טולוז  Toulouse

העיר טולוז בת 700.000תושבים, כיום הינה העיר הגדולה הרביעית בגודלה בצרפת. מיקומה בצומת דרכים בין המעברים לים התיכון ולאוקיינוס האטלנטי . נמצאת 730 ק"מ דרום מערב לפריז,ומהווה את בירת המחוז כמובן.צבע בתיה הורוד המיוחד משך אליה מבקרים רבים, טולוז הינה העיר האוניברסיטאית השנייה בגודלה בצרפת,האוניברסיטה שלה וותיקה מאד ונוסדה ב1229 . בעיר כיום 120.000 סטודנטים,והדבר ניכר באורח חייה וכמות הצעירים התוססים ברחובותיה.

לבקר בטולוז, מחייב לאכול את המאכל המקומי, הקסולה,מקביל לחמין היהודי,אומרים שמקורו במאכל רווי אנרגיה שניתן לחיילים במלחמת מאה השנים, ואחרים אומרים שהערבים הביאו אותו,מכיל כבש,שעועית תפוחי אדמה, נקניקים, אווז מעושן ,מתבשל בסיר מיוחד לאורך שעות ארוכות וקשה לעיכול.
המקומיים להוטים אחרי בשר אווזים. גם הפואה דה גרה מתחרה עם זה של חבל פריגור השכן. כמו כן גבינת ברי ורוקפור מקומיות מצוינות.
טולוז היא בירתה התרבותית של דרום צרפת, במרכזה הקפיטול- ובו מתקיים פסטיבל שירה, יש לעיר תזמורת גדולה מוכרת ותיאטרון ענק.בערי מתקיימים פסטיבלי מוסיקה לעיתים קרובות, כדאי לברר בלשכת התיירות.
הסיור בעיר מתמקד בכמה אתרים מרכזיים,כמו כיכר הקפיטול, קתדרלת סן סרנין הענקית,כנסיית סן אטיין, כנסיית היעקובינים, ובעיקר-שוטטות בעיר המקסימה הורודה-אדומה ,ואם יתמזל לכם המזל אולי תפגשו את הנסיך הקטן של סנט אכזופרי,שהתגורר וכתב כאן.