דיזו'ן Dijon

העיר בת 227.000 תושבים, בירת החבל, ובירת בורגונדי כולה ולא סתם נחשבת כאחת הערים היפות בצרפת.
מהמאה ה-11 העיר הייתה כבר מקום מושבם של דוכסי בורגונדי. לדאבונם של התושבים במחצית המאה ה-14 מת דוכס בורגונדי ללא יורשים, ואז הדוכסות עברה למלך צרפת , וזה חילק באיזשהו שלב את הממלכה בין ארבעת בניו, בעוד שרל החמישי היה מלך צרפת, קיבל פיליפ האמיץ את בורגונדי. הוא התחתן "טוב" עם הנסיכה של פלנדריה ונהיה כמובן שליטן של שתי הדוכסויות. הוא משך אומנים רבים לדיז'ון והפך אותה לעיר אמנות בה התפתח סיגנון אמנותי שנקרא פלמי-בורגונדי והיה תערובת יחודית.
בנו של פיליפ האמיץ היה ז'אן ללא פחד, שאמנם היה ללא פחד וגם ניסה להיות מלך צרפת, מה שגרם למותו המוקדם ביותר בטכניקה של רצח. כתוצאה מכך עלה לשלטון פיליפ הטוב, שהיה אחד הדוכסים המוצלחים ביותר של בורגונדי. הוא עשה טעות פטאלית כאשר במסגרת מלחמת מאה השנים כרת ברית עם אנגליה נגד צרפת. האוכלוסיה של בורגונדי ובעיקר האצולה, ממש לא אהבה את הרעיון, וכאשר ז'אן ד'ארק ביקשה רשות לעבור דרך בורגונדי עם צבאה כדי להכתיר את מלך צרפת בריימס, הוא הסכים. מה שהיווה את תחילת קיצה של דוכסות בורגונדי העצמאית.
בנו, שרל הנועז, היה הדוכס האחרון, הוא מת בקרב ליד ננסי ב1477, ולכאורה הדוכסות עברה לידי צרפת ולואי ה-11 המתוחכם. אבל בתו של שרל, מרי, התחתנה באותה השנה עם מקסימלאן , הקיסר האוסטרי לבית האבסבורג , למרות ההתנגדות הקשה של לואי ה-11. זה מה שהוביל למאבק ארוך ימים לקבל את השטחים של בורגונדי חזרה לצרפת.

לשכת התיירות: rue des Forge- ליד הנוטר דאם וארמון הדוכסים
Palace Darcy- ליד גני דארסיי (קרוב לתחנת הרכבת).


Palais des ducs et des etats de Bourgogne
לא להתבלבל, זהו מתחם של כמה בניינים וחצרות. הארמון נבנה בימי הזוהר של דוכסות בורגונדי, אבל מאז דעיכתה הארמון הוזנח ורק במאה ה-17 שופץ מחדש ואף נוספו לו מבנים חדשים. הבניין שופץ ותוכנן על ידי הארכיטקט Mansart, שגם תכנן את הכיכר החיצונית (והיה זה שתכנן את ארמון וורסאי). הכוונה הייתה ליצור מבנה הולם לשועי המחוז להתכנסויות פוליטיות.
הכניסה היא דרך "חצר הכבוד" Cour d honneur- אשר מכל צידיה אגפיו של הארמון. ישנן מספר אפשרויות להמשיך מנקודה זו, ואין חשיבות לסדר הביקור באתרים השונים במתחם.

