קארקסון Carcassonne

מאפייני העיר: קרקסון היא חלומו של כל ילד על מבצר. זהו למעשה המבצר הצלבני הגדול ביותר מימי הביניים, וכאן צולם הסרט רובין הוד.
העיר החלה כעיר רומאית שנקראה Carcaso ביצורים נוספים נבנו על ידי הויזגותים, אבל המבצר קיבל את גודלו ועוצמתו במאות ה11-13. במאה ה-19 המבצר שופץ וחודש.
המבצר הגדול מסוגו בעולם, בעל חומות כפולות, כמה מגדלים, חפירים, תעלות וכמו כל עיר שמכבדת את עצמה ארמון וקתדראלה.
העיר מחולקת לשניים על ידי הנהר החוצה אותה, לעיר נמוכה, שאינה כה מעניינת והאתר החשוב- la cite "העיר".
החלה לצמוח במאה הראשונה לספירה אחרי שהרומאים הקימו במקום מחנה צבאי מבוצר. במאה ה5 נכבש המחנה על ידי הויזגותיים, שהרחיבו וביססו את הביצורים. ב1209 במסגרת מסע הצלב נגד הקאתרים, הצלבנים הטילו מצור על קרקסון, הביצורים לא החזיקו מעמד והיא נפלה בידי הצלבנים הקתוליים (הצבא של הצלבנים היה מורכב מאיכרים שהובטחה להם מחילה על חטאיהם). לואי ה9 ובנו פיליפ בנו את העיר ושיקמו את ביצוריה הבלתי ניתנים לכיבוש יותר. מראה העיר נותר מהמאה ה13- בניה רומית ויזגותית, מעורבת בבניה מהמאה ה13.


הסיור בעיר מורכב מביקור בעיר העתיקה בעיקרו, בסימטאותיה, בארמון, בבזיליקה ותצפית אל הנהר.

בצד העיר העתיקה יש גם את העיר הנמוכה (וויל באסה). נהר האוד חוצץ בין שתי הערים, הרכבת והעסקים כולם נמצאים בעיר הנמוכה.

העיר העתיקה- לה סיטה
האטרקציה הממשית בעיר היא העיר העתיקה, לה סיטה, כפולת חומות מגן ומתנוססת על ההר מעל הנהר Aude. ממרחקים מבחינים בעוצמתה וגודלה. יש החונים בכיכר גמבאטה בערי הנמוכה ועולים ממנה עם אוטובוס מס 2 או כחצי שעה של עליה (לא קלה) ברגל. ניתן למצוא חניה לא ממש ליד השער, אבל בהחלט בקרבת מקום, אבל כמובן תלוי גם במזל, ובעיתוי.
הכניסה לעיר העתיקה היא חינם, אבל הכניסה לארמון עולה.

קתדרלת סן נאזאר Snt Nazarire
פתוח: 9.00-11.30 14.00-18.00.
כניסה חינם, העלייה למגדל כרוכה בתשלום.
נבנתה במאות 11-14. אולם תווך רומנסקי, אגף מקהלה גותי, 22 פסלים על העמודים בין החלונות לאורך האגף. וויטראז'ים מהמאה 13-14. הם הכי מרשימים בדרום צרפת. קברים פזורים פה ושם לאורך הקתדראלה.


וכמובן,
הארמון- שאטו קומטאל Chateau Comtal
פתוח אפריל-מאי ואוקטובר 9.30-18.00, יוני-ספטמבר 9.30-19.30, יתר השנה נסגר ב17.00.
זה אינו ארמון במובן של "ארמון אגדות" כמו וורסאי ודומיו, אלא טירה מבוצרת, עתיקה והחדרים אינם מרוהטים ושוממים.
הסיור בחצרות הארמון, הפנימית והחיצונית, מגדלי הארמון לסוגיהם השונים. חרירי הירי והתזת שמן רותח על האויבים, מדרגות המגיעות ללא כלום, מגדל העינויים של האינקוויזיציה וכו'. המדריך מספר על הרקע של העיר, שיטות ההגנה של ימי הביניים, שיטות העינויים של האינקוויזיציה ועוד.
למרות שהטיול מרתק מבוגרים, בהחלט כדאי לשקול השתתפות עם ילדים בסיור מודרך ארוך באנגלית, כאשר עבור חלק גדול מהמוצגים צריכים הרבה דמיון.