהוטל דיה, נעבור דרך החצר הפנימית, מאגף אחד למשנהו. אי אפשר שלא לראות את היופי המיוחד של הרעפים הצבעוניים והצורות הגיאומטריות שלהם. במרכז החצר באר מים לשימוש המקום.
חדרים נוספים, הם חדרו של הקדוש הוגו וחדרו של הקדוש ניקולס, כולם חדרי חולים, ששימשו מאושפזים גברים ונשים ביחד עם מיטות ומעין בובות המשחזרות את החיים במקום בימי הביניים. הקפידו לשים לב לציורי הקיר, לשטיחים, לריהוט.
המטבח- שוחזר בשנים האחרונות, וכיום חזר למצבו כמו שהיה במאה ה-19. אח עתיקה יותר בסגנון גותי, אבל מרבית הריהוט והכלים מהמאה ה19 ואפילו ה20.
בית המרקחת- בימי הביניים בכל בית חולים היה בית מרחקת צמוד משלו. לא היה תהליך מאורגן של אספקת תרופות ולכן כל אחד דאג לעצמו. הכנת תרופות, הייתה בימי הביניים בראשיתה, יש שני חדרי בית מרקחת בהם ניתן לראות קופסאות וצנצנות זכוכית על המדפים מעץ לאורכם של הקירות.
בחדר צדדי וחשוך, שאסור לפספס את הביקור בו, נוכל לראות ציור על לוחות עץ של צייר פלמי, ואן דר ווידן, שנקראת "יום הדין" והיא מורכבת מכמה לוחות עץ מצוירים. כמובן מתארת את תחיית המתים, חלקם הולכים לגן עדן וחלקם נגררים לאש הגהנום.


מוזיאון היין Musee du vin de Bourgonde
Rue d enfer 'hotel des ducs

שעות פתיחה: 18.00-9.30. בחורף סגור בימי שלישי.
כניסה בתשלום .
בבית שהיה פעם ביתו של דוכס בורגונדי, נמצא מוזיאון היין האזורי. הוא נוסד ב1938. בשניהן לראות את תהליך יצור היין. מסתובבים בחדרים ובמרתפים.


מוזיאון לאמנויות יפות Musee des beaux art
נמצא בתוך בית העירייה עצמו.
שעות פתיחה: אפריל-נובמבר מדי יום 18.00-14.00.
כניסה בתשלום- כרטיס משולב למוזיאון היין ומוזיאון תולדות הקולנוע.
המוזיאון מגיל עתיקות אבן מתקופה הגאלו רומית ואוסף אקלקטי למדי של ציורים מימי הביניים ועד המאה ה-19.

מוזיאון אטיין ז'ול מארי Musee Etianne –jules Marey
שעות פתיחה: אפריל-נובמבר מדי יום 18.00-14.00.
כניסה בתשלום- כרטיס משולב עם מוזיאון אומנויות יפות ומוזיאון היין.
המוזיאון נוסד ב1955 באגף הדרומי של בית העירייה, מאז האוסף גדל באופן משמעותי.
המוזיאון לתולדות תחילת הקולנוע. מכיל מצלמות, אוסף גרפי של תמונות נעות ותמונות. ההסברים הם בצרפתית. למתעניינים בלבד.