פוא  Foix

עיר בת 10.700 תושבים בירת חבל ariege החבל הדרום מזרחי של מידי פירנאיי, הגובל במדינת אנדורה. עיר כפרית נעימה,סמטאות צרות, ובתים עשויים עץ למחצה.רובע ישן מעניין שנמצא בין הנהרות אריאז' וארגט.עמוס בתים מהמאה ה16-17. מעל כולם מתנשאים מגדלי הטירה.

העיר והאזור סביבה היה מיושבים כבר בתקופה הפרה היסטורית, וזאת על סמך השרידים שנמצאו באזור.את המבצר בנו ב1000 לערך,אבל רק מהמאה ה12, יש סימנים של התפתחות עירונית. לאורך השנים היו מאבקי כוח בין הרוזן המקומי והכנסייה,וזכויות העצמאות (הפריביליגות) ניתנו והוסרו על ידי השלטון לפרקים. אך ב1290,לאחר הניצחון של הקתולים על הקתרים, גורלה של העיר נקבע ,הם נאלצו לפרק חלק מהמבצר,ונאלצו להיות נאמני המלך והכנסייה הקתולית.
העיר הייתה מרכז חקלאי בעיקר, וייצאה טקסטיל .אבל עיקר פרסומה היה מהיכולת הצבאית שלה מאשר ההישגים הכלכליים.
לעיר פוא שוק מקומי נחמד בו נוסף לרוכלים המקובלים בשווקים הצרפתים, יש ציירים מקומיים, שכל אחד מביא את שרפרף העץ שלו, ומציירים עוברים ושבים, ובעיקר תיירים תמימים.

טירת פוא Chateau du foix
פתוח : מאי-ספטמבר 9.45-12.00 ו14.00-18.00
כניסה בתשלום
המבצר הוקם על ידי הרוזן רוג'ר הראשון מקרקסון בשנת 988, הוא נתן אותו במתנה לבנו ברננד,שהפך להיות הרוזן הראשון של פוא.
העיר פוא, והמבצר בראשה היו תומכי הפלג הקתרי, במאבקו מול הכנסייה הרומית, והשלטון המרכזי הצרפתי שתמך בכנסיה.סיימון ממונפורט,שהיה תומך המלך ניסה ארבע פעמים לכבוש אותו ללא הצלחה. רק ב1229, הצליח רוג'ר ברנארד לכבוש את המבצר,
שקיבל בהזדמנות זו את ההתחייבות הפיאודלית למלך צרפת.ב1290,
הרוזן התחתן עם בית האצולה של bearn. למרות שהם העבירו את המגורים לשם, והחשיבות של פוא ירדה.
רק במאה ה14 החלה תקופה שהאזור תפס עצמה וחוזק, והשפעותיו נמשכו גם 300 שנה מאוחר יותר, מה שהוביל בסופו של דבר לזכייה בכתר מלוכת צרפת על ידי הנרי השלישי, הפרוטסנטי מbearn והנרי הרביעי מנארבון ,שהפך למלך צרפת ב1589.
על המבצר שומרים כלבים, מגזע מיוחד שנקרא "כלב פירנאי" תכונותיו היו צריכות להיות כאלו "שלא יפחידו את הכבשים, אבל יבריחו את הדובים והזאבים".הכלבים שימשו לשמירה ולעיתים גם בתפקיד סוהרים של בתי כלא. כיום מנהלים באזור חוות לגידול הכלבים , ותחרויות גזעית
ממרחק אנו רואים את שלשת המגדלים, הקיצוני עגול ושניים מרובעים. אם נעלה למגדל העגול נוכל להשקיף על העיר והאזור .בתוך המבצר נמצא מוזיאון קטן.
ליד פוא
נהר תת קרקעי –
Riviere Souterraine de Labouiche

הפארק של האמנות הפרה היסטורית- Parc de la art prehistorique

מערות ניואה Grotte de Niaux