בזנסון Besancon

העיר בת 113.000 איש, היא בירתו של חבל ארץ פרנצ' קומוטה. כמו מרבית החבל, האזור היווה נקודת משיכה לכובשים כבר מימי הרומאים, ואכן בעיר ניתן לראות שרידים רומיים (Port noir)מהמאה ה-2 לספירה. הרחוב הראשי של העיר ה- Grande Rue הוא רחוב שנסלל על בסיס הרחוב הרומי שהיה בו קודם לכך. העיר מפורסמת בשל המצודה ובשל תעשיית השעונים המפותחת שלה. אנשים ידועים בהיסטוריה הצרפתית כמו חלוצי הקולנוע- האחים לומייר או הסופר ויקטור הוגו הנודע.
העיר ממוקמת בקצה הצפוני של הרי היורה. מוקפת על ידי נהר Doubs היוצר במעברו בעיר מעין לולאה בצורת האות "ר". הרחוב הראשי גראנד רו חותך את כל העיר העתיקה לאורכה והמצודה נראית לעין. קל להתמצא בעיר.


כדאי לבקר בעיר בשני מרכזים- האחד הוא העיר העתיקה והשני הוא המצודה- הציטדלה. אני מעדיפה להתחיל את הביקור במצודה, ממנה להשקיף אל העיר העתיקה ואח"כ לבקר בה, אבל הסדר אינו חשוב. בכל מקרה יש לנוע בתחבורה (פרטית או ציבורית) מהעיר למצודה וההיפך. ניתן לעלות ברגל, אבל ראו עצמכם מוזהרים מראש זוהי עליה קשה בהרבה גרמי מדרגות ורחובות תלולים עד שער הכניסה. ישנה גם אפשרות לנסוע ברכבת התיירים העוברת באתרים מרכזיים ומגיעה לאיטה למצודה.