בורגון La Bourgogne

האזור היה דוכסות עצמאית. כיום חבל המדינה, בורגונדי זהה לחלוטין לדוכסות המוקדמת. בורגונדי מחולקת לאזורי משנה: Yonne, Côte-d'Or, Saône-et-Loire, Ain, and Nièvre. העיר הגדולה והחשובה היא דיז'ון. בורגונדי ממוקמת מערבית לנהר הסאון. חלקה הגדול יושב על גבעות, ובדרומה אף על הרים, הרי היורה. מרכזה של בורגונדי –מישורי. בצפונה כמעט נפגשים הנהרות סאון ורוהן. בורגונדי היא אדמה עשירה חקלאית, ידועה במיוחד בשל יינותיה המעולים, אזור קוט דה אור, ואזור עמק הסאון. בבורגנדי מכרות, תעשיה כבדה ותעשיית מכונות.
מחוזותיה – יון Yonne
קוט ד' אור Côte-d'Or
ניוור Nièvre Saône-et-Loire
סאון אה לואר
בורגנדי הייתה פרובינציה רומית, כאשר אוטון הייתה העיר המרכזית שלה (ואכן מלאה עתיקות בהתאם). החל מהמאה ה-4 החלו פלישות של השבטים הגרמניים, וב480 נכבשה על ידי שבט בורגונדי. הם התפשטו עד שוויץ ודרום צרפת (פרובנס). במאה השישית נכבשו על ידי הפרנקים, והפכו לחלק מהשושלת המרובינגית. אבל בורגונדי שמרה ייחוד משלה, ואחרי התפוררות הממלכה הקרולינגית, נוסדה ממלכת בורגונדי (877). ומאז לסירוגין היו ממלכה עצמאית, דוכסות וכפופים לכתר הצרפתי.


תור הזהב של דוכסות בורגונדי היה במאה ה-14, והמלכים של התקופה היו דמויות משמעותיות (פיליפ האמיץ, ג'ון חסר הפחד, פיליפ הטוב ושרל האמיץ). בטכניקה של נישואים לבני זוג מתאימים, הצליחו דוכסי בורגונדי להרחיב את שטחם בצורה משמעותית כולל טריטוריות מרוחקות כמו ארצות השפלה, לוריין ואלזאס הסמוכות, ועוד. הם היו מתנגדיו של מלך צרפת ואף חברו לאנגלים במלחמת מאה השנים. בתקופה זו בורגונדי הייתה משמעותית כלכלית ופוליטית באירופה. נישואיה של מרי מבורגונדי למקסמילאן מאוסטריה, העבירה את מרבית שטחיה החיצוניים של בורגונדי לבית האבסבורג. יתר השטח (הנוכחי, בצרפת) עבר ללואי השביעי, שצירף אותה לתוך ממלכתו. ומאז ההיסטוריה של בורגונדי שלובה בזו של צרפת.
ברור שמיטבה של הנפה אלו דרכי היין, הייקבים, וכל מה שקשור באדריכלות הבורגונדית, החל מדיז'ון הבירה וכלה בבון המקסימה עם בית החולים העתיק ומוזיאון היין.
אם עתיקות רומיות מעניינות אתכם, אל תפספסו את אוטון ואת קתדראלת לזרוס שלה או את כנסיית לזרוס של המצורעים באוולון, את העיר והקתדראלה של סן, את העיר העתיקה באמצע הדרך מקון ואת סביבתה הנהדרת לטיולי טבע (מקונז), את מנזר פונטני המרשים מאד, או העיירה ווזלה עם הכנסייה המדהימה שלה או את קלוני. בכל אופן ולמרות כל העיירות- מיטב בורגונדי אלו היינות ומסלולי הטבע.

מהי עונת השנה העדיפה לביקור בבורגונדי? לאיזו נפה אחרת כדאי לצרף אותה? מה עושים עם ילדים?
אני יכולה להציע לכם ייעוץ.