פרנצ' קומטה  Franch Comote

חבל הארץ הזה משתרע לאורך 350 ק"מ על גבול צרפת שוויץ. חלקו רכס הרי הז'ורה (שהשוויצרים קוראים לו יורה) והוא נהדר לטיולי הרים בקיץ עליהם לא אספר, ולחופשות סקי שגם עליהן לא אכתוב.
החבל מתחלק ל- 4 נפות :
Belfort ,Haute ,Saone Doubs ו- Jura הגדול מכולם, לטיולי טבע, אותם לא אזכיר ולביקור בכמה אתרים מרכזיים ומקומות שיעניינו גם ילדים.

שלוש וחצי מילים של היסטוריה על האזור: הוא שימש לאורך שנים כנקודת מעבר ומפגש של תרבויות שונות. כולם חשקו בו החל מהאימפריה הרומית, הספרדים, דוכסים שונים. אבל תושבי פרנצ' קומטה ידועים בעקשנותם ועמידתם על שלהם. תכונות אופי אלו גרמו לאזור להיות חבל עצמאי בתוך ממלכת האבסבורג –הקיסרות הרומית הקדושה. רק לואי ה-14 בחמדנותו הצליח להעביר את האזור לצרפת, ומייד העביר את הבירה לבזנסון. כל האזור שימש כשרשרת מצודות נגד הפולשים מאוסטריה-גרמניה. אבל ההתפתחות הכלכלית שלו לא נפגעה ולהיפך, כיום מתגוררים באזור מעל מליון נפש.


טוב, אז אנחנו יודעים איפה אנחנו, ואיך הגענו לכאן ומה היה כאן פעם. אבל מה כדאי לראות באזור הפחות מוכר לתיירים?
המסלול בנוי חד משמעית על ניידות בין האתרים ברכב פרטי. מי שירצה לנסוע ברכבות מוזמן לעשות זאת, אבל כמובן שיצטרך לוותר על חלק מהאתרים הקטנים, או לבדוק את דרכי התחבורה אליהם ביתר דקדקנות.
לא הספקנו אפילו חצי ממה שרצינו לראות באזור. כל כך הרבה אפשרויות ואנחנו רק צריכים לבחור-
אתר לגבי מערות בסביבה-רק לבחור את המתאימה
ואם אתם רוצים מפלי מים

אגמים וספורט מים (בקיץ)
אזור האגמים (דרומית לבזנסון בז'ורה)
מסלול "דרך האגמים"- מסלול טיול לאורך האגמים המרהיבים
רוצים שיט בנהרות?
אולי סקי בהרי הז'ורה?
שמורת הטבע המחוזית צמודה לגבול עם שוויץ.


המוזיאונים ובתי המלאכה הכי משונים שיש:
מוזיאון המשקפים, מוזיאון הצעצועים, מוזיאון קופסאות העץ, מכרה ברזל, מוזיאון המכרות, נפחי זכוכית.
וכל המוזיאונים והאתרים שפספסנו, דרך לואי פסטר –בית הולדתו בעיר דול, והמעבדה (ממש חדר אמבטיה) בעיר ארבואה בה חי שנים טובות.
מוזיאוני הגבינה השונים ובתי החרושת המייצרים את הגבינה הייחודית של הרי הז'ורה, מחלב לא מפוסטר. גבינה רכה לבנה, אוכלים אותה בד"כ בכפית ועם סוכר...
יקבים של היינות המיוחדים לפרנצ' קומטה הנושאים ניחוח של עלי אגוז והם מתקתקים קצת יותר מהמקובל.

מתלבטים היכן ללון? האם יש מה לטייל עם ילדים? (כן) כמה ימים להקדיש לאזור פרנצ'-קומטה? האם ניתן לשלב עם ביקור בבורגונדי? היכן עדיף לנחות בכלל? האם לבקר בפארק דינוזואורים? מה לגבי מערת הקרח, שווה ביקור?
איך לבנות את המסלול?
אני יכולה להציע לכם ייעוץ