ריימס Reims

העיר לגדות הנהר וסל Wesle, מוכרת בעיקר בשל הקתדראלה הענקית המהממת ששימשה משך דורות להכתרת מלכי צרפת. בירתה של חבל שמפיין, וכבירת היין, מרבית מרתפיה פתוחים לצבור לביקור ורכישה.
העיר הייתה מקום מושבם של שבטים גאלים עד שהתפתחה כאחת הפרובינציות הרומאיות, ובירתה של מה שהיום מוכר כבלגיה (שרידים עד היום-שער הנצחון). אבל פרסומה הגדול הגיע עם הטבלתו של מלך פרנקים, קלוביס, על ידי הקדוש סן רמי (440-533) לנצרות ב496- מה שהפך את צרפת לנוצרית כולה ואת קלוביס למייסד השושלת המרובינגית. בזכות התמיכה הממסדית של הכנסייה הוא הצליח לארגן ישות שלטונית, באותם ימים של התפוררות האימפריה הרומית ונדידת העמים הגדולה. לקלוביס גם מיוחסת בלימת השבטים הוויזגותים בדרום. העיר ריימס המבוטאת בצרפתית כ"רן" התבססת והתפתחה כלכלית, התמקדותה בעיצוב ועיסוק במתכות יקרות, יצרו כמה שכיות חמדה אותם נוכל לראות במוזיאון בפאלה דו טו. מהמאה ה-11 הוכתרו בקתדראלה כל מלכי צרפת (עד 1825 כמובן). ההכתרה המפורסמת ביותר הייתה של המלך שרל השביעי ב1429. התקופה הייתה מלחמת מאה השנים בין האנגלים לצרפתים, לואי שנמצא בדרום מערב צרפת, חשש להגיע לריימס הצפונית כדי להיות מוכתר למלך, ידע שעליו לחצות בדרכו את דוכסות בורגנדי העוינת ובעלת הברית של האנגלים. אבל עלמה צעירה, ז'אן ד'ארק שיכנעה אותו לעשות זאת כאקט סמלי של שלטון, ואף הצליחה להסדיר את "העלמת העין" של בני בורגנדי ממעברו בארצם. עד היום חוגגים מדי חודש יוני, את פסטיבל ז'אן ד'ארק, שנושא אופי קרנבל ימי ביניים.
בעיר זו נחתמו שנים מאוחר יותר, ב1945, מסמכי הכניעה של גרמניה הנאצית, מה שאפשר הכרזה רשמית על סיום מלחמת העולם השנייה.


קתדראלת נוטר דאם Cathedrle Notre –Dame
Place du Cardunal Lucon
שעות פתיחה: מדי יום, בשעות 19.30-7.30.
ממחצית יוני עד מחצית ספטמבר יש אפשרות לטיול על הגג- כל חצי שעה, בין השעות 11.30-10.00, ו17.30-14.00. חוץ מימי ראשון בבוקר, בתשלום.
הכניסה חינם.
בניית הקתדראלה החלה ב1211 ונמשכה עד סוף המאה ה-14. בקתדראלה זו הוכתרו כל מלכיה של צרפת משך דורות (ראה מבוא לעיר). זוהי אחת הקתדראלות הגדולות בצרפת. ביש מזלה של הקתדראלה גרם לכך שבתום מלחמת העולם הראשונה, כמו רבים מבתי העיר, היא הייתה הרוסה עד היסוד, והיה צורך בתקציב מיוחד כדי לשפצה.
הקתדראלה היא גותית קלאסית, בעלת מערכת כפולה של תומכות דואות. היא מכילה 2500 פסלים. מבחוץ מרשימה ביותר, נראית כמו מעשה תחרה. בפנים, לא נופלת ביופייה- חלונות ויטרג'ים צבעוניים הן מימי הביניים והן מהמאה ה-20 של מארק שאגל. פסלים בקפלות הצדדיות, הסמוכות לכניסה. בקתדראלה זו, המלאכים המפוסלים פורשי כנפיים (תמיד כנפי המלאכים סגורות).