באיה Bayeux


באיה, עיר שהייתה מקושרת לשתי פלישות- הראשונה ב1066 של נורמנדי לאנגליה והשנייה העיר הראשונה ששוחררה ביוני 1944 על ידי בנות הברית מהכיבוש הגרמני. כאן דה גול נאם את הנאום הראשון שלו כמנהיג צרפת המשוחררת. סמלי אולי שמכאן יצאה הפלישה לאנגליה והשנאה הארוכה בין שתי המדינות. וכאן גם הצילו כוחות הברית, שיצאו מאנגליה את הצרפתים, אויביהם לשעבר.
השטיח של באיה הוא המוצג היחיד בעולם, המציג בצורה כל כך מפורטת ציור עלילה קדום מהמאה ה-11. אורכו -70 מטר, ורוחבו 50 סנטימטרים. עשוי מכותנה ועליה רקמת חוטי צמר. הוא מתאר סידרה של 58 סצנות, עלילה פשוטה אך עשירה בפרטים. כנראה שמדובר על התקופה של הפלישה הנורמנית לאנגליה על ידי ווילאם, דוכס נורמנדי. התיאור של קרב הייסטינגס מפורט מאד, ומסביר כיצד הגיע ווילאם הכובש להכתיר את עצמו כמלך אנגליה. רקימת השטיח מיוחסת לאשתו המלכה מתילדה שהייתה עוצרת במקומו בנורמנדי, עת היה במסע הכיבוש. ספור האהבה של ווילאם ומתילדה ניתן למצוא בהסבר על העיר קאן.
באמת איך הגיע נסיך נורמני להיות מלך אנגליה?
באנגליה היה מלך, אדוורד המוודה, שמת בלי שנולדו לו יורשים. במסגרת מאבקי כוח פנימיים בין בתי אצולה אנגליים, הבטיח הרולד שהיה (אולי) הקרוב ביותר לכתר האנגלי, כי הוא יעזור לבן דודו ווילאם שהיה בכלל ילד לא חוקי, להיות מלך אנגליה. לא אלאה אתכם בשושלת האנגלית ולמה ווילאם היה הקרוב ביותר לכתר. לאחר שהרולד התחרט פתאום, או שכמו שהאנגלים טוענים, מעולם לא התכוון להבטיח או לקיים את ההבטחה שלו, בכל אופן הרולד החליט שהוא עצמו רוצה להיות מלך אנגליה. ווילאם לא היה מוכן לוותר בכלל. ואז אירגן משלחת "שכנוע" לאנגליה. חצה את הים, והגיע בראש צבאו להסטינגס בדרום אנגליה.
הרולד הפסיד ב"גדול" את אנגליה, בבושת פנים נסוג. ווילאם מנורמנדי הפך להיות מלך אנגליה. היה כבר שליט /דוכס נורמנדי, והיה כפוף למלך צרפת. הצרות בין האנגלים והצרפתים עוד החמירו כאשר הייתה נסיכה מדוכסות אקוויטן, שהתחתנה עם מלך צרפת, ובחרה להתגרש ממנו, מה שהיה מאד לא מקובל אז. לא רק זה, אלא שהתחתנה בנישואיה השניים עם מלך אנגליה, מה שהפך את דוכסות אקוויטן (דרומית לברטאני ונורמנדי) לשטח אנגלי לכל עניין ודבר. וככה התחילה מלחמת מאה השנה והאיבה ההיסטורית בין אנגליה לצרפת.


מידע מפורט נוסף על העיר והאתרים בסביבה ניתן למצוא בספר "צרפת זה לא רק פריז"