קאאן Caen


עיר הבירה של נורמנדי התחתית.


הייתה עיר הבירה של ווילאם הכובש במאה ה-11. נכבשה על ידי האנגלים ב1376, ועד 1450 נשלטה על ידם. היא ניזוקה קשה בזמן הפלישה לנורמנדי במלחמת העולם השנייה. אבל מאז נבנתה מחדש ואי אפשר לזהות את הנזק.
ממוקמת כ14 ק"מ מתעלת לאמנש (התעלה האנגלית בפי האנגלים), לחופו של נהר אורן. לעיר יש נמל מסחר משמעותי לייצוא חקלאי, הוא מחובר לתעלה על ידי תעלת משנה. באזור תעשיית פלדה וברזל, גם הם עושות שימוש בנמל. האוניברסיטה של העיר הוקמה ב1432 על ידי הנרי השישי מאנגליה. מנזר הגברים הוקם על ידי ווילאם הכובש ובמקביל מנזר הנשים הוקם על ידי אשתו, מתילדה (1066). כמו כן מוכרת כנסיית סן פייר ומוזיאון השלום.
בעיר שווה לראות את כנסיית סן אטיין, את מנזר הגברים והסיפור המרתק מאחוריו - ווילאם הכובש, היה בעצם ילד לא חוקי של דוכס חשוב. הוא רצה להתחתן עם בת דודתו, מתילדה מפלנדריה (בלגיה של היום). הוא חיזר אחריה, והיא לא נענתה. הייחוס לא נראה לה מספיק עבורה. אבל הוא התעקש ולבסוף היא הסכימה. ואז-האפיפיור התנגד בגלל קרבת המשפחה בין השניים. ווילאם צפצף על האפיפיור ונישא למתילדה, ואכן האפיפיור החרים את נורמנדי ווילאם לכמה שנים טובות. אבל האהבה כנראה הייתה קיימת בניהם, וכאשר ווילאם הפליג לכבוש את אנגליה, הוא מינה את אשתו כשליטה–עוצרת במקומו, מה שעשתה בהצלחה אפילו יותר גדולה ממנו. הוא בנה את המנזר כדי לפייס את האפיפיור,
ובעיקר את מוזיאון השלום


מוזיאון השלום Mémorial de Caen L'Histoire pour la Paix
שעות פתיחה: מ9.00 עד 19.00 או 20.00 רצוף כל השנה מדי יום.
כניסה בתשלום.
המוזיאון נוסד כדי להקים אתר שינציח את תולדות המלחמה והנצחה לאירועים שהתרחשו בקאאן במלחמת העולם השנייה. המוזיאון ממוקם על בונקר הפיקוד הגרמני הישן. המוזיאון מרשים מאד, מדריך את המבקר בתולדות האירועים שהובילו למלחמת העולם השנייה, הקרב על נורמנדי והתוצאות. המוזיאון מנחה את המבקרים למשמעות המלחמה ושלום, והצורך למצוא פתרון של שלום לעימותים בינלאומיים. הביקור הוא אינטראקטיבי ומרתק.

מידע מפורט נוסף על העיר והאתרים בסביבה ניתן למצוא בספר "צרפת זה לא רק פריז"