הסורבון

האוניברסיטה הוקמה ב - 1253 ע"י רובר דה סורבון, אחד הכמרים של לואי ה - 9 (שמת במסע הצלב), היא החלה כמכללה תיאולוגית (ללמוד הדת) והיו בה 16 סטודנטים, במשך השנים הפכה לאוניברסיטה מרכזית בחשיבותה. כאן גם נוסד בית הדפוס הראשון בצרפת.
ובכלל סטודנטים צרפתיים, אינם ישראליים, לראיה מהומות הסטודנטים ב1968, שהאות להן ניתן בדיוק כאן- בסורבון. "דני האדום" מנהיג הסטודנטים הקים בריקדות בכיכר סן מישל, וכלי הנשק העיקרי היה אריחי הרחובות שבהם הרחיקו את השוטרים. לסטודנטים הובטחה רפורמה במערכת ההשכלה הגבוהה. ואכן סורבון פוצלה ל - 4 אוניברסיטאות שונות בבנין הענק יש 240 מעבדות מחקר.הפנתיאון –
לואי ה - 15, היה חולה אנוש, הוא נדר שאם יחלים, יקים כנסה במקום הגבוה ביותר של הגדה השמאלית. הוא אכן החלים, ונבנה מבנה שיועד להיות כנסיה. כשנתיים לאחר שיום הבניה ב1791, ביטלה המועצה המכוננת את ייעוד הכנסיה, ויעדה אותו ל "שמש משכן לגופותיהם של אישים חשובים שמתו בתקופה של שחרור צרפת" וכך הפך המבנה לפנתיאון, ע"ש משכנם של אלי המיתולוגיה. על חזית הבניין נחקק "לאנשים דגולים המדינה אסירת תודה" קבורים כאן גם מיודענו וולטר, ויקטור הוגו ואמיל זולה.