לוריין

האיזור הפחות מוכר בצרפת, ממוקם מערבית לאלזאס. גובל בבלגיה, גרמניה ולוקסמבורג. כולל ק"מ רבים של נהרות, והוא גם מקומם של מרחצאות טרמיים רבים, וארכיטקטורה יפה. לוריין מתחלק למחוזות: Meurthe et Moselle’ Meuse’Moselle שכולם על שם נהרות, ו voseg על שם רכס ההרים הגדול.
בשנת -843 נוצר הסכם וורדון, בו ממלכתו הענקית של קרל הגדול התחלקה בין נכדיו, למרות בקשתו שהממלכה תישאר שלמה. לותר הוריש את הדוכסות לבנו,כמובן,אשר נפטר ללא יורשים.נוצר עתה הסכם חדש (870-מרסן), בו השטח התחלק בין שני בני הדודים.שרל קיבל את מה שמוכר כיום כלוריין, ולואי את האזור המוכר כיום כאלזאס.זו נותקה מההוויה הצרפתית למשך 700 השנה הבאות.
מה שנותר הוא דוכסות קטנה מאד ,עם מספר ערים עצמאיות. זה היה תחילתו של תהליך הצטמצמות הדוכסות שהלך וגר בשנים הבאות.
נוצרה סיטואציה שבה חלק מהבישופים-הנסיכים של הערים (כמו מץ ,וורודן וטול) היו קשורים לכתר רומי הקדושה(גרמניה), וחלק היו עצמאיים לחלוטין.
ב1473, עובר על לורין מהפך,כאשר שרל מבורגנדי שהיה שליטה של בורגנדי ופלנדריה, רצה לאחד טריטוריאלית את חלקי הדוכסות הענקית שלו. למעשה רק לורין "הפריעה "לו בדרך, ולכן סיפח אותה לדוכסותו.
אבל לאחר שלש שנים הוא מת ב1473 במוות נורא ואיום, כאשר חזר מקרב בשוויץ, נפל לאגם קפוא ומת שם. זו כמובן הייתה ההזדמנות של לורין להתאושש וליצור מחדש את הדוכסות האבודה. אכן במקביל הדוכסות הפכה להיות עצמאית תחת שלטונו של הדוכס רנא ,שהיה מחויב ומקושר לכתר הצרפתי.
ב1542 ,הדוכס אנטוני, שהיה יורשו של רנא, הצהיר על עצמאות מוחלטת של לורין, אבל רק ארבע שנים לאחר שהכריז על עצמאות לורין, וניתוקה מגרמניה וצרפת גם יחד, מת אנטוני ונותרה רק אלמנתו , ובנה הצעיר מאד. הבישופים של הערים המובילות מץ, וורדון וטול חששו, מההזדהות של האלמנה עם בית האבסבורג , וחוסר האונים של הבן הצעיר, ולכן מיהרו לכרות ברית של חסות עם מלך צרפת.
במהלך המאה ה-17 אחרי מלחמת שלשים השנה,והמגיפות הקשות שהפילו כשליש מתושביה, לוריין העבירה ערים נוספות לצרפת (פרט לננסי שנותרה עצמאית), העברה זו עוגנה בשלום ווסטפליה בה נקבעה פורמאלית השייכות של אותם ערים שהועברו-כצרפתית. אבל ערים אחרות, שלא הוגדרו בעבר, נותרו עצמאיות. ב738 חותנו של לואי החמש עשרה מונה כשליט ננסי, (שהייתה עיר עצמאית), ועם מותו הסתפחה לצרפת. בשנת 1766 כלל לורין הוכרזה כחלק מצרפת. וב1793 הפכו להיות חלק מהרפובליקה הצרפתית הראשונה שנוצרה.לאחר מלחמת פרוסיה-צרפת , ב1871, ערים רבות עברו לשלטון הגרמני, וכך נותרו עד 1918. ב1940 נכבשו שוב על ידי הגרמנים, ושוחררו ב1944 על ידי הגנרל פטון, לו היו אסירי תודה .
היעדים המרכזיים של לוריין היא העיר היפה ננסי, או מץ, ואני מכניסה לביקור גם את ורדון למרות שאינו שייך ממש גיאוגרפית לנפה זו


להיות בלוריין ולא לאכול את המאכלים המקומיים, זוהי פעולה בלתי אפשרית. בכל בית קפה, פטיסרי ובולונז'רי מונח קיש לורין ,בכל מסעדה יציעו לנו בתפריט את קיש לורין. זהו מאפה בצק דקיק, ועליו מכל טוב האזור. יכול להיות קיש מלוח או מתוק. בגודל אישי או משפחתי.
גבינות מקומיות מהרי הווז –Munster ו Gerome אלו גבינות רכות , שמוכנות רק בהרי הווז', עם מוניטין רב ימים.
בענייני עוגות, העוגה של האזור היא הקוגלהוף עוגת תפוחה שחור במרכזה, ומומלץ לאכול אותה רק שהיא טרייה מהתנור, אחרת אובד טעמה.