רואן Rouen


רואן נחצית במרכזה על ידי נהר הסיין, כמו בפריז, אבל ממוקמת כ70 ק"מ צפון מערב לה. אוכלוסיית העיר מעל 100.000 תושבים. כבר ממרחקים רואים את צריחי הכנסיות על קו הרקיע. זוהי העיר בה הועלתה ז'אן ד'ארק למוקד. ואתריה המפורסמים הם כיכר השוק הישן Place du Vieux Marche בו נהגו להוציא להורג, מגדל הפעמון, השעון הגדול Le Gros Horloge – הקתדראלה הגותית ובה ציורים של קלוד מונה, אחת היפות בצרפת, ומוזיאון אמנויות יפות.
תעשיית העיר מפותחת, בתחום הטקסטיל, כימיקלים,ומשמשת כנמל ייבוא ראשי של פריז. למרות ההרס במלחמת העולם השנייה, העיר שרדה ומוכרת כיום כ"עיר המוזיאונים". העיר יושבה לראשונה על ידי הקלטים, ומאוחר יותר הרומאים. שמה השתנה לרואן בימי הביניים. העיר הייתה בשליטה אנגלית מ1066-1204, ומאוחר יותר במאה ה-15. משפטה של ז'אן ד'ארק התקיים בכיכר העיר ב1431. העיר נכבשה על ידי הגרמנים ב1870, ושוב נכבשה ב1940 במלחמת העולם השנייה. היא שוחררה על ידי בנות הברית ב1944.


הדמות המפורסמת ביותר שהועלתה כאן למוקד הייתה ז'אן ד'ארק שהנהיגה את צרפת, בהיותה נערה צעירה, והצליחה לעורר את המלך הצרפתי למרוד באנגלים. היא שלמה על כך בחייה, ב1431, היא הייתה רק בת 19 ונשרפה כאן על המוקד. האנגלים טענו שהיא מכשפה, וכמקובל, מכשפות יש לשרוף. האמת ,שהיו שיטות נוספות לבדוק אם מישהי היא מכשפה, כמו שקילתה, או הטבעתה במים (אם תצוף היא לא מכשפה), ועוד. אבל כאן בחרו לא לבדוק כי ברור שמי ששומעת קולות מאלוהים, היא מכשפה ללא עוררין. הבעיה התעוררה אחרי שהיא נשרפה, וגופתה הושלכה אל הסיין, ליבה המשיך לפעום- מה שכנראה מראה שהיא לא בדיוק מכשפה אלא קדושה, וכנראה השריפה הייתה בטעות. אבל אלו טעויות שקשה לתקן.

אתרים יהודיים
לא רחוק ממוזיאון האמנויות היפות נמצא הגטו היהודי הישן ובו מספר אתרים שיכולים לעורר עניין אצל טיילים ישראלים. במרכז "רחוב היהודים" נמצא ארמון המשפט. בתוך ארמון זה שהרוס בחלקו עקב הפגזות מלחמת העולם השנייה, נמצא בית הכנסת.
בית הכנסת של רואן הוא העתיק ביותר במערב אירופה. נוסד ב1100. במקום גם בית ספר יהודי, ובית לדוגמא.

המוזיאון לאמנויות יפות
שעות פתיחה: מדי יום 18.00-10.00 רצוף, חוץ מימי שלישי.
זהו מוזיאון האמנות הגדול ביותר בצרפת, מחוץ לעיר פריז. הציירים הצרפתיים ואחרים הידועים ביותר: רובנס, קרבג'יו, סיסלי, מונה, וולסקאז ועוד.
ברואן מוזיאונים רבים נוספים. ישנה אפשרות לרכוש בלשכת התיירות "כרטיס חופשי" המאפשר כניסה לכמה מוזיאונים בעיר. ניתן לקנותו גם בכל אחד מהמוזיאונים. כדאי רק אם מבקרים לפחות ב3 מוזיאונים.


מידע מפורט נוסף על רואן והאתרים בסביבה ניתן למצוא בספר "צרפת זה לא רק פריז"