ז'אן ד'ארק  -     Jeanne d'Arc

ז'אן ד'ארק הייתה נערה צרפתייה שנולדה ב-1412  בעיר לא גדולה בלוריין, במזרח צרפת בת של חקלאי עשיר. היא מילאה חלק משמעותי ומסתורי במידה רבה בהפיכתה של צרפת לעצמאית במאה ה-15. באותה תקופה צרפת הייתה בחלקה בשלטון על ידי מלך אנגליה שלקח בכוח את מה שהוא חשב, זכותו לשלוט. במקביל דוכס בורגונדי שנקרא פיליפ הטוב, ולא היה כל כך טוב לב, היה בן ברית של האנגלים.

יורש העצר (הדופין) של השושלת הצרפתית התגורר בעמק הלואר ולא יכול היה לקבל את המלוכה (כי הרי מלך אנגליה החליט שהוא המלך הצרפתי).

כשז'אן הייתה בת 12, בערך בת מצווה, היא החלה לשמוע קולות  מכל מיני מלאכים וקדושות צרפתיות קדומות (סנט מישל, סנט קתרין ואחרים)..

מצבו של הדופין היה קשה מאד, חלקים נכבדים מצרפת היו תחת שלטון אנגלי או תומך באנגלים.

ב-1428 המצב הפך להיות ממש מחורבן לדופין. האנגלים צרו על העיר אורליאן תקופה ארוכה .

ז'אן ד'ארק הייתה ילדה עקשנית בת 16. במקום ללכת לבית ספר ומסיבות היא החליטה שהיא צריכה להסביר ליורש העצר שהוא חייב לקחת את עצמו בידיים. היא ניסתה לשכנע כל מיני דודים שלה וקרובי משפחה שיעזרו לה להגיע אל יורש העצר, אבל אף אחד לא לקח אותה ברצינות. בסופו של דבר אחד הסכים ללוות אותה לטירת שינון שם המלך היה. בהחלט לא היה מקובל שבחורה צעירה תיסע לבד בדרכים.

היועצים של המלך לא ממש התלהבו מהעלמה הצעירה, היא אמרה שלמרות שהיא לא ראתה את יורש העצר מימיה, היא תוכל לזהות אותו בין הנוכחים. היא הוזמנה אל הארמון, וכאן הוא התחבא בין 300 אצילים ומכובדים אחרים, לבוש כמותם. ז'אן ד'ארק לא היססה רבות, הגיעה אליו, כרעה ברך לפניו וביקשה שיהיה מלך צרפת. היועצים חשבו שהיא מכשפה. אבל הוא נטה להאמין לה.

היא הצליחה לשכנע אותו שיש לה דואר אישי אליו מאלוהים, ושעליו להכתיר עצמו למלך בחסד האל כמובן, ואכן מכאן היא קיבלה את האחריות על הצבא, נשלחה להלחם באנגלים .

כיום קשה להבין איך נערה צעירה, נסעה ממקום למקום בצרפת (על סוס ועם שריון מיוחד שהכינו לה). המלך נתן לה להוביל צבא.

אבל אולי מה שהכי מדהים

שהיא הצליחה!

 במאי היא שיחררה את אורליאן אחרי קרב. וביולי המלך הוכתר למלך צרפת בריימס.

היא המשיכה להוביל את הצבא לכיוון פריז. נלחמה בעיר קומפיאן הקרובה כבר לפריז. ונמסרת לאנגלים על ידי  ג'ון מלוקסמבורג, תמורת בצע כסף במאי 1430 היא נכלאה על ידי האנגלים בבובה. בנובמבר אותה שנה הועברה לרואן, שם נפתח משפטה בינואר 1431. ב-31 מאי אותה שנה היא מועלת למוקד ברואן בגין כפירה.

היא מתה בגיל 19!!!!

במאה ה-20  היא הוכרזה על ידי הכנסייה הקתולית כקדושה לאומית. לקח להם 500 שנה להכיר בכך.

מי שרוצה לדעת עוד על העלמה.