מידי פירנאים- Midi Pyrenees

אזור מידי פירנאים הוא חבל ארץ ענקי מרכזי בדרום מערב צרפת. אחת הנפות הגדולות בצרפת בשטחה. היא גובלת עם ספרד, מחולקת בתוכה לחבלי משנה. גיאוגרפית כולל בתוכו חלק מרכס הפירנאים בגובה 3000 מטר ועל כך גם שמו. הוא החבל הגדול ביותר בצרפת, גובל בספרד ואנדורה. הנפה עשירה בעיירות, ערים עתיקות, מבצרים, כנסיות רומנסקיות והיסטוריה מרתקת.
הנהר הגדול שלו הוא גרון המתפצל לכמה נהרות משנה - הידועים בהם לוט וטארן. תושבי האזור נהגו לאורך ההיסטוריה כולה להתפרנס מחקלאות, דיג ושיט כמובן. המוצרים מוצאים את מקומם עד מהרה על השולחן – פואה גרה, קסולט, רוקפור ויינות מקומיים טובים.
האזור היה חלק משמעותי בהתפתחות האימפריה הרומית ובגלל מיקומו בגבול עם ספרד, היה נתון להשפעה ערבית –מוסלמית תקופות ארוכות.
הוא גובל באקוויטן ממערב, לימוזין בצפון, אוברן בצפון מזרח ולנגדוק רוסיון במזרח. למעשה זהו חבל "מלאכותי" שהורכב רק בראשית המאה ה-20.
היותו בדרך אל סן דיאגו דה קומפוסטלה, שבספרד, אתר העלייה לרגל הנוצרי, גרם לבניית כנסיות ומבצרים להגנת הצליינים בדרכם. חלק ממבנים אלו נשארו עד היום. האזור היה רווי מלחמות דתית, כאן צמחה כת הקתרים המורדים בכנסיה הקתולית, וכאן גם נערך בהם הטבח הנוראי והכחדתם.

את חבל מידי פירנאי הענקי אי אפשר לכסות בטיול אחד או שניים אפילו. נפות הפירנאים ממערב למזרח מהאוקיינוס האטלנטי:
Hautes Pyrenees החבל הדרומי הגובל בפירנאים הספרדיים.

למעשה מתחלק לכמה חבלי משנה-
Pyrenees Atlantiques הסמוכים לים ובהם הערים הידועות ביאריץ ובאיון וגם עיירות מקסימות כמו אינווה, סן ז'אן דה לוז אספלט עיירת הפלפלים ואחרות פחות מוכרות אשר בכולן ניתן לחוש ולהבין את אורח החיים הבסקי.
חבל משנה נוסף- Haute garonne

ובו היעדים luchon או revel וכמובן שטולוז גובלת בו אבל החבל היותר מתוייר הוא- Gers בה נמצאת העיר המרתקת מבחינה דתית לורד –עיר העלייה לרגל של הצליינים . טולוז היא העיר באמצע הדרך המחברת בין כמה חבלים.בחבל זה תוכלו לבקר גם במיטב שמורות הטבע של הפירנאים הצרפתיים- סירק ד'גברני ,פונט ד'אספן ואגם גוב מעברי ההרים המרתקים,וכולם שייכים ל פארק הלאומי של הפירנאים
המשתרע מעבר לשני עברי הגבול. הפארק נוסד בשנות ה-60 כדי לשמר את היופי העצום של רכס הפירנאים.כאשר במרכזו השמורות היפות ביותר בפירנאים הצרפתיים.
השמורה הטבעית מסתיימת בעמק נהדר- Vallee d'Aure
עמק הדובים ליד סנט לארי סולון ומשם והלאה..ספרד. בעבר החבל נודע כחבל עשיר בשל תעשיית הטקסטיל והמכרות,אבל בשנים האחרונות תיירות החורף(סקי) ותיירות הקיץ הפכו להיות ענף כלכלי משמעותי.

צפונה לו Tarn & Garonne
הגובל בנפת אקוויטן ,בחבל זה תוכלו לבקר ב Montpezat de quercy
או Montauban ולא מעט אתרי טבע לאורך הנהרות החוצים אותו.

מזרחי לו חבל Lot
הגובל בחבל הדורדון ומהווה לא פעם חלק ממסלול טיול בפריגור-דורדון. החבל מאופיין בעיירות מקסימות, מבצרי באסטידים, אבל גם מערות פרה היסטוריות כמו פש מרל או רק מערות נטיפים ענקיות כמו גופר דה פאדיראק, הקפידו שלא לפספס את צוק הענק רוק אמדור, או העיר המיוחדת קהור והגשר המפורסם שלה ,גשר ולנטרה.או פיז'יאק עירו של שמפולין מפענח כתב החרטומים המצרי.

הנהרות המקסימים שמשום מה מכונים כאן תעלות Canal du Midi 

תעלת מידי החוצה את החבל וכן Canal de Garonne
ו Canal Lateral כולן שמשו בעבר כאמצעי סחר ותעבורה וכיום הם אופציות בילוי ,טיול ולא מעט טיולי שיט תעלות מתבצעים בהם.

דרומית לו חבל Tran הערים המרתקות טולוז בה מיוצר גם מטוס איירבוס, נמצא פארק החלל וכמובן עירו של טולוז לוטרק- ואלבי, אבל גם עיירות קסומות קטנות כמו קורד סור סייל מזרחית להם חבל Aveyron החולק את רכס מאסיף סנטראל המרכזי עם נפות אחרות כמו לנדוק רוסיון.היעדים המרכזיים בחבל זה העיר הגדולה Rodez , הגשר החדשני ביותר הקיים באירופה, viaduct de millau כאן תוכלו לראות את תהליך יצור גבינות הרוקפור סור סולזון

ולא מעט טיולים בשמורות הטבע כמו קניון נהר טארן המקסים Gorges du Tarn

החבל הדרומי ביותר של הפירנאים הצרפתיים Ariege Pyrenees
חבל זה גובל בפירנאים הגבוהים הספרדיים ובממלכת אנדורה הזעירה. את הרכסים הגבוהים אפשר לראות אפילו מטולוז,זהו אחד האזורים הפחות מאוכלסים ולא "מקולקלים" בצרפת כולה

מכיל בכל זאת כמה ערים כמו Foix מערות הפרה היסטוריה, Mas d'Azil & Labouiche
העיירה המלבבת Mirepoix
והטירה הידועה Montsegur המתעדת את התקופה תרית בתולדות צרפת.
לא פלא שאזור זה המרוחק מהשלטון המרכזי היה לאורך ההיסטוריה ארץ של פליטים ומחסה למי שברח מהסמכות.

מתלבטים לאן לנסוע? האם ביקור בלורד מתאים לילדים? האם אפשר לצרף את הביקור לביקור בפירנאים הספרדיים? כמה ימים עדיף? איפה מתמקמים אם מעוניינים לטייל באזור החוף הבסקי הצרפתי? האם עליה לפונט ד' אספן מתאימה לילדים? איפה יש אתרי בילוי לנוער? האם ניתן לצרף לביקור בדורדון-פריגור? איפה כדאי לנחות ?מה עושים עם ילדים במידי פירנאי? איך לבנות את המסלול?

רוצים ייעוץ?