Troyes טרואה

העיר התפתחה בעמק הסן כחלק מדרכי המסחר המקובלות בין ארצות השפלה לאיטליה. בימי הביניים הייתה מפורסמת בשל ירידי הענק שהיו מתקיימים בה. היא נבנתה על שרידי מבצר גותי ישן, ונתמכה על ידי הבישופים של צרפת עד המאה ה-10, אז עברה להיות תחת חסות דוכסות שמפיין. הנרי הראשון הקים בעיר 13 כנסיות, 13 בתי חולים כולל "הוטל דייה" שקיים עד היום, ובהחלט הצדיק את הכינוי שניתן לו "הנרי הגואל".
כאשר ג'אן דה שמפיין, שהייתה האחרונה לשושלת, התחתנה עם "פיליפ היפה", מלך צרפת, במאה ה13, הנדוניה שלה כללה את איזור שמפיין.
במהלך מלחמת מאה השנה עם אנגליה, נחתם כאן הסכם מביש "חוזה טרואה" בין הנרי החמישי האנגלי ולבין שרל החמישי הצרפתי (1420), כאשר האחרון ידע כי מי שמוכר כבנו שרל השביעי , הוא בוודאי לא יוצא חלציו, אלא בנה של אשתו, איזבל מבווריה, שהרכילות על מעלליה יכולה לפרנס סופרי ספרים כחולים רבים. רק ז'אן ד'ארק ב1429 שחררה את העיר מהכיבוש האנגלי.


טרואה הייתה ידועה לאורך שנים כיצרנית בגוד, בעיקר מכנסי גברים צמודים ולבנים, מאוחר יותר גם מוצרי סריגה. גם כיום תעשיית הביגוד רחבה וכבר בכניסה לעיר ניתן להבחין במפעלים גדולים וחנויות ענק. אם אתם מעוניינים לקנות ביגוד, עדיף אכן לעשות זאת בחנויות של המפעלים מאשר בעיר ההפרשים במחירים לעיתים באחוזים רבים. בעיר ניתן להבין במוזיאון תולדות יצור הלבוש, ובהחלט ביקור מעניין (פרטים בהמשך).
אומרים שהצורה של העיר העתיקה של טרואה דומה לפקק של בקבוק שמפניה, אני סבורה שצריך דמיון רב כדי לראות זאת במפה, אבל מסורת עממית אין לקלקל.
הבתים של טרואה העתיקה, בנויים כמו בחלקים אחרים בצרפת, מקורות עץ, אך חיבורן כאן הוא בקורות אנכיות ולא באלכסוניות כמו שמקובל.
האיש החשוב ליהודים שחי בעיר הוא רש"י. במסגרת המסלול, נגיע לבית הכנסת שלו, מה שמעורר אכזבה רבה בפשטותו.
מוקדי הביקור בעיר: בעיר כמה כנסיות ששוות ביקור, לפחות שתיים מרשימות ביותר, מוזיאון אמנות מודרנית, למי שמתעניין, מוזיאונים המשמרים חיים שחלפו (בית מרקחת, עובדים), בית כנסת של רש"י ובעיקר אווירה קסומה, בתים עתיקים ורחובות מסקרנים.
לשכת התיירות:
בעיר שתי לשכות תיירות: Boulevard Carnot 16 בסמוך לתחנת הרכבת.
Rue Mignard (מול כנסיית סנט ז'אן,ליד המדרחוב).


בית הכנסת של רש"י Synagogue
Rue Brunnaval 3
קצת מאכזב, אמנם השילוט ברחוב מוביל ישירות אל בית הכנסת, אבל לולא מבחינים בדלת הכניסה והכתוב שעליה, קשה מאד לזהות את הבניין. המבנה ממול, הוא מרכז רש"י ללמודים תורניים. אין ביקורים בתוך בית הכנסת. רק לראות מבחוץ וזהו. מה שמהמם אותי לפחות לראות בית, בו ישב אחד הפרשנים הגדולים של התורה, במאה ה-12 והמבנה נשאר אותו הדבר. רש"י היה רב המקומי, מוציא פסקי הלכה ופרשן, חי ב1040-1105.

 

כנסיית סנט מדליין Eglise Saint de la Madeleine
Rue de la Madleine
שעות פתיחה: 12.00-10.00, 18.00-14.00 בקיץ עד 19.00.
כניסה חינם.
זוהי הכנסייה העתיקה ביותר בעיר, נבנתה במאה ה12, למרות שמה שאנחנו רואים כיום, הוא שחזור מהמאה ה16. מעניין לראות בה את "עץ ישי" שהוא עץ יוחסין של יוסף הנגר, בעלה של מריה, המוכיח שהוא בעצם בן ונצר למשפחת דוד המלך. כשרוצים-אפשר להוכיח הכל. פחות חשוב הצד המדעי של ההוכחה, כמו הצורה האמנותית בה הוא מוצג.


בזיליקת סן אורבן Basilique saint Urbain
Place Vermier
כניסה חינם.
נבנתה ב1261 לכבוד האפיפיור אורבן החמישי כמובן שנולד בעיר (אותו אחד שהכריז על מסע הצלב הראשון). דוגמא מעולה של הארכיטקטורה הגותית. חלונות ענק, פסל שיש מרשים מאד של מריה וישו התינוק בזרועותיה.