מונפלייה Montpellier

העיר מונה 255,000 תושבים. בירת מחוז לנדוק –רוסיון הסמוך לפרובנס. עיר צעירה נוסדה "רק" לפני 1000 שנה. אחת הערים הבודדות בדרום שלא הייתה קשורה לרומאים בשום אופן וצורה, פרסומה בזכות ביה"ס לרפואה שנוסד ב1137 והאוניברסיטה העתיקה שנוסדה 100 שנה לאחר מכן. כאשר לואי ה-14 הכריז על מונטפלייה כבירת המחוז, החלה בעיר תנופת פיתוח "בארוק צרפתי".
יהודים בעיר מוכרים מהמאה ה12. בנימין מטודלה, במסעותיו תיאר אותה בעיר תוססת ומסחרית. ידוע מאד אבן תיבון, בין בוגרי ביה"ס לרפואה (מתרגמו של הרמב"ם לעברית). העיר הייתה מרכז יהודי חשוב. ב1306 גירוש היהודים אחרי מגיפה אבל ב- 1320 הותר להם לחזור לעיר, עם טלאי זיהוי ואיסור שימוש בבארות המים מחשש שירעילו אותם "שוב".

אתרים מומלצים לטיול בעיר:
בביקור בכיכר המיוחדת פלאס דה קומדי, שער ניצחון, טיילת ומגדל תצפית לעמק, מוזיאון אנטומי ואפשר גם מרכז קניות.

פלאס קומדי
כיכר ענקית בקיץ מלאה תיירים, בחורף ריקה מאדם.
בקצה האחד בית האופרה במרכז מזרקה ובקצה השני יציאה לטיילת. בכל הכיכר וברחובות הסמוכים מסעדות ובתי קפה למכביר.
בית האופרה- בניין מהמאה ה19. דמויות השחקנים מפוסלות על הקירות.
הטיילת– האספלנד- שדרת עצים ירוקים, שמסתיימת ליד אולם הקונצרטים שאם יתאפשר לכם לעלות לגגו, ממנו נשקף נוף יפה של העיר.


רובע אנטיגון משתרע מאחורי הקניון. רובע מגורים חדש יומרני ניאו קלאסי, בופיל הספרדי מברצלונה הקים על שטח של מחנה צבאי נטוש רובע מגורים ומשרדים סופר מודרני.
קשת הנצחון- Arc de triomphe
הוקמה במאה ה17 לכבוד לואי ה14. מימינה נמצא בית המשפט בעל עמודים קורינטיים.

טיילת פיירו- Promsenade du Peyrou
נסללה במאה ה17. עליה חולש פסל גדול של לואי ה14, דוהר על סוסו מ1718. הפסל הזה נדד ברחבי צרפת 26 שנה למרות שמקלו האדיר 21 טון. הוא נפל לנהרות, שקע, כתובות שגויות. לאחר שנים רבות הגיע לטיילת בדרך לא דרך וקיבל את כבודו, אבל כשפרצה המהפכה ניתצו את הפסל. והנוכחי הוא רק העתק.