ביאריץ

השבטים הויזגותיים (הגותיים המזרחיים) שפלשו לממלכת גאסטון ב840 , התיישבו בביאריץ, צודקים-מפרץ יפיפה
השם ביאריץ הוא בסקי,אבל התושבים שפיתחו אותה היו הנורדים, עם השנים התושבים הקדומים התגוררו ב"גטו" משלהם היו קבוצת מיעוט Agote,אסור היה להם להיות מעורבים עם האוכלוסייה הגסקונית המקומית, ולא רק כאן אלא בחלקים אחרים של נאוורה וגאסקוניה ונטמעו רק בראשית המאה ה-20.
ה Agotes או Cagots היו למעשה מיעוט באזורי צפון ספרד, נאוורה,בסקי,גאסקוני,ובריטאני של צרפת. היו להם גם שמות רבים אחרים בשפות הקרובות שלא אמנה את כולם .
.ביאריץ עשתה את כל עושרה מהים, הפכה למומחית לציד לוויתנים החל מהמאה ה-12 והלאה. במאה ה-18 רופאים המליצו על ביאריץ ומי האוקיינוס כמקום מרפא למחלות וחולשות שונות.
החל מ1854 העיר הפכה ליעד נופש מפורסם בזכותה של הקיסרית אז'ני ,אשתו של נפוליון השלישי נהנתנית ידועה שהתמקמה כאן בדרך בין פריז מקום מושבה וספרד ארץ האם שלה אחרי אז'ני הגיעו כל עשירי פריז. היא ביקשה מנפוליון השלישי מקום ראוי להתגורר בו-אז הוא בנה לה ארמון מרשים שנבנה על בסיס מה שהיה פעם כפר של ציידי ליוותנים-, כאן היא נפשה כאן בארמון ליד הים –אחרי נפילת הקיסרות הוא הפך למלון - Hôtel du Palais,עד היום ניתן להתגורר בו אם יש לכם את התקציב הראוי ואם לא-אז רק להביט בו.המסעדה שלו נחשבת הָמסעדה הכי טובה בעיר- ותמונותיהם של אז'ני ונפוליון השלישי על הקיר מסתכלות על הסועדים-לא מקלקלות את התיאבון . הדירות והחדרים במלון קרויות על שם הנופשים בהם ואם יש לכם את החשק תוכלו לישון ב"חדר צ'רצ'יל" למשל.
משפחת המלוכה הבריטית הצטרפה עד מהרה- ויקטוריה,אדוארד השביעי , המלך הספרדי אלפונסו השמיני ויתר אצולת אירופה הגיעה מייד איתם. אבל לא רק האצולה ,גם אנשי הבוהמה ,הבילוי – כמו פרנק סינטרה, המלך פארוק,ושנל שפתחה כאן את חנות הדגל שלה (יותר הצליחה מהחנות בפריז עצמה)