ווזלה Vezelay

כפר של 600 תושבים, הנמצא בשולי פארק מורבאן, בערך חמישה רחובות ו"גומרים" את הכפר הקטן. בעליה לכנסייה רחוב ראשי, סנט אטיין. בהחלט ניתן לעלות (או עדיף לרדת) ברגל, חנויות מזכרות ושונות לאורך הכביש. החרדל שלהם שווה טעימה (וקניה אולי). למרות אזהרות בנושא חניה, אין בעיה בד"כ למצוא חניה בסמוך לכנסייה, ולחסוך עליה קשה לראש הגבעה.
לשכת התיירות: ממש בקצה רחוב St Pierre ליד הכנסייה.


כנסיית מדלן Basilique Saint Madeleine
שעות פתיחה: מדי יום, זריחה עד שקיעה. נסגר ב12.00-13.30 וכמובן סגור בזמן מיסה.
זהו האתר היחיד בעיירה שרוצים לבקר. הכנסייה המקורית הוקמה במאה ה-9 על ידי הבנדיקטים, אבל עד מהרה האזור נכבש ונהרס על ידי הנורמנים-הויקינגים. לכן במאה ה-11 הוקמה לגמרי מחדש באותו מקום הכנסייה הנוכחית.
בניה רומנסקית בולטת. האמונה הנוצרית טוענת שכאן קבורה מריה מגדלנה, מה שהפך אותה לאתר עליה לרגל לצליינים רבים, בדרך אל או מסנטדיאגו דה קומפוסטלה בספרד.
הכנסייה הייתה חשובה בימי הביניים, כאן נשלחה הקריאה למסע הצלב השני על ידי ברנארד הקדוש, ראש המנזר הסיסטראני. כאן נפגש פיליפ אוגוסט מצרפת עם רי'צרד לב הארי לפני שיצאו למסע הצלב השלישי.
כאשר הסתיימו מלחמות הדת, היא נשדדה על ידי ההוגנוטים (הפרוטסטנטים הצרפתים) במאה ה16. וגם סבלה מפגעי הטבע, ופגעי האדם. במהפכה הצרפתית המקום נמכר למדינה ובמשך השנים נהרסו בו חלקים. ב1840 הוחל תהליך השחזור על ידי מי ששחזר את הנוטר דאם בפריז.
מטבע הדברים הכנסייה הייתה קטנה יותר בראשיתה וחלק מאולם התווך גדל והוסף עם השנים. שימו לב לתבליטים מעל פתח הכניסה, ישו המקבל את הלאומים והדתות השונים, מעניין לראות איך תיארו הנוצרים את ה"אחרים" כל מיני מוטציות משונות צורה. (ראש של כלב וגוף של אדם למשל). אולם התווך בנוי בסגנון רומנסקי מובהק, כמעט נטול חלונות, ומלא קשתות. אבל אגף הרוחב בנוי בסגנון גותי, והוא תוספת מאוחרת יותר. בקריפטה (תחת האולם הראשי) נמצאים "שרידיה" של מריה מגדלנה ,שעל שמה הכנסייה.

כדאי ומומלץ לשוטט עם היציאה מהכנסייה ובמזג אוויר מתאים לאורך החומות מימי הביניים של הכפר. מאחורי הכנסייה, ישנו שלוט לטיילת החפירים Promenade des fosses, בטיילת משקפות ומפות תצפית לעמק.