מוזיאון האמנויות היפות Musee des beaux arts
שעות פתיחה: מדי יום, חוץ משלישי 18.00-10.00.
כניסה בתשלום .
המוזיאון נמצא בבניין שהיה בעבר מגדל Tour de Bar, נקרא על שם הדוכס רנא, דוכס אנז'ו, באר, לורין ומלך הונגריה בו זמנית. נבנה ב-1431 מעל האגף המזרחי של הארמון, והוא החלק העתיק שבו. הוא גדול למדי, עשרות רבות של חדרים ותצוגות שונות. הקומה העליונה מיועדת לאמנות מהמזרח הרחוק ואמנות מודרנית מאד. אני חושבת שהיא החלק הפחות מוצלח במוזיאון, אבל בוודאי בנושאי אמנות, עניין של טעם וריח.
החדר החשוב ביותר- Salle des gardes אולם חיל השומרים.
פעם זה היה חדר נשפים של הארמון, נמצאים זו שני הקברים של פיליפ האמיץ, מפוסל על הקבר בשכיבה שידיו מונחות על חזהו, וקבר כפול של ז'אן העשוי ללא פחד ושל אשתו. הקברים מרשימים, הגילופים של דמויות האבלים.
בחדר מצויים שני עיטורי מזבח –טריפטיכונים, מצופי זהב, של קדושים נוצריים שונים. מרשימים מאד בעושרם.
הקומה השנייה של המוזיאון מכילה אוסף מכובד ביותר של יצירות אמנות ממוינות לפי ארצות המוצא של הציירים ועל פי התקופות שצוירו. ניתן למצוא ציורים של טיציאן, רובנס, מונה, מאנה ואימפרסניוסטים אחרים.
באותו מתחם יוצאים מהמוזיאון, עוברים לצידה השני של חצר הכבוד אל המטבח.


Cuisines Ducales מטבחים קיסריים
שעות פתיחה במקביל לפתיחת מוזיאון אומנויות יפות. כיום סגור לשיפוצים.
כניסה בתשלום.
מבנה מקומר, שנבנה ב1445. רואים את ששת התנורים ששימשו את הארמון מימי הביניים.
אם נחצה את חצר הכבוד נגיע אל מגדל פיליפ הטוב Tour Philippe le bon.
שעות פתיחה: לאחרונה נסגר מסיבות בטיחות לפרק זמן לא ידוע.
כניסה בתשלום.
המגדל נבנה במאה ה-15. על שמו של הדוכס פיליפ הטוב, (זה שבנה את הוטל דיה בבון, ונחשב כדוכס מטיב עם הזולת). גובהו 46 מטר. התצפית ממנו על העיר בהחלט מרשימה אבל לא לשכוח שיש יותר מ300 מדרגות לטפס ברגל.


כנסיית נוטר דאם
הכנסייה העתיקה (1383 ), נבנתה בסגנון הייחודי לבורגונדי. מעוטרת במרזבים עם פרצופי מפלצות (גארגולים) שתפקידם היה כמובן להגן על תוך הכנסייה מהצרות שעלולות להתרחש מבחוץ. שימו לב למגדל השעון מסוף המאה ה14. בתוך הכנסייה –כדאי להקדיש תשומת לב לויטרז'ים היפים, ומהצד הנגדי לבתולה השחורה מהמאה ה-12.

מוזיאון מאנין Musee Magnin
Rue des bons enfants 4 (רחוב הילדים הטובים)
שעות פתיחה: מדי יום, חוץ משני, 12.00-10.00 18.00-14.00.
כניסה בתשלום.
המוזיאון נמצא בבית אחוזה מהמאה ה-17. משמש כיום כמוזיאון המאכלס כאלפיים יצירות אמנות שונות, מתקופות שונות ושל אמנים שונים.

ומשם להמשיך דרך אחד מרחובות המדרחוב, או דרך רחוב Liberte לכיוון קתדראלת סן בנין.

Cathedrale saint Benigne
שעות פתיחה: 18.00-9.30 מדי יום. ניתן לקבל סיור מודרך במקום.
הכניסה לקריפטה בתשלום .
נבנתה בסגנון בניה בורגונדי-גותי במחצית המאה ה-13, היא בנויה על בסיסו של הקבר של סנט בניניוס הקדוש, שהוא מפיצה של הדת הנוצרית בבורגונדי. גג הרעפים שלה, מזכיר את יתר גגות האזור. הכנסייה נחשבת השנייה בעתיקותה בצרפת כולה. חובה להיכנס לקריפטה (מתחת לאולם התווך של הכנסייה), שם קבורים רבים ידועים. האורגן של הכנסייה בהחלט שווה התבוננות מיוחדת.