הפירנאים האטלנטיים Pyrenees Atlantiques

בדיוק כשמה כן היא- גם הר וגם ים. גם פירנאים וגם אוקיינוס אטלנטי. למעשה זוהי נפה מלאכותית שנוצרה לאחר המהפכה הצרפתית ב1790 כשילוב של כמה נסיכויות וממלכות בעיקר בארן, צפון ארץ הבסקים ושרידים של ממלכת גסקוניה הקדומה. עד שנות ה-60 הנפה נקראה Basses-Pyrénées  בעברית נווארה תחתית ורק אז שמה הוחלף.

הערים המרכזיות בנפה הן Pau, Biarritz, Bayonne, Anglet, Urrugne וגם Saint-Jean-de-Luz המלבבת. כאשר שני מוקדי המגורים הם באזור פאו מחד ואזור ביאריץ-באיון מאידך. התרבות המקומית מושפעת באופן "כבד" מהתרבות הבסקית. השפה המקומית העתיקה גאסקונית (דומה קצת לקטלנית) ואלו שפות הדומות קרובות לצרפתית. אבל השפה הבסקית הנפוצה כאן לא פחות מקורותיה עלומים ולא הצליחו עד היום לתהות על קנקה ושורשיה הלשוניים. בכל אופן השפה הצרפתית היא השפה הרשמית ובנוסף לה קיימת גם השפה המקומית האתנית כשפה שנייה, וגם בשלטי הרחוב ניתן לראות זאת.

פרט לערים המרכזיות הנ"ל האזור שופע אפשרויות ואטרקציות תיירותיות. להלן כמה מהאפשרויות המקובלות בחבל:
Ecomusee basque מוזיאון פתוח המשחזר את חיי הבסקים.
Chateau d urtubie
או טירה אחרת
Henday abbadia
מערות הנטיפים les grottes de sare
Les grottes isturitz
משולבת מערה פרה היסטורית עם הציורים הנלווים וגם מערת נטיפים. מוגדר כאתר חובה.
אבל גם פארקי חבלים, יער ארנבות, אקווריום נהדר,רכבת שיניים לפסגת ההר רוהן ,חופי רחצה שיט וגלישה, פעילויות נהר (קיאק, קאנו)

עיירות מקסימות כמו Espelette בה מגדלים פלפלים אדומים או Ainhoa ובה המאפיינים של כפרי הבסקים הצרפתיים-קיר למשחק כדור, מצבות עגולות בבית העלמין ו"עזרת נשים" בכנסייה.שלא לדבר על הבתים הצבועים באדום ירוק ושפע הדגלים הבסקים בכל מקום,הרבה מוזיאונים קטנים החל מהמוזיאון לתולדות הברט הבסקי, מוזיאון העוגה הבסקית ועד....

ביקור בחבל זה נותן לתייר את הטעם של צרפת, נגיעה בספרד, גישה לים ואוויר הרים צלול.

מתלבטים איפה להתמקם? האם מתאים לטיול משפחתי? איזו עיירה להעדיף? באיזה גן חיות כדאי לבקר עם ילדים? האם אפשר להגיע לספרד? האם נגיש ליעדים במרכז הפירנאים הצרפתים כמו סירק גברני או אגם גוב? היכן נוחתים? וכל יתר ההתלבטויות שיכולות לעשות לכם את הטיול ממוצה יותר.
אתם מוזמנים לפנות ליונית.