קלוני Cluny

העיר מונה 4400 נפש ומפורסמת בשל הכנסייה שלה, שהייתה הגדולה ביותר באירופה עד בניית סן פטרוס בוותיקן, במאה ה-16, העיר הייתה מרכז דתי משמעותי.
כדאי שננסה לדמיין את עצמנו אי שם בשלהי האלף הראשון לספירה.. אותה תקופה היו המלכים בסביבה עסוקים במלחמות, שרל השלישי של צרפת, שארצו הייתה ממערב לקלוני, התמודד נגד פלישות הויקינגים. וממזרח לודוויג הגרמני התמודד מול השבטים ההונגרים. שניהם היו עסוקים בהישרדות, כאן קודם מסדר נזירי של בנדיקטוס הקדוש, שדגל בערכים של צניעות ומוסר. כוחו של המסדר הלך וגדל, והפך לשני בעצמתו והשפעתו בכנסיה הרומית.
לא רק זאת אלא שהמנזר בקלוני, שהיה שייך לזרם הבנדיקטי, ייצג ערכים מוסריים, חיי פרישות, התבדלות דתית וחברתית. כל אלו קסמו להמונים וגם לממסד הכנסייתי.
עד סוף המאה ה12, תוך פחות מ200 שנה מהיווסד מנזר קלוני, הוקמו 3000 מנזרים דומים בכל אירופה. במאה ה-13, הוא החל לאבד מכוחו, אבל נשאר עדיין בעל השפעה ועוצמה כלכלית (בעיקר) עד המאה ה18.
לשכת התיירות: Rue de Merciere 6 הרחוב הראשי של העיר, ממש ליד הכניסה לכנסיה ולמוזיאון.


הכנסייה Abbey Ancienne
אלו שרידי הכנסייה האדירה שנבנתה החל מ1088. נותרו ממנה שרידים בלבד, ויש צורך לאמץ את הדמיון כדי לראות כי המקום של שולחן המפות למשל, היה חדר הכניסה של הכנסייה. אולם כניסה זה התמשך עד שדרת העצים.
מגדל המים הקטן ומגדל השעון הינם שרידים נראים עליו.
לדאבונה של ההיסטוריה בעת המהפכה הצרפתית הכנסייה נמכרה, ותוך מספר שנים קצר לא נשארה בה אבן על אבן.


Musee Ochier
שעות כניסה: בחודשים שונים הכניסה במועדים אחרים:
יולי- ספטמבר רצוף 19.00-9.00 כל השבוע. אפריל-יוני, אוקטובר : 12.00-9.30, 18.00-14.00. בחודשים אחרים 12.00-10.00 ו 16.00-14.00.
ישנו סיור מודרך באנגלית בקיץ, הנמשך שעה וחצי.
הכניסה בתשלום משולבת למוזיאון ולשרידי הכנסייה העתיקה. נמצא בבניין הבנוי מהמאה ה-15. נוכל לראות דגם של ארמונו של ראש המנזר, וגילופים רומנסקיים מהכנסייה. מה שנשאר מכל הכנסייה המפוארת- מכל חמישה המגדלים נותרו שניים שלמים פחות או יותר (Eau Benite) מגדל המים הקדושים, ומגדל שעון .והשאר יסודותיהם בלבד. מגוף הכנסייה נשארו שתי קפלות ואגף רוחב דרומי. וזהו!
מוזהרים מראש- אין כאן כנסייה ממשית אלא רק עתיקות ושרידים!!