לורד Lourd

העיר בת פחות מ20.000 תושבים,אבל בכל שנה מגיעים אליה כשישה מליון תיירים וצליינים , מחפשים ניסים ומרפא לתחלואיהם, האם כדאי להביט בהם, זוהי שאלה ששווה לחשוב עליה במיוחד כאשר נוסעים עם ילדים רגישים יותר. האזור כולו מלא בכנסיות, יופי טבעי אבל גם ממוסחר עד אימה, חנויות מזכרות, צילומים וכל מה שנילווה לתעשיית תיירות צליינית.
מוקד העניין המרכזי בעיר הוא העלייה לרגל .
ההתיישבות בעיר מוכרת מהתקופה הפרה היסטורית,אבל איש לא שמע על המקום שהיה כפר קטן עד 1858.בשנה זו החלה נערה מקומית בת 14, לראות סדרה של חזיונות דתיים,ואלו הפכו את הכפר למוקד עליה לרגל ולעיר של ממש.

טיילת מחרוזות התפילה
טיילת שאורכה כ500 מטר סה"כ, ובה מתקיימות התהלוכות מדי יום. היא מובילה אל בזיליקת מחרוזת התפילה הבנויה בסגנון ניאו ביזנטי מורכבת משתי בזיליקות בתוכה. העליונה מוקדשת למריה ובה אולם תווך ענקי שיכיל את כל המאמינים.
ומתחילים ללכת אל המערה "מערת הנס",חלק מהאנשים עולים על ברכיהם, אנחנו נצפה בהמון ומצטרף אליו עד המערה, ברחבה שלפני המערה ברזים המספקים "מים קדושים" הצליינים מתעכבים, ממלאים בקבוקים וכלים שונים, אלו החולים יוטבלו מאוחר יותר באמבטיות של שיש מיוחדות(לא מומלץ לצפות). ניכנס למערה- מאות נרות מאירים את דרכנו, ונתבונן במתפללים.
מערת הנס- זהו האתר בו ברנדט חזתה את החזיונות שלה, ולכאן מגיעים כל מבקשי המרפא.כאן ניתן לראות את דמותה של הבתולה צבועה בתכלת לבן.
מהו הספור שבעטיו האתר הפך למקום עליה לרגל נוצרית,אחד החשובים בעולם הנוצרי?
ב1858 נערה בשם ברנדאט,קוששה עצים במערה , וראתה פתאום את מריה הבתולה לבושה לבן.
אחרי כמה ימים, היו לה עוד כמה חזיונות דומים, סה"כ הצטברו 18 חזיונות.
באותו המקום שברנדט קוששה עצים בתוך המערה, נבע לפתע מעיין.
התושבים המקומיים האמינו לה. הכנסייה חשבה שהיא דוברת דברי הבל.אבל זרם המאמינים גבר, והיא החלה לעשות ניסים, הכנסייה בסופו של דבר התרצתה ו"אישרה" את הניסים, וברנדט הצטרפה למנזר הסמוך כנזירה.וב1925 היא הוכרזה כקדושה על ידי הכנסיה הקתולית.
בעיר אתרים נוספים המיועדים למאמינים מוחלטים, כמו בית הולדתה של ברנדט, המינזר אליו הצטרפה,בית מגורי משפחתה וכו'. אין בהם עניין מיוחד.
כמו כן בעיר מוזיאונים רבים המתארים אירועים בנצרות מהברית הישנה והחדשה, ואירועים בחייה של ברנדט,ורכבת מקומית לבנה וקטנה הנזסעת ברחובות המרכזיים, וההסברים המוקלטים במספר שפות מתארים תחנות בחייה של ברנדט.