מונט סן מישל Mont st michel


כאשר מגיעים אל האי מונט סן מישל קשה שלא להתלהב ממנו, ממרחקים כבר רואים את האי מוקף במים, ואת המנזר בראש הצוק הסלעי. המנזר נמצא 80 מטר מעל פני הים. בקצהו העליון רואים את הפסל של מיכאל הקדוש הורג את הדרקון. פרסומו של האי אינו רק בשל המנזר הגותי המשמש אתר עליה לרגל למיליוני נוצרים. אלא גם בשל התופעה המיוחדת של הגאות והשפל. הפרשי הגובה בין פני הים במצבים השונים הם כ12 מטר. האי מונט סן מישל ממוקם כ5 ק"מ מהחוף. הכביש המוביל אליו מכוסה במים פעמיים בחודש, בעת הגאות. יתר החודש ניתן להגיע אל האי בנסיעה רגילה בכביש המחבר ליבשה. תופעה זו של גאות ושפל אופיינית לכל חופי נורמנדי, אבל כאן היא בולטת במיוחד בהפרשי הגובה. אם תוכלו תכננו את הביקור באי לפני הגאות, ואחרי שתצאו מהאי, תוכלו לראות את מגרש החניה ואת הכביש נעלמים בתוך מי הים. כאשר מתקרבת גאות צופרי אזעקה מיוחדים מצלצלים באי, להזהיר את האורחים הרבים, להרחיק את מכוניותיהם ממגרשי החניה שהופכים לים מלא.

בחומות האי יש פתח אחד בלבד, דרכו נכנסים כל רבבות התיירים, הפתח מוביל לרחוב הראשי של האי-גרנד רוי (הרחוב הגדול). הרחוב מלא תיירים וחנויות לתיירים. אי אפשר לטעות- עולים במעלה הרחוב התלול, כולל כמה גרמי מדרגות עד הכנסייה והמנזר. העלייה היא בהחלט עלייה משמעותית. לראות את הצליינים הקשישים מטפסים אותה, מפיח רוח ותקווה גם בעצלנים הגדולים שבינינו.
הקלטים הקדומים האמינו כי כאן היה בית קברות עתיק של נשמות מלחים אובדים ויורדי ים שטבעו. בשנת 708 הבישוף של העיר אבראנש חזה במלאך מיכאל שהורה לו לבנות מנזר בדיוק בנקודה זו. חזיונות היו תהליך תקשורת נפוץ בימי הביניים בין מלאכים וכמרים. כאשר החלו מסדרים דתיים לצוץ, המנזר עבר לידי המסדר הבנדיקטי. אלו טיפחו אותו והתגוררו בו עד המאה ה12. אז, כמקובל, פרצה שריפה שכילתה את מרבית המבנה.
במאה ה-13 התחילו לבנות מחד את המקום, סגנון הבניה היה גותי מובהק. די מהר המנזר הפך להיות מבצר –מנזר, כאשר אב המנזר היה כפוף למלך ואפשר לחיילים לגור במבצר.
במאה ה-15 במלחמת מאה השנים הארוכה בין צרפת ואנגליה, נורמנדי הייתה סלע מחלוקת משמעותי. שלש פעמים האנגלים צרו על מונט סן מישל, אבל הוא לא נפל לידיהם, מה שרק הגדיל את ההילה שלו כמקום "קדוש" . אפילו הבתולה מאורליאן, ז'אן ד'ארק, ידעה שמייחסים למונט סן מישל סגולות מיסטיות. אכן הקריאה שלה למלחמה מול אנגליה קראה להשאיר את מונט סן מישל כהר השמחה הצרפתי.
במשך השנים המנזר עבר תחת כמה חסות של כמה מסדרים נזיריים, ובימי נפוליון הפך לכלא שממנו לא יוכל לברוח איש. רק בסוף המאה ה17 המנזר חזר לתפקד בייעודו המקורי, ובמחצית המאה ה-20 הוכרז כאתר לאומי לשימור.
במקביל לחופי נורמנדי, בדרומה של אנגליה, נמצא אי קטן ובו מנזר סיינט מייקל, מיכאל הקדוש שהוא העתק של הכנסייה במונט סן מישל.

 

מידע מפורט נוסף על העיר והאתרים בסביבה ניתן למצוא בספר "צרפת זה לא רק פריז"