בלפורט Belfort

האתר המרכזי אותו יש לראות בעיר הוא האריה של בלפורט, פסל אבן ענק, חקוק בסלע למרגלות המצודה.
שעות פתיחה: יולי-ספטמבר 19.00-8.00 רצוף. אפריל-מאי ואוקטובר 12.00-10.00, 14.00-18.00 נובמבר–מרץ נסגר כבר ב17.00. בסופי שבוע רק בבקרים.
כניסה בתשלום.
אריה ענק באורך של 22 מטר ו11 מטר גובה, עשוי מאבן חול אדומה, חצוב בסלע למרגלות המבצר הוא כמובן מסמל את עמידתם העזה של גיבורי הצבא הצרפתי במצור הגרמני ב1870. הפסל הוכן על ידי ברתולדי, (מקולמר- שם נמצא בית הולדתו) שהכין פסל מפורסם לא פחות, פסל החירות הניצב בפתחו של נמל ניו יורק.
המראה בלילה מלא הוד.


חוץ מהאריה המרשים כל כך, יש במקום מצודה צבאית למהדרין.
המצודה La citadel 
שעות פתיחה : יוני-אוקטובר 12.00-10.00, 18.00-14.00. רק סיורים מודרכים, באורך סיור משתנה (הקצר ביותר של שעה). הסיורים הם בצרפתית. לעיתים בקיץ גם באנגלית.
נבנתה החל מ1687 על ידי מרשל וואבן Vauban.
הקמת היסודות לבדם, לקחה 20 שנה. המצודה נסמכת אל קיר הסלע האדיר. התפיסה השונה שליוותה בניית מצודה זו, שלא נועדה דווקא להגן על תושבי העיר, אלא מטרתה הייתה ליצור קו הגנה על "מעבר בלפורט" . מעבר טבעי בין ההרים, ששימש לאורך דורות כציר התקדמות לכובשים שונים. ההנחה של וואבן הייתה שאם יבנה מבצר מסיבי, הוא יוכל למנוע התקדמות ממזרח אל צרפת גופא. הוא הקים בהתאם קו של מבצרים דומים (טול, וורדון,אפינל ובלפורט) שיחד היו אמורים להוות קו הגנה.
במצודה ניתן לראות את הביצורים, את מרפסת התצפית ממנה נשקף נוף מדהים של העיר והאזור כולו. מדהים לראות את האורוות שנועדו לתת מחסה לסוסים וללוחמים בעת התקפת תותחים. קירות הביצורים עבים מאד וניתן לחוש בכך.
המצודה משתרעת על שטח גדול יחסית. לא כל האתרים מעניינים. אני ממליצה לבקר באזור הקרוי Cour d honneur (חצר הכבוד) ממנה יש תצפית טובה על האריה. לראות את השלבים השונים של המבצר, החל מימי הביניים, והתרחבותו עד המאה ה-19 והחלקים החיצונים של המצודה. ניתן בהחלט לבקר באחד המגדלים.


היות והיינו צריכים גם לאכול משהו מצאנו שלש מסעדות בירידה מהמצודה לעיר-כאשר יורדים במדרגות האבן. אף אחת מהן לא הייתה מרשימה, לעומת זאת המחירים היו מכובדים למדי.